Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Firme Spania


Postări Recomandate

  • Members

Salutari la toata lumea.Peste 2 saptamani urmeaza sa ma intorc inapoi in Spania.Imi puteti spune va rog niste firme de transport din Spania?Intentionez sa ma angajez acolo sau macar sa incerc sa imi gasesc in domeniul transporturilor.Detin B,C,E.card tahograf,atestat CPi,agabaritic,ADR si cisterne.ms de ajutor.Drumuri bune la toata lumea si fara incidente!!!!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut. Colegu specifica si tu unde in spania mergi ca doar spania e destul de mare. Sti si tu destul de bine asta. Ai acte de spania,experienta si altele? ca noi colegi nu avem de unde sti ca cel doare pe fiecare daca nu zice nimeni nimic. Lasa ceva detali si poate te ajutam cu un sfat despre firme si etc. Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Experienta nu am.doar ce am terminat cu atestatele cu scoala de soferi,acte de Spania am doar chestia aia micuta verde care scrie ca nu am drept de lucru dar daca cineva ma angajeaza cu contract pot sa lucrez.prietena mea are exact la fel ca mine si i-a facut o tipa contract la bar.Eu stau in zona Bilbao,mai exact in Mallabia dar nu e problema daca firma este in Madrid de exemplu sau prin Santander,imi incerc norocul,ce sa zic mai mult.Ms de ajutor.drumuri bune la toata lumea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegu si eu locuiesc in san sebastian(irun),tot asa ca tine am acte (adica hartia aia mica si verde ce zice ca nu ai drept de lucru)si eu imi caut de lucru am experienta peste 2 ani in transport international imi caut si eu de lucru ceva serios,cu contract pe spania nu pe ro,ceva sa nu pui maimuta,sau sa da-i in program...nu mai gasesti ceva serios toti sau smecherit iti fac contract pe romania pe bani putini gen lodisna,transecu.j carrion,sese o gramada de firme ne serioase.drumuri bune si uscate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare la toti.Si eu caut de lucru in spania ,mentionez ca am acte cu drept de lucru in spania,vorbesc bine spaniola, am adr,agabaritic,atestat,card si am lucrat din spania.Daca este vreun coleg care ma poate ajuta sa imi scrie pe forum.Am lucrat din spania 6 ani,pana anul trecut cand am venit in tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegu Darius incearca sa iei legatura cu firma Marcotran de la zaragoza sau cu Lodisna ca astia am inteles ca te ajuta si cu chestia aia micuta verde sa o obti pt dreptul de munca. Am avut nr alora de la lodisna,dar daca cauti aici pe forum poate I'll gasesti. Incearca la amandoua parerea mea. Sa ne zici si noua ce rezolvi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nici o problema.o sa caut eu firmele pe net si in caz ca rezolv ceva o sa postez aici.Eu o sa plec in Spania doar in 12 septembrie asa ca doar pe saptamana cealalta o sa pot suna.oricum va multumesc de ajutor.in caz ca o sa rezolv ceva o sa anunt :) Multumesc inca odata.drumuri bune la toata lumea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@Darius21

cand ai obtinut rezidenta spaniola, respectiv NIE-le? inaintea de a obtine categoriile de camioner si atestatele in RO?

te intreb deoarece daca dupa ce ai fost deja rezident spaniol, ai dobandit in RO categorii noi de conducator auto, in Spania nu iti vor fi recunoscute. iti spun asta deoarece au asa am patit. sper sa nu fi si tu in aceeasi oala cu mine. mult noroc si spor la angajare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
@Darius21

cand ai obtinut rezidenta spaniola, respectiv NIE-le? inaintea de a obtine categoriile de camioner si atestatele in RO?

te intreb deoarece daca dupa ce ai fost deja rezident spaniol, ai dobandit in RO categorii noi de conducator auto, in Spania nu iti vor fi recunoscute. iti spun asta deoarece au asa am patit. sper sa nu fi si tu in aceeasi oala cu mine. mult noroc si spor la angajare.

