Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Pretul Unui Miracol


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

O fetiţă a intrat în camera ei şi a scos din ascunzătoarea din dulap un borcan. A turnat conţinutul borcanului pe podea şi a început să numere banii cu atenţie. A numărat mărunţişul de trei ori, până rezultatul a ieşit exact la fel. Nici o şansă să greşească.

A pus cu atenţie monedele în borcan apoi a aşezat capacul, a ieşit pe uşa din spate şi a mers pe străzi până la farmacie.

A aşteptat cu răbdare pentru ca farmacistul să fie atent la ea, dar acesta era prea ocupat în acel moment cu alt barbat. Fetiţa şi-a mişcat picioarele pentru a face un zgomot. Nu s-a întâmplat nimic. A încercat să scoată un sunet pentru a atrage atenţia, însă nu s-a întâmplat nimic.

În final, a luat o monedă din borcanul ei şi a pus-o pe tejghea. Asta a funcţionat.

„Ce anume doreşti?” a întrebat farmacistul pe un ton iritat. „Vorbesc cu fratele meu pe care nu l-am văzut de ani”- a spus farmacistul fără să aştepte un răspuns la întrebare.

„De fapt doresc să vorbesc cu Dvs. despre fratele meu” - a răspuns fetiţa pe acelaşi ton ridicat. „Este foarte, foarte bolnav şi vreau să cumpăr un miracol.”

„Poftim?” – a întrebat farmacistul.

„Numele lui este Andrei şi ceva rău îi creşte în cap, iar tata spune că doar un miracol îl mai poate salva în acest moment. Aşadar, cât costă un miracol?

„Noi nu vindem miracole fetiţo! Îmi pare rău nu te pot ajuta” a spus farmacistul, înmuiat un pic.

„Uite, am bani să vă plătesc. Dacă nu este de ajuns, adun restul. Doar spuneţi-mi cât costă.”

Fratele farmacistului era un om bine îmbrăcat. S-a întors către fetiţă şi a întrebat-o: „De ce fel de miracol are nevoie fratele tău?”

„Nu ştiu” – a spus fetiţa. „Ştiu doar că mama spune că are nevoie de o operaţie. Însă tata nu poate să plătească, aşa că vreau să folosesc banii mei.”

„Câţi bani ai?”- a întrebat bărbatul.

„Un dolar şi 11 cenţi” a răspuns încet. „Sunt toţi banii pe care îi am, dar pot face rost de mai mulţi”.

„Ce coincidenţă!” – a zâmbit bărbatul. „Un miracol pentru frăţiori costă exact 1 dolar şi 11 cenţ.i”

A luat banii într-o mână, iar cu cealaltă a apucat mănuşa ei şi a spus: „ Arată-mi unde locuieşti. Vreau să-I văd pe frăţiorul tău şi să-i cunosc pe părinţii tăi. Hai să vedem dacă am acel miracol de care ai nevoie.”

Bărbatul bine îmbrăcat era un chirurg renumit, specializat în neuro-chirurgie. Operaţia a fost gratuită şi nu a durat mult până ce Andrei a ajuns din nou acasă şi se simţea bine. Mama şi tata vorbeau cu plăcere despre şirul de evenimente ce i-au adus aici.

„ Acea operaţie a fost un adevărat miracol”- a şoptit mama. „Mă întreb cât o fi costat?”

Fetiţa a zâmbit. Ştia exact cât a costat miracolul…un dolar şi 11 cenţi…plus credinţa unui mic copil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@Truk Radio,acum,cinstit,povestioarele astea au un mic,micut,mititel suport cu realitatea???Hai sa-ti spun si eu o povestioara traita de mine si familia mea:tatal meu a murit de cancer renal metastazic,am dat la medici prin spitale la Iasi si Botosani mult mai mult de un dolar si unsprezece centi,am dat la altii mai necajiti tot ce am putut,in capela de la spitale in biserica si acasa in genunchi am stat si mam rugat,rezultatul?ZERO!Apoi sotia a facut apa la plamani,plus pleurezie pulmonara,au urmat 2 luni de internari,chirurgie toracica.A facut si un atac de panica,a urmat 6 luni de recuperare.Aceias poveste doctorii au luat,rugaciuni si posturi fara rezultat.Efecte si repercursiuni?Cat cuprinde!!! #:-s Hai ca sant eu pacatos,dar unde sant oameni astia binevoitori,ca eu unul nu ia-m gasit?!Sa fim intelesi:NU CER NIMIC DE LA NIMENI sant la "fundul sacului"dar merg inainte,nu cer nimic,dar ma apuca sila cand vad oameni simpli luati de ape,abandonati prin spitale,neglijati de cei in jur.Cum se face ca mare parte din ei umple bisericile in sarbatori si nu au bafta ca binevoitori descrisi de tine sa le bate la usa?Divinitatea nu-i aude?Multe se pot spune dar se trezeste iar un moderatorsi in prea mult plictis im-i da "vacanta" ca de' politica"pumnului in gura"e functionala!Am o rugaminte:poti sa ne spui,da'cinstit,ai trait,auzit,un fapt care sa aiba un echivalent in ce postezi?Daca NU atentioneaza barem ca e fictiune sa nu bagi pe unu si altul in ceata!!! :-o Daca te superi MEA MAXIMA CULPA fata de tine si alti colegi:-hEi tilica,daca tu crezi ca atotputernicul care va tine partea te iarta iar,eu nu te iert. Nu sunt nici Stalin si nici cine crezi tu sau alti.Sa vad acum stie ce inseamna asemenea limbaj?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

tilica este o PILDA,nu este o intimplare reala recenta,unora dintre noi ne face placere sa citim aceste pilde,din ele se invata.Ca acum suntem enorm de multi pacatosi e o alta problema,nu vreau sa continui pentru ca devenim offtopic,o sa te rog sa intelegi doar faptul ca este o invatatura,o pilda pentru noi,era bine ca doctorii pe care i-ai intilnit sa o fi citit si ei si sa fii procedat la fel.

ps= nici un moderator nu iti va reprosa ceva daca vei comenta corect si la obiect,civilizat,nimeni din colegii mei nu practica ''arta bagarii pumnului in gura''suntem interesati doar de o discutie civilizata,de bun simt si la obiect chiar daca ea este in contradictoriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.