Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Firme Spania


Postări Recomandate

  • Members
salut. sunt din zona de barcelona,intrebarea mea este :ai experienta? iti las tel meu si ma suni daca te incadrez cu expereienta stiu un loc de munca pe tir 0034 674444281

experienta nu am.doar ce am terminat cu atestatele si cu permisul(B-ul din 2009,C-ul din 2012,E-ul din 2013)eu sambata ajung in Spania.daca vrei sa faci un bine si crezi ca ma poti ajuta iti raman recunoscator pe veci.ms inca odata

P.S.in cat timp ajung atestatele????mi-am bagat cerere pe 21-08-2013,mi-au zis ca sa vin dupa ele in 15 zile lucratoare.am fost astazi(09-09-2013) si mi-a venit doar cardul tahograf.voua in cat timp v-au venit atestatele??ce ziceti?o sa vina pe miercuri??ms de ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutari la toti colegii special Dnul MARIO NIE numero indentificare extrajero poate fi de doua feluri cu drept de munca sau fara drept de munca daca ai permis romanesc un e nici o problema sa il schimbi cu unul spaniol daca ai nie deci nici o problema ....eu am avut permis romanesc toate categoriile l am schimbat cu unul spaniol acu vreo 7 ani cind un erau atestate pe Spania ...acu vreo 3 ani cind incepuse criza un mai era de munca si m am retras pt un an acasa , am schimbat permisul spaniol cu unul romanesc fara problema ,mi am reinoit atéstatele si am fost chemat din nou la munca in Spania si iar schimba permisul romanesc cu unul spaniol in 2 sapt júmate mia ajuns cu atestate romanest si circul fara nici o problema locuiesc in zona Bilbao va stau la dispozitie si cu alte amanunte drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salutari la toti colegii special Dnul MARIO NIE numero indentificare extrajero poate fi de doua feluri cu drept de munca sau fara drept de munca daca ai permis romanesc un e nici o problema sa il schimbi cu unul spaniol daca ai nie deci nici o problema ....eu am avut permis romanesc toate categoriile l am schimbat cu unul spaniol acu vreo 7 ani cind un erau atestate pe Spania ...acu vreo 3 ani cind incepuse criza un mai era de munca si m am retras pt un an acasa , am schimbat permisul spaniol cu unul romanesc fara problema ,mi am reinoit atéstatele si am fost chemat din nou la munca in Spania si iar schimba permisul romanesc cu unul spaniol in 2 sapt júmate mia ajuns cu atestate romanest si circul fara nici o problema locuiesc in zona Bilbao va stau la dispozitie si cu alte amanunte drumuri bune

salut.tu lucrezi ca sofer pe bilbao???poti sa ma ajuti cu vreo firma care angajeaza soferi????ms de ajutor.eu locuiesc in Mallabia,pana in bilbao sunt circa 50 de km.ms de ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salutari la toti colegii special Dnul MARIO NIE numero indentificare extrajero poate fi de doua feluri cu drept de munca sau fara drept de munca daca ai permis romanesc un e nici o problema sa il schimbi cu unul spaniol daca ai nie deci nici o problema ....eu am avut permis romanesc toate categoriile l am schimbat cu unul spaniol acu vreo 7 ani cind un erau atestate pe Spania ...acu vreo 3 ani cind incepuse criza un mai era de munca si m am retras pt un an acasa , am schimbat permisul spaniol cu unul romanesc fara problema ,mi am reinoit atéstatele si am fost chemat din nou la munca in Spania si iar schimba permisul romanesc cu unul spaniol in 2 sapt júmate mia ajuns cu atestate romanest si circul fara nici o problema locuiesc in zona Bilbao va stau la dispozitie si cu alte amanunte drumuri bune

salut.tu lucrezi ca sofer pe bilbao???poti sa ma ajuti cu vreo firma care angajeaza soferi????ms de ajutor.eu locuiesc in Mallabia,pana in bilbao sunt circa 50 de km.ms de ajutor

Salutari colegu la noi din 6 soferi si 6 camioane ..am rammas 2 soferi pe 4 camioane si lucram 3 zile si stam 2 ..salaruil il luam cind isi aminteste seful e din ce in ce mai rau norocul meu e ca daca un mai merge am facut un leasing la un 3, 5 si daca raman fara munca f Dzeu ma apuc pe contul meu lasa mi nr tau de mobil si daca aud ceva cu cea mai mare placere te recomand locuiesc in Amorebieta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members
salut colegu prin Guipúzcoa cunosti ceva firme serioase?

