Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

DARASTRANS ltd angajeaza pentru Breen Trans Irlanda


Postări Recomandate

  • Members

Mare atentie sunt complet neseriosi si mincinosi cuvintele care vreau sa le folosesc despre ei imi aduc ban sigur deci ......

Sunt multe de zis nu vor soferi vor sclavi au avut soferi care au plecat ca nu au mai suportat si atunci au apelat la sclavul de serviciu romanul ......Nu va luati dupa unii care zic ca e lapte si miere in Irlanda tara e in faliment deci ........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Ai mare dreptate , sunt unul dintre cei care au fost mintiti de domnul Paulius , cel care a postat anuntul pe Ejobs, de fapt el poarta discutiile cu soferii , pana ii aduce acolo, dupa care acolo nu mai are nici un cuvant de zis.

Au fost mai multi pe acolo , dar teapa...

Concret: 1. Contract pe Bulgaria in leva ( cca 270euro), (nu ai garantia ca e inregistrat la ITM )

2. Se platesc doar zilele in care roata se invarte( pauza -NU)

3. Transport catre sau dinspre casa , nu se plateste .

4. Vor sa stai cca 5-6 luni .

5. Ti se cere sa folosesti maimuta

6. Masinile nu au frigider, si au volan pe dreapta (cele pt romani, cele pt lituanieni au volan pe stanga)

7. Curse in general de Irlanda si UK (incarci din 2-3 locuri remorca o aduci in garaj , de aici o ia un lituanian si pleaca pe continent )

8. Cu putin noroc prinzi o cursa de Bulgaria o data la 2-3 luni ( au un office la Varna ), cand trebuie adusa cate o masina la inmatriculare pe BG.

9. Orice stricaciune , la masina (oglinda, rupta, aripa agatata, scara lovita -se plateste de sofer)

10. Daca vrei sa-ti speli hainele la masina de spalat a firmei , platesti 6 euro, pt dus la firma platesti 3 euro.

Atentie se da test de conducere cu patronul ( care habar n-are de game sau jumatati la viteze) si daca nu-i place cum mergi , evident ca pleci acasa si drumul nu e deloc ieftin.

Cred ca am spus destul pt a va da seama despre ce e vorba, mai sunt inca multe altele dar pt azi ajunge.

Nu se compara cu nici o alta firma din Irlanda

Eu am mai lucrat la irlandezi dar asa ceva nu am intalnit nicaieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

m-a sunat paulius azi dar am avut tel in masina,,sincer nu l-am mai sunat inapoi, k oricum mi-a mancat o groaza de bani si i-am trimis un e-mail asa in mare cu cateva supuncte spuse de voi,si la final i-am spus ca,,imi place sa cred ca sunt o persoana serioasa,,si imi place sa lucrez la o firma tot la fel de serioasa si......nu a mai sunat nimeni,,,. incodata ms pentru informati baieti doamne ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Buna ziua, imi pare rau ca trebuie sa va contrazic...este o firma serioasa si patronii sunt 2 frati care au inceput ca si soferi de camion, platesc 1900 euro pe luna, e adevarat ca sunt inregistrati pe Bulgaria ca multi altii din cauza taxelor... ...problema este ca dansii cauta soferi profesionisti nu soferi facuti peste noapte cum sunt multi la noi, inafara de asta trebuie sa vorbesti engleza....cu spalatul e adevarat se plateste da asta datorita tot voua soferilor ( nu se pune la spalat intr-o masina doar o pereche dee ciorapi ..ca sa va spun mai mult eu lucrea pentru o firma in Belgia si avem 30 sofei romani si au amenajat acolo bucatarie, spalatorie dar nu cred ca ati vrea sa faceti dus acolo...niste lenesi care nici macar nu spala dupa ei ..ca sa nu spun mai mult...asa ca daca nu sunteti soferi si nu va tinut acolo acum vorbiti urat compania..nu este adevarat....eu stiu ca inseamna sa lucrezi cu soferi asa zisi soferi ....daca esti sofer bun toata lumea incearca sa te tina cat mai mult.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca sunt asa de seriosi .. de ce sunt contracte pe Bulgaria ? conationalii lor de la Caffrey, Nolan, Oleary, Carna etc fac contracte pe irlanda cu PPS(daca stiti ce inseamna) adica asigurare si tot ce decurge dintr-un contract legal de munca. Contractul de BG are 414 leva salariu (cca 250 euro) mai putin chiar decat cele din Romania .Oferta lor de pe Ejobs nu spune ca se fac contracte in BG , nici macar in discutiile scrise pe mailuri , purtate ulterior cu soferii nu se face acesta mentiune.Oamenii stiind ca celelalte firme irlandeze sunt foarte corecte, au avut aceeasi parere.Si au luat teapa. Luati apararea pt lucruri pe care nu le-ati vazut concret. spalatul hainlor si dusurile nu se platesc la nici o firma din Europa .O problema mare pt soferi este nerespectarea programului : concret : pleci din garaj si pana la ferryboat Dublin faci cca 3 ore, perioada de traversare (3.45 ore) iti cere sa tii tahograful pe pauza nu pe ferry, dupa care iti cere sa faci in continuare program normal de 9 ore. Cum justifici la vosa ? Manevrele din curte de la incarcare si descarcare trebuie sa folosesti magnetu ....E corect ? In discutiile premergatoare angajarii in irlanda ti se spune ca faci curse de Europa nici decum ca incarci remorci din Irlanda pt a fi duse in Europa de lituanieni , care bineinteles ca au contract pe Irlanda .

