Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cel mai folosit program de navigatie


CALIN

Care este cel mai folosit program de navigatie?  

150 membri au votat

  1. 1. Care este cel mai folosit program de navigatie?

    • MY GUIDE
      1
    • IGO AMIGO
      2
    • IGO PRIMO
      27
    • AUTOROUTE
      14
    • ROUTE 66
      4
    • GARMIN
      22
    • MIO
      23
    • SYGIC
      1
    • IGO
      54
    • TOM TOM
      45
    • Navilock MarcoPolo 2009
      1


Postări Recomandate

  • Members

eu am 2 GPS-uri.tom tom 7000 cu harta de camioane,si un mio c710.Multumit de amindoua,mio ma bagat zilnic in poduri daca nu eram atent....tom tom e interesantde 10 ori e f precis si a 11 oara cind iti cistiga increderea o da rau de tot in bara.doar profesionalismul meu ma salvat ultima oara ca sa nu ma scoata cu elicopterul din zona,politia era in spatele meu si am dat vreo 2 km cu spatele,ca ma dus pe "trotoar" am inteles si l-am inteles si nu mam suparat pe el dar ca ma bagat intrun pod de intra numai cite o masina mica asta nam mai inteles..ca pe Olanda de 3 ori la rind ma prins in incalcitura aia de sosele si amindoua in acelasi timp mi-au dat reconfingurari 10 min,de fiecare ma vedea pe alt drum,intr-un cuvint zic eu,ORICIT DE SCUMP AR FI SAU ORICE MARCA AR FI NIMIC NU SE COMPARA CU CLASICA HARTA LUATA DIN BENZINARI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

domnilor, harta ebuna si e chiar frumos sa mergi cu harta, dar acum cind ti se cere sa fi la ora de.... la descarcat sau incarcat nu cred eu ca o sa stati sa cautati in harta si oricum in secunda 2 dupa ora stabilita suna telefonu sa vad ce gasiti d-vostra in harta, deci in ziua de azi harta nu prea mai e de actualitata,navigatorul e un necesar. eu folosesc un tom tom si sunt foarte multumit de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 5 weeks later...
  • Members

STITI CUM SE POATE INSTALA O HARTA PE TOMTOM?

Stim dar nu trebuie sa tipi ci sa fii respectuos,sa spui despre ce aparat si harta este vorba si sa ceri detalii punctuale

Nu o sa stea nimeni sa-ti scrie tutoriale complete cand se gasesc cu sutele pe internet

Dupa experienta mea, Mio.

Poate ne si spui pe ce se bazeaza aceasta experienta???Despre ce Mio este vorba?Pentru o parere neargumentata nu era necesar un post,era suficient sa votezi in chestionar.Sau esti platit la numarul de posturi in loc de numarul de km,asa cum se practica din pacate pe la noi

Din pacate Mio mai este folosit doar de cei care au fost "neinspirati" in alegerea aparatului si habar nu au/le e frica de schimbare/se zgarcesc la 50 lei ca sa instaleze un soft infinit mai util si usor de folosit precum Igo 8.3 sau 8.5,Sygic,Navigon etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

1. Pentru o parere neargumentata nu era necesar un post,era suficient sa votezi in chestionar.

2. Poate ne si spui pe ce se bazeaza aceasta experienta???

3. Despre ce Mio este vorba?

4. Sau esti platit la numarul de posturi in loc de numarul de km,asa cum se practica din pacate pe la noi

5. Din pacate Mio mai este folosit doar de cei care au fost "neinspirati" in alegerea aparatului

6. si habar nu au/le e frica de schimbare/se zgarcesc la 50 lei ca sa instaleze un soft infinit mai util si usor de folosit precum Igo 8.3 sau 8.5,Sygic,Navigon etc

1. Ba era necesar si un post. Pentru ca pe langa votul in chestionar, am raspuns si la prima intrebare a topicului : "Care credeti ca e cel mai bun in functie de rutare, harti, POI?"

