Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cine e ala? Eu sunt ala. Saluuuut!


Postări Recomandate

  • Members

  TirExpress, daca nu este cu suparare ,si cred ca nu este ,am vazut mai multe comm-enturi in care esti destul de ''hotarat'' vizavi de modul de lucru si viata canadiano-american. Ce mi se pare putin mai anapoda este faptul ca nu va intelegeti voi ''canadiano-romanii'' ,ca doar impartiti aceeasi viata dulce -amara din visul american.Din primele comentarii am inteles ca voi de fapt nu va agreati, nu stiu de ce si nici nu ma intereseaza dar toate cometariile intre voi sunt facute in doi peri. La asa distanta de casa , eu consider ca ar trebuii sa fiti ca fratii. Este cosiderentul meu si nu trebuie luat ca atare,dar este o raceala  mare intre voi pe care personal nu pot sa o inteleg. Daca tu faci un comentariu destul de pertinent ,vizavi de nu stiu care camion , automat vine cineva tot de acolo care in loc sa-ti dea un sfat te ''ajuta'' in felul lui. Eu zic ca daca totusi vrei sa iti iei un camion , sa o faci dupa cum iti spune inima si experienta ,ca in final nimeni , dar nimeni, nu te va ajuta si nimeni nu o sa-ti dea sfaturi  ca sa te ''realizezi''. Este doar parerea mea si nu trebuie luata in considerare, fiecare face doar ceea ce il taie capul. Dumnezeu sa va ajute in tot ceea ce vreti voi si sa aveti drumuri bune si uscate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Greutatea admisa pe axe in US este : axa viratoare -12000 lbs (livre), ................... Asta duce la o greutate maxima autorizata de 80000 lbs.

Greutatea maxima admisa pe USA, pe "fata", axa viratoare cum ii spui este de 20.000 lbs, dar exista si un dar, nu depasesti per total 80.000 lbs. La fel de bine, exista state in US la care greutatea maxima admisa pe "tandem" poate fi de 36.000 lbs, dar din nou un dar, nu depasesti 80.000 lbs. pe total

Im pare rau ca am ajuns si pe acest site sa ne contram. Dupa cum vad nu scap de tine.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mad, da ai dreptate. Cel putin teoretic, insa practic, comunitatea romaneasca de aici este foarte diferita de cea din Europa. Aici, totul se invarte in jurul banului si a intereselor personale. Nimic altceva nu conteaza. Am vazut o gramada de prietenii de fatada si ceea ce ii leaga sunt interesele comune si nicidecum o prietenie adevarata. Aici... e un fel de armata. Aia nou-veniti trebuie sa asculte de veterani si daca nu vor sunt considerati ciudati. Dupa cum ai vazut si aici pe site. La fel ca in armata, daca te descurci in alt mod sau ai ceva de comentat, imediat esti scos la raport. Asa cum ai observat si tu si altii, soferii din Europa nu sunt prea bine primiti. Cum sa ii spui unuia cu doi-trei ani de camionageala pe aici ca tu dupa sapte ani prin Europa si Asia ai destule cunostiinte si inteligenta sa te descurci si singur si ca nu iti trebuie sa ti-l iei pe el de sef!? Desi nu ti-o spune nimeni in fata, in momentul in care afla ca esti sofer cu experienta din Europa, gata... nu mai esti prietenul lui. Nu poti sa crezi cat de mult se invidiaza romanii intre ei. In plus, nu e ca in Italia. Daca ai alte pareri decat ale lui, ori esti prost ori esti al dracu. Ca in armata, trebuie sa stai cu capul plecat in fata lor, ca de, ei stiu mai bine decat tine si sa te fereasca Dumnezeu sa le spui ca nu ai nevoie de sfaturile prostesti. In plus, imigrantii din Canada se impart in doua tabere, fara voia nici uneia dintre ele. Pe de o parte, sunt cei care au trait si prin alte tari inainte de a veni in Canada si nu au cazut deloc pe spate cand au vazut Canada, ba dimpotriva. Astia sunt negativistii, fitzosii, plangaretii. De partea cealalta sunt cei care au venit de prin cine stie sat sau oras uitat de lume, fara urma de civilizatie in jur. Si au cazut in cur de extaz cand au vazut si ei o tara straina. Insa, desi nu au cu ce sa faca o comparatie... spun ca aici e cel mai bine. Daca ii intrebi : "In comparatie cu ce?", incep sa peroreze ca au auzit ei de nu stiu unde sau au citit ei nu stiu ce. Parerea ta, care ai experimentat pe propria piele ambele situatii, nu are nici o valoare.

