Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Canada...


savimbi

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

  Da,in Europa platesti taxe de drum!Aici taxele de drum le platesti in placa si in IFTA!asta,bineinteles,cu exceptia autostrazilor cu plata(toll-urile).Autostrazi cu plata in Canada nu prea exista!Exista 1in New Brunswick,1in Nova Scotia,una in Ontario(407,dar poate fi foarte usor evitata pe 401 care nu-i cu plata)si mai era hwy5 ,intre Kamloops siVancouver,in Columbia britanica care putea fi si ea evitata pe hwy 1 care nu-i cu plata!Eu nu am mai fost de vreo 3 ani pe-acolo dar am inteles ca mai nou Coquihalla HWY (BC)nu mai e cu plata!In State exista autostrazi cu plata(TOLL)dar pot fi toate ocolite,sistemul lor de Interstate(autostrazi)este extraordinar,poti practic sa te duci din oricare punct al Statelor Unite in oricare alt punct doar pe autostrada fara sa platesti toll-uri!Exceptand,bineinteles,Hawaii(trebuie sa iei vaporul sau avionul)si Alaska(trebuie sa treci prin Canada sau sa iei vaporul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Difera cu mult sistemul de taxe din America de cel din Canada ?... sau sunt aceleasi ?

Se castiga mai bine in America sau in Canada ca si camionagiu ? (bine, acum stiu ca in America se castiga mai mult pe  highway, dar asa...pe km sau mila).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Si in America este ca si in Canada!Sunt State unde se castiga mai bine si altele unde se castiga mai rau!Dar si taxele,cheltuielile,preturile difera de la stat la stat!Sau chiar de la oras la oras!Ca sa-ti dau un exemplu,un pret are o casa in beverly hills,alt pret are o casuta in loma linda si cu totul alt pret are o casa in barstow,sau modesto sau fontana!Toate orasele mai sus numite sunt in California!La fel,un pret are o casa in Brooklin si altul la Oswego,sau pulaski NY de exemplu!Acuma,ca sa-ti dau un exemplu concret,pe insula Montreal nu te apropii de case sub 300000$,daca te indepartezi putin de Montreal,in suburbii,poti gasi casute intre 150-200000$ iar daca te duci la mama naibii,in N,in Abitibi sa zicem poti gasi ditamai casoaia cu ditamai pamantul sub 100000$!Problema este ca acolo iti gasesti mai greu de lucru iar sa faci 12 ore de naveta pe zi e imposibil!De obicei,lucrurile sunt calculate in asa fel ca acolo unde castigi mai mult sa platesti mai mult,pretul casei,tot felul de taxe locale si municipale,pretul vietii de zi cu zi,etc!Acolo unde casele sunt ieftine,taxele mici si viata ieftina mai mult ca sigur ca nu prea se gaseste de lucru sau salariile sunt mici!Parerea mea este ca aproape peste tot in America de N nivelul de trai este destul de apropiat,tinand cont de meserie,ca doar nu o sa comparam acuma salariul unui chirurg sau avocat cu salariul unui muncitor la fabrica de chibrituri sau la MC Donald's

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

si eu in america lucrezi la o companie ca ower operator si vagoul inchiriez da la alta companie.dar sant si aici companii mari de aer freight unde mergi cu capu tractor si tragi vagoanele lor.acolo lucrezi drup end hoc nu incarci nu descarci lasi vagonu plin iei altu plin.intretinerea vagonului este treaba lor. eu imi intretin camionul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

   Salut!In BUZUNAR!Black-berry este un sistem de comunicatie prin satelit de dimensiuni ceva mai mari ca un telefon celular!O sa-ti fac o poza!

Dane, din cite stiu, Blackberry este un telefon mobil, ce poate fi folosit in reteaua GSM ( Rogers, Fido sau Orange in Romania, etc) sau CDMA ( Bell, Telus sau echivalentul Zapp ). Nu are nici o legatura cu satelitul. Am sa fac o poza la un "satelit" de camion. Telefonul pe care il ai tu, e un Blackberry 7250 ( cred) este la fel cu cel folosit de mine in reteaua Bell, sau daca il decodez il pot folosi si in Telus.

