Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cel mai potrivit camion pentru a incepe transporturi


YDAANDREI

Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua colegi!

Va rog imi puteti transmite cateva pareri, din experienta dumneavoastra,despre urmatoarele camioane.??????

1)Renault Magnum 500 DXI E5,motor DXi 13 an 2009 cu Cutie automata,647000 Km efectuati- - Ce parere aveti despre modelele Magnum? Ce probleme pot intalni dupa numarul de Km afisat mai sus? Motor,Cutie? (motorul si cutia sunt de la Volvo sau doar mototrul?

2) DAF XF 105.460 E5 an 2009 cu 568000 Km efectuati-cutia automata-- despre modelele DAF ce pareri imi puteti transmite?

Ce probleme ati intalnit in exploatare? Cutiile automate de la DAF isi fac treaba cum trebuie,ati intalnit ceva probleme?

3)DAF XF 105.460 E5 an 2008 cu 823000 Km la bord-cutie automata- Dupa acesti Km mai este rentabil un cap tractor sau pica piese dupa piese,una dupa alta? mai ales cutiile automate,as vrea sa stiu o parare de la dumneavoastra care ati lucrat cu astfel de autocamioane,ce probleme ati intalnit,si mai ales dupa 800000 de Km rulaj?

4)IVECO Stralis 500 motor F3BE3681B*S, E5, cutie manuala,fabricatie 10-2008 cu 535.000 Km rulaj- despre modelel IVECO ce detalii imi puteti transmite? Mai ales despre cel prezentat mai sus. Necesita investitii mari dupa 500000 Km? Apar probleme grave,iremediabile in scurt timp?

5)Scania R480 Topline CR19,an 2008, motor DT 1217, E4, cutie manuala, 431000 Km la bord. Despre modelele Scania ce parere aveti? Am auzit lucruri bune despre Scania,dar pana nu ai in exploatare nu sti la ce te poti astepta. Colegii care au lucrat pe Scania ce parere imi puteti transmite?

6)MAN TGX 18.440 E4, motor D2066LF36, cutie automata, 579000 Km, fabricatie 06.2008. Despre acest model ce puncte slabe si ce puncte forte imi puteti transmite?

7) MAN TGX 18.480 E4, motor D2676LF05, cutie automata, 870000 Km, fab 10.2007.

8) Mercedes Actros 1851 LS V8 PowerShift,E5, motor OM502LA V/1, automat 16 trepte, 650000 Km.

O intrebare. Daca un cap tractor are doar un rezervor ii pot atasa un al doilea rezervor? Este atat de cat simplu sau implica prea multe?

Va rog colegii imi puteti ransmite cateva idei,dumneavoastra ce ati alege dintre modelel mentionate mai sus,sau care ar fi cea mai buna alegere?

Drumuri bune va doresc,si multa sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Grea decizie.

1.Renault Magnum,motorul de 500 este bun,trage bine,destul de fiabil,problema cu cabina esta ca o cutie si cand ai vant puternic din fata o sa-ti influenteze mult consumul,alta chestie ar fi urcatul in cabina,te urci/dai jos murdar pe maini,nu ai loc unde sa iti pui papucii.

2.Daf-urile sunt bune la consum la panta cam lenese,dar fiabilitate prin 2004-2005 a disparut.

3.Iveco Stralis 500,bate prin el din cauza materialelor,dar motorul este superb,500cp puternic,mecania ok,suna si frumos.

4.Scania,scania este foarte foarte buna,eu detin una de 500,si pot sa spun cu 24t daca te tine portofelu,esti racheta.Cabina mare,desing frumos,cam urat cu 2 perne pe spate,scutura foarte tare.Stabilitate buna in curbe,iti gasesti foarte usor pozitia la volan,cutie manuala am si eu,la inceput cam greu cum am trecut de pe cutie de man cu 8viteze la una cu 6,dar dupa ce te obisnuiesti e ok.

5.Manurile sunt bune.Cabina foarte mare,comfort mare,motorul trage ca nebunu.Puncte slabe ar cam fii injectoarele,si da cam multe coduri de eroare.In rest o masina OK.

6.Actrosul este foarte bun,fratele meu are un 1848 dar V6,nu v8,am fost cu el,daca stii cum sa i dai merge si Actrosul,consumul este foarte bun.Comfort bun,dar daca il iei sa lucreze echipaj pe el,scaunul din dreapta daca e de cinematograf,e foarte incomfortabil,in rest o masina buna.

Da poti pune un al 2-lea rezervor.

Eu as alege Man-ul,Scania,Actrosul,restu le-as lasa in pace.Spor la achizite

P.S:Scuzati greselile,m-am grabit 8) Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc mult colegu!