Salutari colegii ....firme serioase nu mai exista in Spania sau in europa mai exact decind cu criza sau scuze mai sint vreo citeva de le numeri pe degete in zona san sebastian (guizpukoa)sint vreo citeva firme mari fiind poate aproape de frontiera cu Franta se misca ceva marfa ex www.transportes-eibartrans.com . www.gacela.com /www.cooppasajes.com Gaur Express Transportes www.sjl.es www.cidatrans.net Acitrans S.a. lAlditrans etc ijn rest le stii cred ca si tu DSV lucreaza mult cu autonomi incearca la SJL are multi soferi polonezi , colegi romani am vazut acu vreo 3 ani nu am mai trecut demult pe acolo ,a si mai au o doamna cu un sprinter cu nr de bucuresti care lucreaza pentru ei cred in general firmele care se respecta angajeaza cu recomandarea unui sofer din firma cel putin asa era pe spania daca au pe undeva in zona de nord de lucru anunt doamne ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Da tu colegule de unde stii? Ai fost pe la toate ? Interesant :D De Contrans ai auzit?

Colegule e plina lumea de oameni inteligenti........citeste atent intrebarea colegului si apoi daca ai chef de cearta ...succes deci citeste atent intrebarea si apoi continua cu remarcile....multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Da tu colegule de unde stii? Ai fost pe la toate ? Interesant :D De Contrans ai auzit?

Interesant sau neinteresant nu ma judeca fara sa ma cunosti ...iti stau la dispozitie cu detalii despre firmele pe la care am lucrat etc si altceva ce doresti sa mai stii colegule e foarte simplu sa ne ascundem dupa un id si sa ne dam cu parerea in fine succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
salutari colegi mai stie careva de permisu romanesc optinut dupa rezidenta,sa angajat cineva in spania in aceasta situatie,drumuri line....

Salutari daca explici un pic ce doresti sa stii mai exact iti stau la dispozitie cu alte detalii am avut permis romanesc cu atestate romanesti si la angajare in spania mia cerut permis spaniol ....am depus actele si lam schimbat pe scurt depinde de provincie spune mi ce vrei sa stii mai exact si iti spun detaliat multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut 4848cmb sunt din valencia, am fost la DGT din valencia si nu vor sa imi schimbe permisu din cauza ca mi-am scos permisu (cat.C,D,E)in romania dupa ce am avut rezidenta , imi spun ca nu sunt recunoscute cat. si ca nu pot munci pe camion,precizez categoria B mi l-am scos la ei.Daca ai putea sa imi zici in ce provincie ti-ai schimbat permisu sa incerc si eu....multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
salut 4848cmb sunt din valencia, am fost la DGT din valencia si nu vor sa imi schimbe permisu din cauza ca mi-am scos permisu (cat.C,D,E)in romania dupa ce am avut rezidenta , imi spun ca nu sunt recunoscute cat. si ca nu pot munci pe camion,precizez categoria B mi l-am scos la ei.Daca ai putea sa imi zici in ce provincie ti-ai schimbat permisu sa incerc si eu....multumesc