2. Argumentul credintei mele are la baza experienta mea in acest dimeniu (deci nu are caracter absolut sau ultimativ ci eminamente subiectiv) si aici ma refer la discutiile cu alti poserori de sisteme de navigatie, din care majoritatea lor s-a nimerit la un moment dat sa aibe Mio. Multumit ? Da ori ba, tot doi bani dau pe parerea ta. Pt ca la chestionar raspund eu in virtutea credintei mele si nu tu in virtutea credintei tale. ;) Lamurit ? Sau ai pretentia ca eu sa emit argumente in virtutea unui institut de statistica, asa cum faci tu in calitate de "profesionist" al bransei ?  :o

3. C510E.

4. Exact. Sunt platit in euro la nr. de posturi. Te rog sa ma ierti ca am postat mai mult ca tine, desi sunt mai nou cu doua luni. Altceva off topic ? :)

5. Pacate sau virtuti, da-mi voie sa-ti caracterizez amical acest punct cvint al dialogului cu mine, drept un bla bla bla.  :D

6. Asta-i banuiala ta subiectiva, proprie si personala si nimic mai mult. Se trateaza ca atare. Adica se ignora. De ce ? Pt ca in ce ma priveste, Mio e foarte util si usor de folosit. Evident, nu-mi permit sa arunc blam asupra altor producatori. Restul curiozitatilor ti le satisfaci aici : http://eu.mio.com/en_eu/about-mio-technology.htm  :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din pacate banuielile mele tind sa se confirme

Confunzi un program de navigatie=software (de ex. Mio 3.3,Mio 3.2,Miomap 2008) cu un aparat fizic=hardware adica Mio c510 in cazul in care detii acel model

Nu ti-am cerut statistici,ti-am cerut sa-ti argumentezi alegerea dar se pare ca la tine Mio este cel mai bun pentru ca asta ai si nu ai testat altceva,exact cum fac copiii care spun ca masinuta lui e mai frumoasa pentru ca e albastra

Nu ne-ai lamurit totusi ce soft ai pe aparatul tau,poate ai Igo si tu lauzi Mio :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

1. Din pacate banuielile mele tind sa se confirme Confunzi un program de navigatie=software (de ex. Mio 3.3,Mio 3.2,Miomap 2008) cu un aparat fizic=hardware adica Mio c510 in cazul in care detii acel model

2. Nu ti-am cerut statistici,ti-am cerut sa-ti argumentezi alegerea

3. dar se pare ca la tine Mio este cel mai bun pentru ca asta ai si nu ai testat altceva,exact cum fac copiii care spun ca masinuta lui e mai frumoasa pentru ca e albastra

4. Nu ne-ai lamurit

5. totusi ce soft ai pe aparatul tau

6. tu lauzi Mio

1. Nu colega, banuielile tale nu se confirma deloc. Din moment ce numele aparatului coincide cu cel al softului in buna masura, raspunsul meu a fost cuprinzator. La intrebarea ta "Despre ce Mio este vorba?", raspunsul corect era oricare, din moment ce tu nu specificasei la ce de la Mio te referi (Miomap sau aparat Mio). ;)

2. Si mi-am argumentat-o. Vezi punctul secund de mai sus. Nu esti multumit, o ignori sau ma dai in judecata.  ;D

3. Nu colega, asta se pare la tine. Prin 2006 am avut un PDA Asus cu IGo, iar in 2007 Tom Tom pe un telefon Nokia etc. 

4. Nu inteleg de ce folosesti pluralul pt ca pari singurul nelamurit. :)

5. 3.2

6. Ia arata ta unde laud eu Mio. Pt ca daca n-o faci, ma obligi sa te consider mincinos. Si n-as vrea. Sau daca spun ca pt mine un produs e util si usor de folosit, se numeste lauda ?  :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ok,m-ai lamurit

Cand ma refer la argumente ma refer la ceva tehnic de genul:rutari,poi-uri,update-uri,stabilitate si nu la "asta e convingerea mea"

Folosesti un soft antic cu niste harti la fel pe un aparat bun care accepta softuri mult mai noi si mai performante.Cu toate astea vii in ~2011 si ne spui ca este cel mai folosit soft pentru ca asa ai vazut tu acum 4-5 ani cand nu prea gaseai altceva pe piata din Ro

Poate mai citeste cineva acest topic si maine pleaca si isi cumpara un minunat aparat mio M400 cu 700lei,soft miomap 2008 si fara slot de card macar,pentru ca apoi sa se chinuie cu atlasul prin parcari sau oprit pe avarii pe banda de urgenta.

