Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

circulatia pe prima banda


Rufus

Postări Recomandate

  • Members

Salutari. Am si eu o nedumerire, poate reuseste cineva sa ma ajute sa inteleg.

Am gasit prevederea legala care obliga toti soferii sa foloseasca prima banda de deplasare, atunci cand este libera (art.42 din OUG 195)

Art. 42.Când circulaţia se desfăşoară pe două sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de către conducătorii de vehicule în funcţie de intensitatea traficului şi viteza de deplasare, având obligaţia să revină pe prima bandă ori de câte ori acest lucru este posibil, dacă aceasta nu este destinată vehiculelor lente sau transportului public de persoane.
http://lege5.ro/Gratuit/heztgmjx/ordonanta-de-urgenta-nr-195-2002-privind-circulatia-pe-drumurile-publice?pId=81212498#p-81212498

Problema este ca nu am gasit nicio sanctiune prevazuta pentru incalcarea acestei reguli... Ce inseamna asta? E o regula pe care o respecta doar cine vrea, dacă vrea? Ca in cazul asta nu prea mai poti sa-i zici regulă! Are idee cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sanctiunea dupa capul meu vine atunci cand depasesti si este interzisa aceasta pe segmentul respectiv . Sau nea Ion cu IMS - ul nu se baga pe prima banda si nu ai altceva de facut decat sa treci tu pe langa el pe prima banda....... si ar mai fi ele sanctiuni . I

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Members

Poate sa imi dea cineva articolul din lege(daca exista) care mentioneaza in mod expres ca un camion are obligatia de a folosi banda 1 pe un drum cu 2 benzi; excludem autostrazile . Am inteles sensul articolului 42 de mai sus dar scrie undeva in mod expres despre camioane si banda 1? ma refer la circulatia prin oras, pe variante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am gasit Hg1391-RAOUG195 care la art. 102 zice asa: Vehiculele grele, lente sau cu mase ori gabarite depasite sau cele care se deplaseaza cu viteza redusa trebuie conduse numai pe banda de lânga acostament sau bordura, daca în sensul de mers nu este amenajata o banda destinata acestora.

Se considera un camion vehicul greu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.