Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Canada...


savimbi

Postări Recomandate

  • Members

Am vazut mai tarziu restul comentariilor unde se spune de scoala ;) , dar nu vorbeste nimeni de atestate daca ai nevoie etc. Presupun ca daca ar fi trebuie date acolo ca daca nu e valabil permisul e mai putin probabil sa fie celelalte.

La multi ani si sa aveti un an cat mai bun si fara incidente :ymparty:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Este acelasi "rahat" (scuze de expresie) ca peste tot in lume. Fara experienta gasesti foarte greu de lucru. Chiar daca vii din Europa, cu ceva ani la activ ti se va spune ca nu ai experienta canadiana. Bine, acum asta nu inseamna ca nu vei gasi nimic de lucru, depinde si de norocul tau, mai sunt companii care te mai iau fara experianta......ramine doar sa le gasesti.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

As vrea sa intelegeti faptul ca in Canada este altfel......nu te angajeaza nimeni daca nu esti legal aici. Legal inseamna rezidenta sau contract de munca. Fara aceste 2 lucruri nu poti avea permis de conducere, fara permis de conducere nu....conduci. Am mai scris despre acest lucru, nu e nici o problema daca mergi in Canadaca si turist.....gasesti de lucru `la negru` undeva unde se lucreaza munca fizica, gen impachetat parfumuri sau naiba mai stie pe unde da si acolo cu frica, daca te-au prins esti halit + cel care ti-a dat de munca.

Asta e fratilor, n-avem ce face!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members
Nu ai nevoie de atestate, nu ai nevoie de nimic....nu ai la ce sa le folosesti...

Nu ai nevoie de atestate, nu ai nevoie de nimic. Dar iti trebuie certificat HAZMAT care este echivalentul ADR-ului. Mai trebuie sa platesti permisul in fiecare an. Daca faci US, toate firmele o sa iti ceara sa iti faci Fast Card. Daca mergi in porturi, iti trebuie TWIC pentru americani si sa te inscrii la porturile din Canada. daca faci agabaritice, alt certificat. Iti trebuie sa faci test anti-drog. Eu am facut test anti drog si de doua ori pe luna. Bineinteles, toate astea sunt pe bani. Daca te prinde cu logbook-ul prajit sau alta penalizare, toate companiile mari te trimit la re-educare, niste cursuri care oricum au fost scrise de niste oameni care nu au condus camion in viata lor.

In rest, nu iti trebuie nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
As vrea sa intelegeti faptul ca in Canada este altfel......nu te angajeaza nimeni daca nu esti legal aici. Legal inseamna rezidenta sau contract de munca. Fara aceste 2 lucruri nu poti avea permis de conducere, fara permis de conducere nu....conduci. Am mai scris despre acest lucru, nu e nici o problema daca mergi in Canadaca si turist.....gasesti de lucru `la negru` undeva unde se lucreaza munca fizica, gen impachetat parfumuri sau naiba mai stie pe unde da si acolo cu frica, daca te-au prins esti halit + cel care ti-a dat de munca.

Asta e fratilor, n-avem ce face!

Daca esti asa sigur pe ceea ce spui, accepti ca fiecare sofer pe care il l-am intalnit eu si lucreaza ilegal in Canada, sa iti dea un sut in fund? Ma duc sa inchiriez un autocar? Nu ii adaug pe cei din alte domenii ca ne prinde Apocalipsa pana termina astia sa dea suturi in fund.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru cei care vor sa vada cum e viata de sofer in Canada sa mearga pe Canada-Scoala de soferi de pe acest forum. S-ar putea sa fie un pic off topic dar cred ca este important sa stii ce te asteapta dupa ce faci scoala. Ca doar nu o faci ca sa iti pui permisul in vitrina. Oricum, scoala de soferi aici e un circ, mai ales ca se poate face instructor, cine vrea si cine nu vrea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tu esti primul dintre ei, dragul meu coleg! Daca iau logbook-urile tale de la o anumita companie, iti demonstrez in mai putin de 5 minute. Daca taceai, filosof ramaneai. Nu te baza pe faptul ca aceeia care lucreaza ilegal in Canada nu vor sa se dea de gol. O stie toata lumea dar toata lumea se preface ca e totul OK pe aici. Acum cativa ani sustineai ca e coruptie aproape 0 in Canada. Auzit-ai cumva de Comission Charboneau??? Este ca n-ai auzit? Dar de faptul ca sunt platiti 2 mil de dolari pe luna la americani ca sa ia curent electric din Canada in timp ce pretul pentru energie tot creste? Nimic, nu-i asa? Ei bine, cam asa este si cu lucratul ilegal. Dar de faptul ca desi pretul petrolului scade in timp ce pretul carburantului la pompa creste, ai auzit? Nici de asta, nu-i asa?