Practic e un telefon mobil ca oricare alt telefon. Avantajul lui este ca poti scrie un mesaj foarte repede, fiecare tasta are propria litera, conectare la internet si de aici tot ce decurge din acest lucru ( mess. etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

      Un fel de satelit!Sau mai bine spus eu il folosesc doar pentru munca,exact asa cum  foloseam inainte satelitul(qualcomm) pe care il aveam pe camion!Daca gasesc vreo poza mai veche cu adevaratul satelit o sa o pun pe forum!De cand am blackberry l-am dat jos,ocupa mult mai mult spatiu,nu puteam sa-l am in permanenta cu mine(cand coboram din camion de exemplu)si pentru comunicarea cu dispeceratul sunt amandoua la fel de bune!Si si blackberry poate sa aiba gps in el,al meu nu are asa ceva dar modelele mai noi au sistem de urmarire prin gps!Sincer,eu sunt foarte multumit ca nu are,in felul asta pot comunica cand vreau cu biroul fara ca nimeni sa nu stie exact pe unde sunt si ce fac eu!De-aia eu il consider un fel de" satelit"chiar daca nu este unul in adevaratul inteles al cuvantului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Asa arata un adevarat satelit!Eu de cand sunt camionagiu in Canada am avut mai multe modele,unele mai mici,altele mai mari,unele mai destepte,altele mai putin performante!Cel din imagine nu este nici prea nou nici prea performant,este un model mai vechi pe care il aveam pe cand lucram la o companie din Ontario care se cheama Quick-X!In compania in care lucrez acuma(Robert)toate camioanele de companie sunt dotate cu un sistem de satelit foarte performant!Brokerii(soferii/proprietari)pot opta intre satelitul propriu-zis si blackberry!eu am ales blackberry!Avantaje:ocupa mai putin spatiu,il pot avea in permanenta cu mine(satelitul ramane pe camion),mai multa libertate(compania nu poate sti unde ma aflu,cu ce viteza rulez,cat am lasat motorul sa mearga in relanti,daca m-am abatut sau nu de la traseu,etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

asa ceva aveam pe camion aici in Italia dar te reperau doar in momentul in care erai stationat iar cand erai in miscare doar locul de unde ai plecat ,noi mai mult comunicam cand eram iesiti din Italia, locuri de incarcare de alimentare cu motorina etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

sall,am impresia ca am declansat o "furtuna intr-un pahar cu apa ",referitor la "bb",eu folosesc un 8700g,un pic mai nou decit ala din poze, apoi ,din tot "satelitu' " tau, care este un pc  mai rudimentar ce foloseste  conexiuni tip gsm, nicidecum satelitare,eu folosesc unul mai mic de 3 ori, fara tastatura, cu monitor touch-screen,si unitate centrala separata,monitorizare permanenta, cu agg,. date la fiecare 5 km, legatura cu centrala,mesagerie,control timpi de condus,pauza, incarcat-descarcat, ......consum motorina,parametri camion, .....si nu inseamna deloc puscarie, cum spunea unul din colegi,din contra ajuta f mult,asta daca nu esti pus pe furat.....a uitam ,tastiera tip qwerty, de la" bb", nu il face telef.satelitar,sint si alte modele cu tipul asta de tastatura, nu traim noi in " CANADA, DAR NICI FRAIERI NU SINTEM "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Salut,n-a spus nimeni ca ar fi cineva fraier!Am spus doar ca black-berry este un fel de satelit pentru ca sa inteleaga lumea la ce ma refer,nu stiam daca in Europa ii spune tot blackberry sau altcumva si de aceea am dat explicatia asta(un fel de satelit)ca sa intelegeti despre ce vorbesc!Eu il folosesc exact in locul satelitului pe care-l aveam inainte si anume pentru a comunica cu dispeceratul!Stiu ca al meu este un model vechi si ma bucur ca este asa,are destul de putine optiuni si pentru mine e perfect asa,imi plac lucrurile cat mai simple!Asa sunt eu,imi plac camioanele old-school,cu cat mai putine modernizari si cat mai putina electronica,usor de reparat si intretinut,imi plac masinile vechi si cat mai putin sofisticate si in ceea ce priveste mijloacele de comunicare imi plac cele simple!Nu imi place sa stie altii ce fac eu,pe ce drum o iau,cu ce viteza o calc samd!Si nu pentru ca as vrea sa fur pe cineva,camionul este al meu,daca fac un ocol eu bag motorina din banii mei,ci doar pentru ca mie mi se pare o ingradire a libertatii!Daca fac vreun ocol stiu eu de ce-l fac,drumul este mai bun,mai putin trafic,peisajul mai misto,este vreun truckstop care mie-mi place si unde vreau sa ma opresc,etc!Si daca am luat un voiaj l-am luat pentru ca pot sa-l fac,pot sa ajung in timp la descarcat,daca stiu ca nu pot sa ajung le spun dispecerilor din capul locului sa comunice cu clientul si sa mute rendez-vous-ul(appointment-ul).Si cand iau un voiaj il iau pentru ca pot sa-l fac in termenii mei si in conditiile mele!Mie nu-mi spune o masina cand sa conduc si cand sa ma opresc si nici pe unde s-o iau!Am destule sute de mii de km(la un milion m-am oprit din numarat)incat sa pot sa iau decizii de unul singur ca un baiat mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

