Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Re: Iveco Eurotech Cursor CONSUM 43% ??


Parvu

Postări Recomandate

  • Members

Salut. Am cumparat acum 2 luni 1 Iveco eurotech cursor 440, de 430CP. I-am facut o revizie tehnica la motor, am Reconditionat turbina la o firma specializata din Brasov, am schimbat toate filtrele posibile pe masina, si am plecat cu ea la treaba. Dupa cateva curse, constat ca, consumul niciodata nu l-am avut mai mic de 43%, ba mai mult de atat, a fost si de 50%. Tin sa precizez ca masina cara la frig, niciodata nu a avut mai mult de 21tone, ba mai mult a avut si 10 tone si tot peste 43%consum. Am mers cu ea in toate felurile, dar cel mai mult am cautat sa o tin pe plansa verde de turatii. Are cutie manuala, ceea ce ma "avantajeaza". Am fost cu ea la service, i-a pus tester pe ea, si nu ii spune nimic. Ce sa ii mai fac? Mutumesc, o zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salut. Am cumparat acum 2 luni 1 Iveco eurotech cursor 440, de 430CP. I-am facut o revizie tehnica la motor, am Reconditionat turbina la o firma specializata din Brasov, am schimbat toate filtrele posibile pe masina, si am plecat cu ea la treaba. Dupa cateva curse, constat ca, consumul niciodata nu l-am avut mai mic de 43%, ba mai mult de atat, a fost si de 50%. Tin sa precizez ca masina cara la frig, niciodata nu a avut mai mult de 21tone, ba mai mult a avut si 10 tone si tot peste 43%consum. Am mers cu ea in toate felurile, dar cel mai mult am cautat sa o tin pe plansa verde de turatii. Are cutie manuala, ceea ce ma "avantajeaza". Am fost cu ea la service, i-a pus tester pe ea, si nu ii spune nimic. Ce sa ii mai fac? Mutumesc, o zi buna.

Schimba testerul ! Eventual si mecanicul !

1. Sa nu fie returul infundat

2. Sa nu existe pierdere de motorina

3. Injectoarele

4. Uzura mare segmenti

5. Compresie scazuta ( implicit)

6. Decalaj distributie ( 1 ; 3 grade)

7. uzura supape sau came

Cateva generatoare ce duc la consum exagerat . Parerea mea este sa mergi la un service bun ! Nu se poate ca pe tester sa nu apara cauza mariri consumului . Apropos , de regula e bine ca testerul sa fie unimarca !!! Pentru Iveco ....de Iveco , pt . Mercedes ...de Mercedes . De regula testerele multimarca dau erori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nici nu stiu la ce service sa mai merg, ca toti sunt o apa si un pamant. Recomanda-mi un service bun in zona Ploiesti. Acum mai fac o proba sa vad ce si cum. Astazi am pus tester pe ea, nu i-a dat nimic pe el nici o eroare. Totul merge bine, asa spune testerul. Am incarcat acum la 12noaptea si plec la Galati si ii fac iar consumul cu amanuntitul sa vad cat iese. Daca tot asa imi da, dau injectoarele jos si le fac cred. Tu, la ce retur te referi sa nu fie infundat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

unghiurile de fuga,,,,presiune prea mica in anvelope,,,,etrieri semi-blocati,,,,parvant prea jos ,,,,culeer spart,,,injectoare,,,senzori defecti,,,lipsa segmenti,,,reglaj culbutori ,,,ma doare mana ,,,,daca mai vrei scriu si maine ,,,,continuata ,,,,sa zica cineva de gard ceva ,,,mai bine tace si-l repara,,,,,,,,,,,singurul service ,,,casco si dupa o luna ,,,flacara,,,,scurt-circuit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

consumul acela era din cauza unei piese care se prinde pe motor, si de la ea vin niste furtune care duc la turbina. era infundata, are un senzor acolo, si acela nu functiona bine. am schimbat piesa cu totul, acum trage si putin mai bine, si problema s-a remediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Am dat astazi peste un mecanic care chiar mi-a rezolvat problema. Chiar ma gandeam ca nu o sa ii dea nimeni de cap. Este un adevarat mecanic, nu "schimbator de piese pe presupus". Daca este cineva interesat, sa ma contacteze prin mesaj. bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 10 months later...
  • Moderators

colegul ''Parvu'' ai plecat de la o problema pe care ai avut-o,ai cerut ajutor sau sfaturi si ti s-au oferit in scris..pe urma spui ca ai gasit un mecanic bun si cine doreste sa iti scrie mesaj privat...si asta de 2 ori...nu iti suna ca reclama mascata ???

sper sa ma insel...dar daca vrei sa ajuti la rindul tau o poti face ,spui cum ai rezolvat problema..si daca cineva e interesat fii sigur ca te va contacta sa rezolve si el aceiasi problema..sper sa nu mai vii iar cu vreun mesaj cu ''ai gasit mecanic bun''si sa te contacteze cine vrea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.