mi-am facut NIE-ele si apoi am venit in tara si mi-am facut atestatele si categoriile C si C+E.ai patit tu asa ceva??????sincer nu stiu ce sa zic....teoretic si logic nu ar trebuie sa aiba legatura????Detaliaza putin de unde stii ca nu sunt recunoscute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
mi-am facut NIE-ele si apoi am venit in tara si mi-am facut atestatele si categoriile C si C+E.ai patit tu asa ceva??????sincer nu stiu ce sa zic....teoretic si logic nu ar trebuie sa aiba legatura????Detaliaza putin de unde stii ca nu sunt recunoscute.

eu mi-am facut NIE-le, dupa 1 an am revenit in tara, mi-am facut cat C+E si toate atestatele si am revenit in Spania dupa 2 ani, m-am angajat acolo ca sofer de camion, am circulat cu actele respective de Romania + NIE mai bine de 6 luni, am fost oprit de guardia civil de nenumarate ori in trafic, totul a a fost OK ... pana intr-o zi

cand ... niste "tablagii" de 60 de ani, intr-un sat de 2 lei, la un pas de casa mea, m-au oprit intamplator (eram cu bus-ul firmei nici macar cu camionul) si dupa indelungi verificari, la care la toate eram in regula, se gandesc ei sa ma amendeze cu 200 E, ca dupa nu stiu eu ce regula, pe care ei credeau ca o stiu, candva in Spania erai obligat sa-ti schimbi permisul de conducere obligatoriu dupa 6 luni de la dobandirea rezidentei.

intamplator regula era valabila si inca cred ca este!

asa ca a doua zi ma prezint la politie sa-mi preschimb permisul, depun acte, platesc taxe si astept (intre 3 si 6 luni zic ei). Surpriza primesc raspuns oficial la aprox 2-3 saptamani ca actele sunt ok verificate si confirmate de Bucuresti, doar ca eu am "cat C+E obtinuta ILEGAL" si bineinteles nerecunoscute pe teritoriul Spaniei, mi se putea preschimba permisul in permis spaniol doar cu cat, B. ???? am inebunit, telefoane la ambasada, in tara la politie, mesaje pe forumuri, toate ... in zadar. concluzia: ei au dreptate, pt a fi in regula singura solutie sa fac din nou scoala in Spania pt respectivele categorii, altfel fiind oricand pasibil la un control sa suport prevederile legala ca si un individ care nu a avut niciodata permis de camion si este prins conducan asa ceva.

solutia mea: am platit amenda, am avut cu mine dovada ca am depus acte pentru preschimbare (in cazul in care eram oprit facem pe prostu ca inca astept actele oricum putea dura 6 luni sau mai mult), am avut noroc nu am mai fost oprit si dupa inca 6 luni am plecat din tara aia de rahat si sper sa nu fiu nevoit sa ma mai intorc.

si altii de pe forum sunt sigur ca sunt sau au fost in situatia mea.

sper sa te ajute experienta mea si sper sa gasesti o modalitate sa o rezolvi.

drumuri bune si uscate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Deci.din cate stiu eu si din cate am auzit(informatii neoficiale)NIE-ele e doar ca sa te aiba ei in evidenta,nu se considera ca ai rezidenta pe SPania.Prietena cand sa dus in Spania(a stat acolo 7 ani)avea buletin.Si-a facut NIE apoi cand i-a expirat buletinul sa dus la ambasada si si-a facut pasaport cu rezidenta pe Spania.daca vroia buletin de Romania,trebuia sa renunte la rezidenta.dar ea si-a facut pasaport si doar atunci i-a dat rezidenta.pasaport de roman cu rezidenta pe spania.eu am buletin de Romania,eu nu am rezidenta pe Spania,si pe NIE am o adresa dar defapt eu stau la alta adresa,din cate am inteles eu NIE-ele e doar ca sa te aiba ei in evidenta la politie.Am fost oprit de politie acum 2 ani,pe atunci aveam doar B-ul.m-au luat la purecat din cauza ca nu aveam buletinul meu si aveam doar NIE-ele si permisul.pana la urma m-au lasat in pace dar mi-au zis ca trebuie sa am si buletinul de Romania cu mine.Din cate cred eu,sunt presupuneri de-ale mele(o sa intreb la politie cand o sa ajung acolo),daca vrei sa lucrezi ca sofer pe Spania trebuie schimbat permisul deoarece nu are de unde sa iti ia puncte daca tu faci vreo ilegalitate.