 Si inca ceva,cea mai frumoasa perioada din viata mea de camionagiu a fost cand nu aveam nici blackberry nici satelit,doar telefon celular(dar care nu avea semnal in pustietatile din N) si un camion nelimitat la viteza(acuma il am blocat la 105,conform noilor legi din Qc si On)dar inainte puteam s-o "calc"lejer la 120km/h!si culmea,mai eram si legal mai peste tot in Canada!

Si VT880,qualcomm-ul(magaoaia)din ultima poza este chiar un sistem de comunicare prin satelit!Cel din poza este mai vechi,mai rudimentar dar este chiar un satelit!Vezi pe google daca nu ma crezi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
.........., nu traim noi in " CANADA, DAR NICI FRAIERI NU SINTEM "

Te-a facut cineva fraier? Te simti cumva "insultat" din ceea ce a scris kenworth? Altfel nu vad rostul frazei scrise de tine. Cum am mai scris pe un topic, aici ne impartasim experienta si nu "figurile de stil". Nu cred ca kenworth a avut o "aroganta" fata de tine ca sa te simti jignit de ceea ce a scris el. El si-a exprimat un punct de vedere si nimic altceva. El a explicat destul de clar sistemul folosit de el dar cred ca a explicat la fel de bine si de "existenta" satelitului de pe masinile americane, a mai pus si o poza cu el. E drept ca ceea ce arata el e destul de vechi dar ideea in sine conteaza.

Nu vreau sa ajung sa fiu dirijat si mai ales controlat de satelit. Imi place sa-mi fac singur traseul, sa aleg pe unde merg ( nici nu cad in extreme) dar daca vreau sa trag tare pe drum ca apoi sa petrec citeva ore bune in Las Vegas apoi asa fac. Prin satelit esti controlat la orice ora din zi si din noapte.  Cit timp imi fac f. bine treaba, ajung la timp la livrare sau la pick-up, nimeni nu are treaba cu mine.

P.S. doar din experienta personala, aici in Canada, cei mai "figuristi" sunt cei care au fost soferi in Europa ( precizez ca nu ii includ pe toti soferii....., doar pe cei care se simt si doar la ei ma rezum)

[img width=533 height=400]http://i230.photobucket.com/albums/ee166/savimbi/P1020900-1.jpg

[img width=533 height=400]http://i230.photobucket.com/albums/ee166/savimbi/P1020901-1.jpg

[img width=533 height=400]http://i230.photobucket.com/albums/ee166/savimbi/P1020904-1.jpg

[img width=533 height=400]http://i230.photobucket.com/albums/ee166/savimbi/P1020905-1.jpg

[img width=533 height=400]http://i230.photobucket.com/albums/ee166/savimbi/P1020906-1.jpg

[img width=533 height=400]http://i230.photobucket.com/albums/ee166/savimbi/P1020910-1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stati linistiti fratilor din America si Canada , aici in Romania la o anumita fabrica de ciment stai cate 3-4 zile la rand ca sa incarci camionul, atata-i coada  ;D.Si unde mai pui ca trebuie sa ai si bocanci cu caramb metalic si casca de protectie ( cik aia nu ofera la intrare pt toata lumea ) si unde mai pui ca mai si inghiti numai praf de ciment si se depune peste tot de faci 3 zile curat in cabina   ;D ( asta o stiu de la fostii mei colegi de la fosta mea firma)

TAVY985 ! DA SINCER DE CAND ESTI TU SOFER CA AICIA AI ZIS CA DE LA FOSTA FIRMA ???dupa cre revi pe un alt subiect si zici citez"Tavy985

Pilot

Reputation Power: 1

Deconectat

Gen:

Vârsta: 24

Locatia: Resita

Mesaje: 519

    Cum va petreceti timpul liber in cabina?