Nu vorbiti doar din cele aflate de la patroni. Mergeti la fata locului sa vedeti conditiile de munca , vorbiti cu romanii care lucreaza acolo (daca o mai fi vreo unu) oamenii vin pt un loc de munca, stau doar 1-2 saptamani pt ca nu au probabil bani de intors, sau nu au cu ce sa plece spre Romania.Autobuzul care ii aduce in Irlanda are curse doar sambata, asa ca omul trebuie sa stea pana sambata urmatoare pt alt autobuz.

Suntem si noi cetateni europeni si vrem sa fim tratati ca si polonezii, ungurii , lituanieni.etc.

Sper ca nu am deranjat moderatorii , dar e bine ca si alti colegi sa stie ce-i asteapta cand vor accepta un loc de munca la acesta firma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Jan nu stii despre ce vorbesti patronii sunt 2 frati care au IQ de ..... nu au nici o legatura cu soferia si care trateaza soferii ca pe niste gunoaie.Daca il intrebi pe Gerry ce drepturi ai tu conform contractului de angajare iti zice ca tu esti un roman sau un bulgar fara drepturi numai ei au drepturi. Paulius e un lituanian care o muncit la Aldi pana acu cateva luni nu are nici o treaba cu soferia dar e asa de nesimitit incat isi da cu parerea si minte ca un ordinar. Lituanienii care lucreaza pentru breen au fost angajati fara experienta si acu vor sa plece ca sau saturat de prostiile lor. Disponentul e plecat cu capul si iti zice dute in orasu cutare la firma x dar nu iti da adresa tre sa o cauti tu si zice ca daca intarzii iti da penalizare. Masinile nu au navigator tre sa il cumperi tu cu banii tai , nu au frigider si sunt jegoase in ultimul hal asa au ramas dupa ce cei 11 soferi irlandezi au dat demisa toti odata. Firma are mari probleme cu finantele. Gardia sau politia cand am vorbit cu ei au zis ca nu exista firma mai proasta in toata irlanda si vesnic au probleme cu ei. Deci Jan nu mai dezinforma pe colegii care poate se imprumuta pt banii de transport pana acolo daca nu stiu adevarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

azi am fost chemat la bucuresti la hotel Intercontinental pentru interviu ,pe care lam tinut cu dl ANDREW BREEN bine inteles in limba engleza ...mare lucru nu mia spus doar ca au masini DAF cu volan pe dreapta si ca ofera 1700 euro pe luna ...si ca se sta cel putin 7 luni...daca mai stie cineva ceva despre ie va rog publicati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

este o companie foarte buna , lucrez la ei de peste un an de zile , sunt profesionisti si puternici financiar. Salariile le primim la timp mereu in contul nostru. contractele sunt legale si au tirurile inregistrate pe Bulgaria din cauza taxelor mai mici . deci nu stiu de ce acest individ spune asemenea lucruri rautacioase (manivela si emilian ) , deci nu stiu despre ce vorbesti emilian , se pare ca ai o problema mare . Daca aceasta comanie este asa de rea , de ce au atatia soferi tot timpul ?? munca este usoara , camioanele sunt noi , echipamentele sunt bune si bine intretinute , compania are un calificativ bun dat de politia de acolo dupa cum mi-au spus niste baieti din UK . Daca compania este asa de rea de ce nu ti-ai gasit de munca altundeva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@miliantza iti multumim ca ti-ai facut cont pe forum special pentru a ne impartasii cat de minunata este aceasta firma. Am auzit si eu de unu care a fugit din tara de pe vremea lui Ceausescu prin '88 parca si s-a angajat sofer la Breen dupa ce a trecut inot Canalul Manecii. Ce ne spui tu acum sunt povesti de gradinita pe care adorm copiii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members
lucrez la ei de peste un an de zile