Si ia zii, zici ca nu stii pe nimeni care a lucrat sau lucreaza la negru. Hia sa iti dau eu un cuvant cheie : IARBA. Daca nu intelegi, iti mai dau niste cuvinte cheie. Ca sa fiu sincer, nu am nimic personal cu tine. Am o problema cu cei care prezinta Canada ca pe un rai. Ca daca nu ar fi fost multimea asta de habarnisti, nu as fi venit in Canada. Sunt oameni care si-au facut un rost prin Europa si voi le stricati rostul cu propaganda asta de doi lei si cinspe bani. Aia este problema. Spuneti oamenilor adevarul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stii ca pot sa demonstrez.tot ce am de facut e sa sifonez acolo unde trebuie. serios, te mananca rau de tot pe tine. stii ca nu m-ar lasa inima sa fac asa ceva si profiti. ceea ce nu stii tu este ca nu mai am mama, nu mai am tata cand ma apuca. ai grija ce iti doresti, ca s-ar putea sa se implineasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cost permis de conducere: 90 $ platiti in fiecare an

Certificatul pentru materiale periculoase HAZMAT: gratis, eliberat de compania care te angajeaza in urma unui curs de citeva ore

Fast card: 50 $ platiti o data la 5 ani

Testul antidrog: gratis pentru sofer dar platit de compania angajatoare, se face la angajare + ori de cite ori te scoate calculatorul ``cistigator``

Agabaritice + porturi, destul de slabe sperante pentru asa ceva, oricum nu sunt pe bani si se ocupa compania angajatoare.

In legatura cu amenintarea ta Robert, ma lasa rece, daca crezi ca impresionezi pe cineva cu asa ceva te inseli amarnic. In stilul tau propriu si caracteristic, ma astept la o avalansa de injuraturi. Nu face nimic, sunt invatat cu stilul tau.

O duminica placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca te injuram, oricum nu vedeai pentru ca erau eliminate injuraturile. De ce faci tu acuzatii nefondate? Asa... doar din greseala!?? Serios!!?

Ideea era ca ai zis ca nu iti trebuie atestate. Ai zis sau nu? Si asa cum ai aratat-o si tu, costa.

Iar pentru porturi, daca faci containere este obligatoriu. Tocmai tu, care tragi containere nu stii?? Cum asa??! Eu, de exmplu am remorca aia de care fugiti si tu si amicul tau, adica un flatbed si iti spun ca si eu am nevoie. Si costa si acela. Pe Canada trebuie sa te inregistrezi cu toate porturile iar pentru US iti cere TWIC.

Tu chiar crezi ca ma cobor atat de mult sa te amenint pe tine?? Crezi ca as avea nevoie de asa ceva? Cred ca iti acorzi prea multa importanta. Sincer!! Si retine ce iti spun acum, ca nu mai repet : eu nu amenint pe nimeni. Ce facem acum, incepem si pe topicul asta cu balacareala? Hai, adu-ti repede iar colegii de haita! Dar lasa-i acolo ca nu am chef, e un meci prea slab si ma plictisesc. Serios vorbesc acum. Propun sa terminam cu comentariile la adresa personala si sa pastram subiectul topicului. Daca vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru colegul cu "fara experienta". Eu cred ca singura modalitate pentru tine este sa imigrezi. Nu cred sa fie vreo firma de recrutare care sa te aduca din afara Canadei fara experienta. Chiar si din US. Ai putea sa imigrezi si usor, usor sa te intinzi la halvita. Asa... imi pare rau sa te dezamagesc dar sansele sunt aproape 0. Si spun asta pentru ca prin lege, nu au cum sa o faca. Firma de recrutare, ca sa te aduca aici trebuie sa respecte niste conditii impuse de lege iar una dintre ele ar fi aceea ca muncitorii adusi trebuie sa fie calificati si cu experienta in domeniul respectiv. Sper ca nu te-am dezamagit prea tare. Dar oricum, nu ai pierdut nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members
On 13/04/2009 at 10:28 AM, savimbi said:

Intrebare de baraj, cea referitoare la amenda. Nu stiu, insa ceea ce stiu este ca poate fi de la citeva sute de dolari, pina+++++++

Greutatea pe SUA este de 80.000 lbs, pe Canada 91.000 lbs

In canada este 500$ pe fiecare tona ce depaseste gwv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salutare colegilor

Ceva noutati de prin Canada,cum mai merge treaba pe acolo vad ca de vreo doi ani nu mai este activitate pe aici pe forum aproape deloc pentru ca la noi pe tara nu prea sa schimbat mare lucru inafara de cresterea taxelor si recent a asigurarilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.