Eu cand o sa ajung acolo o sa merg si o sa ma interesez la politie care e treaba,oricum,atestatele si cardu si permisul sunt internationale,deci nu are trebui sa fie absolut nici o problema....teoretic...practic...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Nie - e numarul de inregistrare ca strain in registru spaniol , deci numarul de rezidenta ......

la maxim 6 luni dupa dobandirea rezidentei se face schimbul permisului in cel spaniol , se numeste ,, canje ,, e un simplu schimb , la baza ramanand permisul tau romanesc , dar inregistrat in registrul de trafic .....

dupa rezidenta , orice categorie obtinuta in romania si vrei sa faci schimb nu este RECUNOSCUTA , deoarece esti rezident spaniol , deci toate trebuiesc facute aici .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Nie - e numarul de inregistrare ca strain in registru spaniol , deci numarul de rezidenta ......

la maxim 6 luni dupa dobandirea rezidentei se face schimbul permisului in cel spaniol , se numeste ,, canje ,, e un simplu schimb , la baza ramanand permisul tau romanesc , dar inregistrat in registrul de trafic .....

dupa rezidenta , orice categorie obtinuta in romania si vrei sa faci schimb nu este RECUNOSCUTA , deoarece esti rezident spaniol , deci toate trebuiesc facute aici .

cand o sa ajung acolo o sa ma interesez,chiar sunt curios de treaba asta.

P.S daca dau NIE-ele pierdut???o sa imi faca altul???ce data o sa puna??tot data prime inregistrari????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

data primei obtineri , acelasi numar de nie , cu data eliberari

http://www.interior.gob.es/extranjeria- ... ?locale=es

http://www.boe.es/boe/dias/2005/10/26/p ... -35056.pdf

care la un moment dat

dgt.es/was6/portal/contenidos/documentos/normas_legislacion/reglamento_trafico/reglamento_trafico169.pdf

dar in dgt .es apare :

Condiciones para su validez:

La validez de los distintos permisos enumerados anteriormente, estará condicionada a que se hallen dentro del período de vigencia, su titular tenga la edad requerida en España para la obtención del permiso español equivalente y, además, a que no haya transcurrido el plazo de seis meses, como máximo, contados desde que sus titulares adquieran su residencia normal en España.

Transcurrido dicho plazo, los mencionados permisos carecen de validez para conducir en España, y, si sus titulares desean seguir conduciendo, deberán obtener permiso español, previa comprobación de los requisitos y superación de las pruebas correspondientes, salvo que, por existir un convenio con el país que expidió el permiso, sea posible su canje por el español equivalente.

www.dgt.es/portal/gl/oficina_virtual/co ... 20Espa%F1a.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Nie - e numarul de inregistrare ca strain in registru spaniol , deci numarul de rezidenta ......

la maxim 6 luni dupa dobandirea rezidentei se face schimbul permisului in cel spaniol , se numeste ,, canje ,, e un simplu schimb , la baza ramanand permisul tau romanesc , dar inregistrat in registrul de trafic .....

dupa rezidenta , orice categorie obtinuta in romania si vrei sa faci schimb nu este RECUNOSCUTA , deoarece esti rezident spaniol , deci toate trebuiesc facute aici .

cand o sa ajung acolo o sa ma interesez,chiar sunt curios de treaba asta.

P.S daca dau NIE-ele pierdut???o sa imi faca altul???ce data o sa puna??tot data prime inregistrari????

Poti sa renunti la NIE...dai de permis si dupa aceea poti sa soliciti inca o data un NIE...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In materie de legi spaniole, Mario e sigur la curent.

ideea e clara: renunti la NIE, obtii in RO categorii, revi in ES si-ti redobandesti din nou NIE, apoi se poate preschimba permisul cu unul spaniol foarte simplu.

altlel trebuie refacuta scoala la ei, alti bani alta distractie :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.