  Cam asta se intampla pe aici. Cred ca te-ai lamurit si incepi sa intelegi de ce exista situatia asta. Si povestea ar fi mai lunga. Dar mi-e greata. Crede-ma!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru cei care vor sa se lamureasca practic cum e cu repartizarea greutatii pe axe. Da, Savimbi are dreptate, oficial este 20000. Teoretic! Pentru ca practic, greutatea autorizata pe steering axle (in traducere romaneasca, axa viratoare) la majoritatea camioanelor din Nord America este de 12000 lbs. Hendrickson are doua tipuri de suspensii pe perne de aer care merg pana 13600 pe axa fata, in nici un caz 20000. Asta se poate afla consultand acea eticheta de pe rama usii soferului si care este obligatorie prin lege. Tot ce trebuie este sa stii un pic de engleza si sa ai bunavointa de a te documenta. Mi-e mi s-a parut al naibii de simplu.

  Referitor la greutatea pe tandem in unele state, este iarasi foarte adevarat, 36000. Teoretic! Practic este greu de crezut ca daca ai 36000 lbs pe tandem cei din statele in care nu ai voie decat 34000 te vor premia. Iar daca incarci la 36000 de livre pe un tandem... este greu de crezut ca poti sa mai ajungi la 34000 dupa aceea. Teoretic, se poate. Dar... praftica te omoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Deci va rog frumos sa incetati cu polemicile si frazele astea ironice aruncate unui altuia,Soferii.ro este un forum cu si despre soferi/camioane....nu este un forum unde sa ne certam sau sa ne ironizam.Asa ca va mai rog inca odata sa terminati .Imi pare rau ca alt subiect nu gasiti decat sa va ironizati sa va jigniti....plus ca sunteti barbati in toata firea.Fiecare traieste unde ii place si cum ii place!!! Sper sa fie ultimul mesaj de acest gen pe acest topic.Drumuri bune si numa bine!!

                                                                                                                              Va Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Man ,nu stiu de unde ai ajuns la concluzia ca am inceput o polemica sau ironii pe tema celor care locuiesc in Canada. Departe de mine acest gand, eu doar am scos in evidenta o stare de fapt. Lucru de altfel destul de bine punctat de TirExpress...deci consider ca nu m-am inselat. Tir, daca consideri ca am atins vreo coarda sensibila, te rog sa ma scuzi, nu am avut nici cea mai mica intentie sa fiu inteles astfel. Drumuri bune si uscate sa aveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Salutari, Mad. Nu cred ca MAN se referea la tine. Eu sunt destinatarul mesajului si imi insusesc critica. Cat despre tine Mad, nu m-am simtit cu nimic ofensat. Intr-un final mesajul tau este unul de bun simt si vazute de acolo, lucrurile par intr-adevar anormale dar asta e realitatea. Nu vreau sa jignesc pe nimeni si chiar nu am timp sa stau sa ma ciorovaiesc. Insa, sincer iti spun MAN ca nici nu o sa ma las calcat in picioare. Cred ca este destul de clar cine si cum a inceput.

  Am intrat pe acest forum pentru ca ma intereseaza foarte mult ce se intampla in Europa, in special in Italia. Nu vreau nici sa imi arat muschii, nici sa demostrez nimanui nimic. Nu cred ca am zis ceva, cuiva, fara sa fiu provocat. Insa, daca e vreo problema, sa mi se spuna si imi vad de drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Ok.vreau sa punem punct acetei dezbateri.as dori sa vorbim despre altceva...aici este un topic dedicat celor noi veniti ,alte subiecte puteti sa le dezbateti in alta parte. Ma rog va dati voi seama la ce ma refer....sunt cam obosit....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.