Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Mercedes-Benz Actros MP3 vs DAF XF 105 SSC


MANV10

Care ?  

72 membri au votat

  1. 1. Care ?

    • Daf XF 105
      41
    • Mercedes-Benz Actros
      55


Postări Recomandate

  • Members

DAF,...

chiar daca a plecat criza....costurile de intretinere sint mai reduse la DAF.....nu platesti si firma....

Ca s-a fiu sincer ,toate camioanele sint bune cind sint noi....costuriliilelele vin mai mult in perioada imediata iesiri din garantie.

Depinde binenteles si de cine si unde le conduce.....

Ramin la Daf....daca as avea banii mi-as cumpara pentru mine un Mercedes ...ca s-a fie nava amiral a flotei lui Popeye.

Pacat ca suna ceasul in fiecare dimineata inainte s-a deschida la reprezentanta..... :-[, ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dany,...esti FAN de Fan....Mercedes...

Daca ia timp de conversatie,...nu e graba.....am citeva intrebari...stiintifice ;)

Cit costa o revizie ,aproximativ...cit costa un bec sau o oglinda de la bibeloul tau,s-a nu vorbim de Teligenta.. :D

Ai vazut noile Daf-uri ,s-au macar ai citit vreun prospect stiintific s-a vezi ca la dotari SF nu e mare distanta....

E aproape de visul oricarui sofer ce scrii tu despre mercedes...dar TU l-ai cumpara pentru firma ta?

Aceasta e intrebarea?.... ;D8)

Toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Si eu am auzit ca sunt foarte fiabile MB-Actros.In iunei anul trecut(2009) s-a facut un test unde MB-actors a iesit cel mai economic camion si vehiculul cu  costurile de operare (fixe si variabile)cele mai mici:59,9 euro/km.Insa si Daf-ul este foarte laudat avand consum mai mic fata de Volvo,MAN,Scania,Renault Magnum.Este si confortabil,pret/calitate foarte bun.Greu de decis ce sa alegi.

vpRii.jpg

vpTNr.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Nu vreau sa iau apararea nimanui si nici nu vreau sa vad cearta sau raspunsuri/intrebari ironice.

yo5peb,uita-te la Willi Bentz ce marca de camioane domina flota.Poate ca la capitolul piese Daf-ul iese in avantaj ,insa trebe sa tinem cont si de durata intre revizii,unde MB ii superior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ca s-a omcep cu ceva off topic...

Nu stiu de ce, dar la toate raspunsurile mele iasa cu scandal.... :o,

mi-am exprimat PAREREA MEA si am incercat ,amical,zic eu s-a incep un dialog cu un fan merecedes... ;)8)

nu m-am bagat in copy/paste pliante si prospecte stiintifice pentru luat ochii la cumparatori..

si ca s-a revin...

La firma mea iau ce masini cred eu, si cred ca DAF-ul e bun pentru firma mea....

pina s-a ma uit la Wilii....ma uit la GIRO, ca eu sint roman nu sint neamt....si trebuie s-a trag altfel de bani..

ca daca daful era german cumpara precis si neamtul....

iar asigurarea pentru oglinzi....coane pe praful asta, si cu noile incadrari la asigurari, cu antecedente la accidente o s-a fie piperata oglinda anul viitor....

eu intrebam de preturi nu de km de schimbare a pieselor

nu mai nimic de adaugat pe acest topic....chiar daca ma injurati.... :-X

Toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

desi am zis ca sint in silentio stampa pe topicul asta...contiinta nu si nu... ;)

fac o mica recapitulare....primul post zicea:

    Sa presupunem ca vremurile grele din transport au plecat iar transportul a revenit la valoarea lui si aveti de gand sa va deschideti o firma de transport ,ce marca de  camion ati alege din aceste 2 ? Va rog cu argumente!

recunosc ca sint, daca as putea ajunge, un patron zgircit.....si am ales DAF,....questie SI de pret...

desi nu poate s-a zica nimeni ca sint carute,... ;D ,

am inceput o conversatie ,nu neaparat ca GICA Contra,...cu un fan Mercedes...

si dai si lupta pe oglinzi si placute de frina.....

si gata s-a apucat lumea de dat cu pietre dupa mine

ps . desi o s-a iau daf,..promit ca o s-a fie cu clima,frigider,gps  si tot ce vor soferii mei...

.problema e c-a va mai dura oleaca...nu sint eu de vina...

pss. ma bucur ca exista acest forum....CARE DACA NU EXISTA ,TREBUIA S-A IL INVENTAM.....vorba unui coleg  8)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Am mers si eu pe DAF, recunosc ca era mai vechi, dar oricat de incarcat sau ce drum alegeam, consumul nu sarea de 33/100km.m-am straduit sa-l dau peste cap dar n-am reusit.

Recunosc de asemenea ca am mers si pe mercedes nu mai stiu cat de actros era, dar la deal intorcea capul in spate si cauta parcarea din ochi,iar daca drumul cerea un pic de talpa m-i se subtia salariul cu ceva litri de motorina.

Asta a fost cu vreo 5 ani in urma.......acu o fi altfel ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 1 year later...
Vizitator Anonymous

daca tot faceti reclama la mercedez imi ziceti si mie care ii treaba cu aeroterma ca inchet  in el pe frigul asta. apoi statul la volan te omoara frate ma doare spatele de  imi vine sa ii dau foc sa nu mai zic ca face o galagie ca naiba patul e mik abia incap eu in el. daca mias face firma normal ca doar VOLVO mias lua ii cel mai rezistent..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare,nu am condus decat volvo si nu as putea sa-mi dau cu parerea 100%,intradevar estetic amandoua arata bine la exterior cel putin modelele mai recente ;D nu stiu interiorul ce confort iti ofera:D si motorizarea,cred ca este vreo diferenta intre cele doua motoare,eu merg pe daf. 8)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.