Pentru moderatori:

Forumul asta are functia IGNORE USER?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

1. Cand ma refer la argumente ma refer la ceva tehnic si nu la "asta e convingerea mea"

2. Folosesti un soft antic cu niste harti la fel pe un aparat bun care accepta softuri mult mai noi si mai performante.

3. Cu toate astea vii in ~2011 si ne spui ca este cel mai folosit soft pentru ca asa ai vazut tu acum 4-5 ani cand nu prea gaseai altceva pe piata din Ro

4. Poate mai citeste cineva acest topic si maine pleaca si isi cumpara un minunat aparat mio M400 cu 700lei,soft miomap 2008 si fara slot de card macar,pentru ca apoi sa se chinuie cu atlasul prin parcari sau oprit pe avarii pe banda de urgenta.

5. Pentru moderatori: Forumul asta are functia IGNORE USER?

1. Intrebarea careia i-am raspuns eu nu cerea argumente ci pur si simplu ce credem. :)

2. E adevarat, insa asta e absolut irelevant in ceea ce priveste satisfacerea nevoilor mele. :)

3. Am raspuns in dreptul meu. Care-i problema ta ? N-am si spus ca "Dupa experienta mea..." ? Sau ai intalnit fraza "ca expert in domeniu va asigur si garantez ca X e cel mai bun" si nu mi-am dat eu seama ? :)

4. Of, ce sa-ti povestesc, iata unde era salvatorul novicilor, cel care se sacrifica pe altarul topicului in vederea preintampinarii unei catastrofe financiare datorita parerii subiective a lui @Axle si a inca vreo 10 respondenti Mio la chestionar.  ;D

5. Pentru tine : nu e mai simplu sa folosesti scroll-ul ? ;D

Auzi la el, suparare mare ca nu-i argumentez eu... De aia cu Garmin sau Autoroute cand te iei ? ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator Anonymous

Pe terminalul meu (Mio C510E) am din fabrica MioMap v 3.2 cu harti din 2007 si 2008, iar pe cardul SD am bagat si iGO 8.3.4.117940 (din 03.11.2009) cu harti din 2009 si 2010.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Am gasit si instalat in seara asta ultima versiune (din cate am auzit) de iGO 8 : 8.3.4.142975 (11.05.2010). Diferenta e ca fata de precedenta versiune aceasta are Driver alerts.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Administrators

Nu te poti baza asa de bine pe GPS inca, TOT HARTA RAMANE SFANTA ,multi prefera harta in loc de GPS

te contrazic cat pot de tare !

navigatorul este sfant daca este setat cum trebuie si stii ce sa-i ceri, + indicatoarele ca astea se mai schimba !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

intro anumita forma de idei eu zic ca un soft bun+harti actualizate daca este posibil macar din 6 in 6 luni+atlas sau harta dupa caz,faci traseu cum vrei tu nu cum vrea gps-ul,puncte intermediare cind faci traseul,si nu in ultimul rind indicatoarele rutiere+soferul care bineinteles e pionul principal,ca fara el .....!nu-i inteleg pe aceia care vin cu.....m-a bagat gps-ul prin centru, samd. K pina la urma urmei gps-ul trebuie sa ne ajute in limita posibilitatii lui,altfel ce ar insemna ca soferii nu mai sint de folos.....nu? In concluzie gps-ul softul harti etc. cu cit sint mai ,,valabile'' cu atit ne usureaza munca nicidecum nu o inlocuieste. Ceea ce am scris in aceste rinduri ma reprezinta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.