Salutari la toata lumea eu locuisc la 20 km de Bilbao respectiv Amorebieta sint in Spania de vreo 8 -9 ani deci am prins cam tot ce se poate din noile sau vechile legi cu viza sau cu permis de munca etc pina acum am schimbat permisul romanesc cu cel spaniol de vreo doua ori .......prima data acu vreo 5 ani ( imi placea mai mult cel spaniol) si prin europa nu prea puteau sa ti faca nimeni nimic ( amenzi )apoi mi au expirat atestatele ( marfa persoane ) fugi in romania si schimba din nou permisul spaniol cu cel romanesc iar de la capat in spania si reinoire acte munca dupa noile permise legea data 18 iunie 2012 ...si iarasi schimba permisul romanesc cu cel spaniol (intr o sapt mia venit permisul) a si cu precizarea ca am fost la o asesorie si mi la facut , ei au umblat cu actele ...am nie hartia verde veche tre sa o schimb luna asta am drept de munca ....cred ca depinde mult de provincia in care locuiesti cred pana acum nu am avut probleme nicaieri nici cind am avut permis romanesc nici cu cel spaniol fac zilnic sau aproape zilnic bilbao pamplona sau santander si la doua sapt barcelona zaragoza etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
va cotinua aceasta lege si dupa data de 1 ianuarie sau se scoate odata cu restrictiile ce sunt impuse??stie cineva???

Salutari se spune ca de la 1 ianuarie 2014 se ridica inderdictiile pe piata muncii spaniole pt romani , bulgari etc se zice ce or face ei pe ascuns ramane de vazut sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salutari la toata lumea.Peste 2 saptamani urmeaza sa ma intorc inapoi in Spania.Imi puteti spune va rog niste firme de transport din Spania?Intentionez sa ma angajez acolo sau macar sa incerc sa imi gasesc in domeniul transporturilor.Detin B,C,E.card tahograf,atestat CPi,agabaritic,ADR si cisterne.ms de ajutor.Drumuri bune la toata lumea si fara incidente!!!!! :)

hei, mai cauti firme din spania?

vezi ca sunt pe aici cateva anunturi, tocmai am vazut unul

bafta multa! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salut baeti. Ma poate ajuta si pe mine cineva sa ma angajez la vreo firma spaniola pe tir, am permis spaniol cu toate categoriile tacograf digital CAP. inafara de categoría D. Vorbesc spaniola portuguesa si rusa toate la perfectie. Experienta mare nu am decit aproape un an, stiu ca e cam problema sa te angajez cu putina experienta dar daca se gaseste un om bun si pune cuvint se poate de gasit cite ceva. comentariu eliminat . Accept si in echipaj. Scrietimi pe adresa alexeispain@yahoo.com. ai fost rugat aseara la subiectul trota sa renunti la bisnita ,vei fi restrictionat pentru 30 zile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

hai salut ,in situatia asta sunt si eu,am optinut drept de munca de pe sotie,,, dar am drept de munca numai in comunitatea Madrid ,,am gasit de munca in Alicante am un cumnat care putea sa ma ia pe tir , dar nu au putut sa mi faca contract ca acolo nu am drept de munca ,am nie exact cum spuneti voi mica ,verde , si nu atesta ca am drept de munca ,astept si eu sa vina 2014 poate se da drumul la munca ,si atunci sunt sanse mai multe ,daca vreti sa luati legatura cu mine ,gicamunteanu@ymail.com ,drumuri fine sa aveti,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare la toata lumea. Referitor la schimbarea permisului cu unul spaniol si chiar amendarea unora, am gasit urmatorul document : http://www.dgt.es/was6/portal/contenido ... ico144.pdf , unde la pagina 25 da de inteles ca schimbarea permisului de conducere obtinut intr-un stat din Uniunea Europeana, se poate face optional. Personal am fost la Jefatura de Trafico in 2008, pentru schimbarea permisului, si cei de acolo mi-au spus ca nu este nevoie. Am gasit si in foro policia urmatorul post : ....VAmos con los permisos de conducir:

Si es comunitario y su permiso de conducir NO TIENE CADUCIDAD, tiene 2 años desde que consigue su residencia para cambiarlo.

Si es comunitario y sí tiene caducidad, es válido, PUDIÉNDOSE inscribir en el registro de conductores.

Si no es comunitario y YA TIENE RESIDENCIA, tiene 6 meses para canjearlo desde la obtención de la residencia....Ma speriasem, am permis romanesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.