Drumuri bune si multa sanatate.

Am tot cautat poze si date despre ROMAN autotractor 19.440 ,am cerut o oferta de pret,au unul cu motor MAN D 2066, 6 cilindri in linie, supraalimentat, cu EVB cu cutie Tip: ZF 16 S 2220, mecanică sincronizată cu 16+2 trepte,tot de la MAN cred, si cabina o au schimbata inca nu am vazut ce fel de materiale au folosit, dar m-ar bate gandul daca e oferta buna si finantarea avantajoasa,tinand cont ca sunt cam dornici sa faca vanzare, sa achizitionez unul nou,ce e nou e nou, chiar daca e ROMAN hai ca poate nu tine 1.000.000 Km dar cred ca isi face treaba,pana la urma nu ar strica putina promovare pentru utilajele autohtone. Dar acum nu stiu ce sa zic sa vedem ce oferta imi trimit.

Drumuri bune si numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

eu cred ca ai exclus volvo din greseala...in afara de mecedes si scania ai pus numai balarii pe acolo....nu degeaba volvo e volvo...si nu sunt fan, doar ca am lucrat pe volvo si e cel mai fiabil. acum lucrez pe daf xf 105 si sunt foarte multe probleme aici la firma cu ele(motor paccard).

1: nu ai precizat daca e motor mack sau volvo....sincer as prefera un premium de inceput...

2: la 500000 daful incepe sa faca figuri, plus cutia care e praf la daf, cea automata(punct de referinta ishift de la volvo)

3: iveco a facut multi patroni oameni, daca te tii de el si nu-l lasi sa cada de tot merge mult...si binisor

4: scania e buna dar cam scumpa la achizitie si intretinere, in rest fiabila si cat de cat economica.

5: la man trebuie sa fii pregatit sa schimbi injectoarele dupa 500K, sa nu te astepti niciodata sa fie economoc, in schimb foarte confortabil.

6: mercedes V8....nu stiu de ce il pui langa celelalte ciurucuri....ca asa sunt restul pe langa mercedes...consum bun, putere suficienta, confort bun, eficienta...ce sa mai discutam :-t ...pe locul 1 cu 50 de puncte in fata celorlalte catiga mercedesul... :ymparty::ymparty::ymparty:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc mult colegi!

Am prezentat camioanele de mai sus deoarece la acestea m-am orientat in raport de pret km doar ca nu stiu ce alegere sa fac deoarece nu vreau sa fac vreo prostie sa imi i-au un camion care sa 'manance' mai mult decat produce.o sa va transmit preturile la care le-am gasit:

-Renault Magnum-26.800 (s-a vandut oricum);Nu stiu exact daca are motor Mack sau Volvo.

-DAF XF 105.460 Fab. 2009-28.000 si cel din 2008 21.250;

-IVECO stralis- 19.600;

-Scania -28.600(s-a vandut);

-MAN TGX din 2008- 23.250;

-MAN TGX din 2007- 20.250;

-Mercedes Actros 510- 34.000(la fel s-a vandut);

Volvo am gasit 2 care as putea cu greu sa le achizitionez:

Volvo FH 440 motor D13A, manual 12+2, E5 din 2009 cu 412.000 Km cabina Globetrotter -37.900

Volvo FH 440 motor D13A, automat 12+2, E5 din 2010 cu 554.000 Km labord, cabina Gtr XL- 43.400

Mentionez ca vreau sa i-au in lesing unul sau 2 din acestea prezentate sau alte camioane pe care le gasesc la pret bun si cu posibilitatea de achizitionare in leasing.

Doar ca vreau sa stiu la ce sa ma astept pentru a-mi planifica cheltuielile de la inceput sa nu fiu luat prin surprindere.

App de cei de la Roman mi-au trimis o oferta cu 65.000EUR cap tractor nou cu motor MAN de 440 CP,cutie manuala MAN cred . Nu mi-au rasp daca poate fi luat in leasing.

Eu as opta in momentul de fata pe 2 IVECO stralis de 500 CP in leasing sau un Volvo cel de 37.900 prezentat mai sus.

Acum nush daca fac o alegere buna. Am auzit ca sunt proaste la electronica dar pe nimeni nu am auzit de mecanica. Daca stam sa ne gandim toate au probleme ca doar sunt SH nu sunt noi,pot aparea fel de fele de probleme depinde cum au fost exploatate,ca nici eu nu merg pe premiza ca nu o sa bag nici un ban in masina,trebuie daca vrei sa faci treaba sa intretii camionul.

Acum ast si parerile dumneavoastra.

Va multumesc.

Drumuri bune si multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • 5 years later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.