Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Texte si poezii :)


CALIN

Postări Recomandate

  • Administrators

Afară ninge liniştit,

În sobă arde mama,

De grindă tata-i spânzurat,

Iar eu mă tai cu lama.

Pe jos stau fraţii mei întinşi,

Sunt morţi de-o săptămână.

În putrefacţie au intrat

Şi nimeni nu-i adună.

Şi soră-mea cu ochiul scos

Se zbate într-o ladă,

Alt frate e întins pe jos

Şi-n spate are-o bardă.

Nevastă-mea atârnă greu

De-o cracă din grădină

Şi-o cioară-i ciuguleşte fin

Din inimă şi splină.

În frigider, în pungi de-un kil'

Stă relaxat bunicul,

Iar din bunica-au mai rămas

Un deget şi buricul.

Ascuns e frati-miu-n dulap,

Nu-i pasă de nimica.

Are-un topor înfipt în cap

Să-i ţină cipilica.

Lungit e moşu' Mihu-n pod

Cu un cuţit în spate:

L-am alergat de la parter

Pe viaţă şi pe moarte.

Iar unchi-miu e-n dormitor

Pitit într-o valiză,

Legat cu două fire lungi

Ce duc direct la priză.

Nepoţii mei au îngheţat

Cu gâtul rupt în stradă,

Privind cu ochii lor sticloşi

Măcelul din ogradă.

Dormi puiul tatii, somn uşor,

Căci tata te gazează,

Îţi taie gâtul c-un topor

Şi-apoi te împăiază.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

    Acum doua saptamini a fost ziua mea. Cand m-am trezit dimineata nu ma simteam prea bine dar speram ca sotia o sa-mi cante "Multi ani traiasca....." si eventual o sa-mi dea un cadou, dar ea nu mi-a zis nici macar buna dimineata....

Copiii si ei s-au asezat la micul dejun fara sa ma felicite. Am ajuns foarte deprimat la birou, cand am intrat pe usa secretara plina de euforie mi-a zis "La multi ani!"... M-am simtit un pic mai bine, macar ea si-a adus aminte de ziua mea.... Am lucrat normal si spre dezamagirea mea nimeni din prieteni sau rude nu m-a sunat la telefon sa ma felicite.

Aproape de pranz secretara a intrat la mine in birou si mi-a zis: " Ce ar fi sa mergem sa mancam impreuna ?" i-am raspuns ca e cea mai buna propunere pe care am auzit-o toata ziua si am acceptat. Am ales un restaurant intim unde am mancat bine, am baut cate un sprit si ne-am distrat de minune. In masina, in drum spre birou ea mi-a zis: " Intr-o asemenea zi, de ce sa ne mai intoarcem la birou, mai bine vino la mine acasa sa continuam sa ne distram!"....

"Bine!" am zis... "hai! si asa mai bem cate un paharel".... Odata ajunsi in apartamentul secretarei mi-a zis: "Sper ca nu te deranjeaza daca am sa ma fac mai comoda'?".... "Nuuuu, nici o problema!!" i-am raspuns, iar in sinea mea ma gandeam ca o sa fie o experienta interesanta. Ea a intrat in dormitor si dupa cateva clipe a iesit........ dar cu un un tort imens cu lumanari, urmata de sotia mea, copiii, prieteni si rude cantand in cor:

"HAPPY BIRTHDAY TO YOU......" iar eu stateam ca un idiot doar in chiloti, in mijlocul sufrageriei....

Asta e motivul pentru care am dat-o afara pe scarba asta de secretara........ Cu sentimentele nu se joaca nimeni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Balada agatatului pe net

Va spun un lucru strict secret,

M-am abonat la internet,

In prima zi de stat pe chat

9 gagici am agatat

Si le-am chemat la 7 fix

La barul din cartierul X,

Cand le-am zarit pe toate 9,

Doamne, parc-am intrat la ZOO

Prima-i bruneta cu par drept

Pe maini, pe fatza si pe piept

Si m-a privit zimbind usor

Trantita intr-un carucior

A doua insa m-a uimit

Cu nasul ei cel ascutit

Putea sa taie castraveti

Dintr-un judetz in alt judetz

A treia mi-a rinjit cuminte

Cu gura fara nici un dinte,

C-un jet de stropi s-a prezentat:

"Salut, sunt Silvia Scarlat"

A patra tipa cred c-avea

Vreo 4 tone si ceva,

Din fusta-i stramta de nailon

Faceai trei huse la camion

Pe-a cincea n-o vedeam de loc,

Doua grisine-n virf c-un smoc

Spre mine cand s-a indreptat

De la efort a lesinat

A sasea-i buna, ma incita,

Insa de-a saptea e lipita,

Vai ce mirifice fapturi,

Trei maini, un ochi si doua guri

A opta arata beton

Proptita-n carja si-n baston,

La 83 de ani si-un pic

Mi-a zis c-ar vrea sa-i fiu gagic

A noua tipa, dragii mei,

Te dizolvai in ochii ei,

"Eu sunt Marina " mi-a soptit,

O noapte-ntreaga ne-am iubit

Acuma daca vreti sa stiti

De ce am ochii obositi

Si merg mai cracanat putin,

Marina mea era... Marin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Dragi parinti,

Cu parere de rau va anunt ca eu am fugit cu noul meu prieten. Am aflat ce inseamna adevarata dragoste si el este un dragut cand gonim goi cu motorul cu toate piercing-urile, cicatricele, tatuajele care ii acopera tot corpul!

Dar nu e numai asta. Sunt insarcinata si Ahmed zice ca vom trai fericiti in rulota lui din padure. Vrea sa avem multi copii, ceea ce stiti ca imi doresc si eu.

Am invavat ca marijuana nu face rau nimanui asa ca o crestem pe langa casa pentru el si prietenii lui care ne aduc toata cocaina pe care ne-o dorim. Intre timp ne rugam sa se gaseasca leacul pentru SIDA, in asa fel incat sa se faca si Ahmed bine.

Sa stiti ca merita !

Nu va faceti griji in ceea ce priveste banii. Ahmed a aranjat ca eu sa joc intr-un film pe care il fac prietenii lui Leroy si Jamal in pivnita. Deocamdata castig 50 $ pe scena, dar pot sa iau inca 50$ bonus daca sunt cu 3 barbati si un bonus de 100 $ daca se foloseste un cal. Ahmed a zis ceva si despre niste caini, asa ca am mai multe posibilitati.

Mama, sa nu-ti faci griji pentru mine, de acum am 15 ani si stiu sa am grija de mine. Dupa cum vezi eu si Ahmed ne-am gandit la toate! Intr-o zi o sa trecem in vizita pe la voi sa va cunoasteti nepoteii. Ahmed chiar se gandea sa-si puna un atas la motor ca sa putem veni cu toti o data!

Va pup pe amandoi

Fiica voastra, Maria

PS: Tata, am glumit……… sunt la vecini, privesc la TV

Voiam doar sa iti arat ca sunt si lucruri mai rele in viata decat SA PIARDA ROMANIA IN MINUTUL 90 DIN NOU !!!

Va iubesc,

Maria

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

ASTA E TARE

Inainte de casatorie:

Barbatul: In sfarsit. Am asteptat asta atata timp.

Femeia: Vrei sa plec?

Barbatul: Ai inebunit? Nici sa nu te gindesti la asta.

Femeia: Ma iubesti?

Barbatul: Bineinteles! Tot timpul!

Femeia: M-ai inselat vreodata?

Barbatul: Doamne fereste! Bineinteles ca nu.

Femeia: O sa faci sex numai cu mine?

Barbatul: Sigur ca da. Cu orice ocazie.

Femeia: O sa ma lovesti vreodata?

Barbatul: Ai inebunit?

Femeia: Pot sa am incredere in tine?

Barbatul: Da!

Femeia: Iubitule!

Dupa casatorie:

Cititi dialogul de jos in sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Draga fiule,

Iti scriu aceste randuri ca sa stii ca iti scriu. Daca primesti aceasta scrisoare inseamna ca a ajuns cu bine. Daca nu o primesti, atunci sa ma anunti pentru a ti-o mai timite o data.