« Raspunde #7 : August 26, 2009, 21:38:27 » Raspunde Citat In sus 

--------------------------------------------------------------------------------

Si eu daca as fi sofer pe camion as dormi de numa in timpul liber  sau poate mi-as gati ceva.Binentzeles ar mai fi si laptopul cu internet cu tot .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

;), ultima fraza nu era o insulta ,pt poza cu comm-ul,poate ca ai dreptate, dar sa prezinti un tel blackberry pe post de "satelit" este prea de tot.

Nimen nu va contesta calitatile de cond auto, hai sa denumim asa meseria noastra, pt ca sofer suna deja in un mod vulgar,dar eu am sesizat in mesajele voastre o oarecare malizie,un aer de superioritate, doar pt faptul ca stati la volanul unui "long noose " nu mi se pare corect!

Ok,gata cu ostilitatile ca sintem conationali !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Da nu e nici o cearta!Sincer,eu sunt un mare ignorant in materie de telefonie mobila!Habar n-am cu ce se mananca!Telefonul meu mobil il am de vreo 6 ani si desi este un model vechi si destul de "user friendly"inca nu stiu tot ce poate sa faca!La fel si cu blackberry-ul!Pentru mine personal singura diferenta intre un satelit si un blackberry este ca satelitul este mai mare si are si o palarie prinsa in spatele cabinei!Nu mi-am pus niciodata intrebari asupra sistemului de functionare,pentru mine bb.e bun sa trimit mesaje la dispeceri,atunci e un fel de satelit,daca era bun sa sun la dispecerat si sa vorbesc la fel ca la un tel. atunci era telefon!Asa sunt eu,nu mi-a placut prea mult niciodata electronica sau informatica,de-aia fug ca dracul de tamaie de electronica pe camion,prefer cat mai simplu,de-aia si cu internetul abia ma descurc,mi-a luat o gramada sa invat sa pun poze iar filme nu stiu nici acuma sa pun!Nu am vrut sa induc pe nimeni in eroare,sincer nu stiam exact pe ce principiu functioneaza Blackberry,stiam doar ca eu il folosesc in locul satelitului pe care l-am avut inainte montat pe camion!Atat si nimic mai mult!Nu e vorba de dat mare(ca nu am cu ce,cunostintele mele in informatica si electronica sunt foarte mici spre nule),iar chestia cu condusul unui camion long-nose,asta conduc pentru ca asta imi place,sunt avantaje si dezavantaje,dar faptul ca cineva conduce un cabover nu il face nici mai sofer nici mai putin sofer!Tot asa cum si in Europa exista si cabovere si longnose-uri tot asa si in America sau Canada doar ca raportul este inversat!Pana la urma un camion e un camion!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

ok, ai dreptate,nu era nici o cearta......cu "long noose", e o alta poveste, si eu as vreasa conduc unul, dupa cum vezi din avatar sint "mort"dupa vt-ul 880,dar in italia sint foarte putine firme care folosesc tipul acesta de camion, le tin doar pentru expoziiti,targuri si intruniri de cluburi.

In Franta si Olanda,Germania  sint destule, personal am vazut "pete""ken", westernstar si freightliner, cu semiremorci scurte pt a se incadra in limitele de lungime admise in europa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

OK, am inteles, nici Dan (kenworth) nici eu nu ne dam aere si talente de Canada. Imi pare rau ca ai interpretat gresit vb. noastre.

Acum sa-ti dau o monstra de "aroganta"  ;D ;D ;D, noi aici avem 2 operatori de telefonie mobila in sistem CDMA ( cum mai zis, ar fi echivalentul ZAAP-ului) care ofera pe linga pachetele standard de telefonie mobila, un pachet de telefonie "special".

Este vb de pachetul "10-4" de la Bell si "Mike"de la Telus. In principiu un telefon care pe linga functia clara de mobil ca orice mobil, are integrata si functia de walkie-talkie ( http://en.wikipedia.org/wiki/Walkie-talkie )

Aceste 2 planuri sunt f. raspindite, eu personal am 2 ( unul de la Bell pt. serviciu si cel de la Telus - personal). Pt. 10 cad/luna, practic vb nelimitat cu nevasta, indiferent ca ma aflu in Calgary sau oriunde in America. In felul asta imi pastrez minutele din abonament doar pentru convorbirile necesare pe "mobil". Nu mai spun de convobirile interminabile cu prietenii mei soferi, ore intregi vb. pentru a trece timpul mai usor.

Nu stiu daca asa ceva exista si in Europa, chiar as fi bucuros sa aflu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.