Iti scriu incet pentru ca stiu ca tu nu citesti prea repede.

Acum cateva zile tatal tau a citit ca marea majoritate a accidentelor se petrec la o distanta de un kilometru de casa. De aceea ne-am hotarat sa ne mutam mai departe.

Noua casa este minunata; are si masina de spalat, dar nu stiu sigur daca merge. Ieri, am bagat lenjeria in ea, am tras de maneta, si de-atunci n-am mai vazut-o.

Vremea pe aici nu e foarte rea. Saptamana trecuta n-a plouat decat de doua ori.

Prima data, ploaia a tinut 3 zile, a doua oara 4 zile.

A propos de vesta pe care o voiai, unchiul Petre mi-a spus ca daca o trimitem cu nasturi, cum sunt ei grei, o sa coste mai mult; atunci am taiat nasturii si i-am pus in buzunar.

In sfarsit, l-am ingropat pe bunicu'; l-am gasit cand ne-am mutat. Era in dulap din ziua in care a castigat la 'De-a v-ati ascunselea'.

Sa-ti mai zic ca alaltaieri, a explodat bucataria si tatal tau si cu mine am 'zburat' din casa. Ce emotie! a fost pentru prima data dupa multi ani cand tatal tau si cu mine iesim impreuna undeva.

A venit doctorul sa vada daca suntem in regula, si mi-a pus un tub din sticla in gura.

Mi-a zis sa nu vorbesc 10 minute. Tatal tau s-a oferit sa cumpere tubul acela.

Si daca tot vorbim de taica'tu, te anunt ca si-a gasit de lucru, e foarte mandru de asta.

Lucreaza peste aproape 500 de oameni. L-au angajat sa tunda iarba in cimitir.

Sora ta Julia, cea care s-a casatorit cu sotul ei, a nascut in sfarsit, da' nu stim inca sexul copilului. N-as putea inca sa-ti spun daca esti unchi sau matusa

Taica'tu a intrebat-o pe sora-ta Lucia daca mai este insarcinata. Lucia i-a zis ca da, in 5 cinci luni de-acum; atunci taica'tu a intrebat-o daca era sigura ca era al ei.

Ea i-a spus sigura ca da. Ce fata sigura, cata mandrie! Asa fata, asa tata!

Varul tau Paul s-a casatorit si se roaga in fiecare zi in fata sotiei lui.

E fecioara!

Dimpotriva, nu l-am mai vazut pe unchiul Vasile, ala care a murit anul trecut...

Cel mai rau e fratetu' ala' mic, Ionut. A incuiat masina si a lasat cheile inauntru.

A trebuit sa se duca pana acasa sa aduca dublura ca sa ne scoata pe toti de acolo.

Bine, fiule. Nu pot sa-ti trec adresa pe plic pentru ca n-o stiu. De fapt, ultima familie care a locuit aici, a plecat cu numerele pentru a le pune la noua adresa.

Daca o vezi pe Margareta, transmitei salutarile noastre. Daca n-o vezi nu-i spune nimic.

Mama ta care te adora,

Antoaneta

P.S. Aveam de gand sa-ti pun si niste bani, dar deja am inchis plicul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

VAND NEVASTA !!!!

An de fabricatie : 1983, culoare roscata,

full option : suspensii super, portbagaj mare,

Stare f. buna de functionare : putin uzata (cam de 2 ori pe zi ; da ' duce mult mai mult)

Al doilea proprietar, certificat in regula Cai putere : oooooo Jesus ( poa' sa tina o herghelie)

Caroseria putin atinsa : a fost un mic accident cu un vecin care nu s-a asigurat ( daca sunt acasa ) si a intrat in ea, in urma accidentului el a fost grav avariat iar ea a suferit doar niste atingeri de curea pe aripa stanga spate, dar cu timpul se repara.

Pret negociabil, o dau cu tot cu accesorii : unu de 3 ani si una de 5 ani. Rog seriozitate!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.