hahaha esti tare , pe scurt esti un intermediar care nu poate gasi fraieri sa profite de pe urma lor si ce ai zis hai ma sa fac si eu un cont pe forum sa incerc sa ma contrazic cu ei poate poate mai gasesc vreo unu sa il pacalesc. Eu am fost al doilea sofer roman care a venit sa lucreze la ei primul venise cu 1 sapt inaintea mea vezi postarea deci abia prin septembrie daca ar fi ramas sa lucreze la ei ar fi facut un an dar iti zic sigur ca si el a plecat. Deci mai pune mana si munceste nu incerca sa profiti de pe urma altora. Iar cei care nu cred ca tot ce sa scris despre ei este adevarat pot incerca pe banii si pe timpul lor sa verifice. Drumuri bune pentru soferi adevarati si pentru intermediari ................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

va salut colegii...doar ce m-am intors din irlanda bineinteles de la Breen Trans unde am avut surpriza neplacuta sa fiu trimis

acasa fara bani si fara alte regrete din partea domnului Andrew un om dur fara scrupule si cu o atitudine foarte dura si nemiloasa.Am stat o luna de zile pe drumuri caci ne-avand bani mi-a fost destul de greu sa ajung acasa...in fine ceea ce vreau sa va spun e sa nu mergeti fratilor acolo chemati de nu stiu cine cum ar fi Prestige Jobs din CT pt ca dupa cum v-am spus e o mare tzeapa si sa va explic cum s-au petrecut lucrurile:dupa ce am depus un cv la Prestige am fost contactat de o domnita si m-i s-a spus ca a ajuns un camion de la ei in tara,asa ca am mers 10 zile cu un alt coleg pana la firma respectiva.Odata ajuns,mi-i s-a comunicat ca urmatoare zi de dimineata o sa dau proba,am dat-o dupa inca 2 zile de stat intr-unul din camioanele lor de la garaj undeva in New Ross cu mister Andrew care pe parcursul probei incerca sa-mi distraga atentia ceea ce a si reusit urmand sa fac o mica greseala adica sa schimb din a patra in a treia punandul putin in bot.Ajuns la garaj imi spune ca nu sunt un sofer profesionist si ca trebuie sa merg in proba 5 saptamani cu un czeh sa invat sa schimb vitezele insa nu voi fi platit.Deci va dati seama ca am refuzat iar el m-a trimis acasa lasandu-ma la autobuze in Waterford unul din dispeceri Vladimir un bulgar super de treaba.In concluzie nu mergeti colegilor numai daca vreti eventual sa faceti o excursie...Numai bine la toti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Fraieri sa profite de pe urma lor? De ce sunt tepari cei de la Prestige ? Pentru ca unii nu stiu sa foloseasca cutia de viteze? Fratilor voi sunteti vesnic nemultumiti!! Mai nou Andrew plareste si biletele de avion pana in Irlanda. Fetele astea de la Prestige au organizat si testare in Romania la Bucuresti numai sa nu mai existe discutii ca trimit oamenii inapoi din Irlanda. Deci merita incercat macar la testare sa venim sa vedem despre ce e vorba. Astia vor soferi profesionisti nu soferi de duzina care mint ca au experienta si nu sunt in stare sa bage in viteza! Fara suparare dar daca va multumiti cu mizeriilr de salarii din tara atunci nu va mai bateti capul ca aici nu cer astia profesionalism dar nici nu ti da nimeni 1700 eur lunar!!!! Ofticati care se razbuna pe firma de recrutare si arunca cu noroi pentru ca nu au putut ei sa treaca de testare ! Stiti vorba aia : vulpea care nu ajunge la steuguri zice ca sunt acrii:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members
este o companie foarte buna , lucrez la ei de peste un an de zile , sunt profesionisti si puternici financiar. Salariile le primim la timp mereu in contul nostru. contractele sunt legale si au tirurile inregistrate pe Bulgaria din cauza taxelor mai mici . deci nu stiu de ce acest individ spune asemenea lucruri rautacioase (manivela si emilian ) , deci nu stiu despre ce vorbesti emilian , se pare ca ai o problema mare . Daca aceasta comanie este asa de rea , de ce au atatia soferi tot timpul ?? munca este usoara , camioanele sunt noi , echipamentele sunt bune si bine intretinute , compania are un calificativ bun dat de politia de acolo dupa cum mi-au spus niste baieti din UK . Daca compania este asa de rea de ce nu ti-ai gasit de munca altundeva ?

Buna eu de ce primesc telefoane de la soferi care au fost fraieriti una li sa spus la Prestige si alta au primit in irlanda De ce sunt contractele pe bulgaria cind foarte usor se pot face pe irlanda???? Cu contractul pe bulgaria esti fiul ploii te poate da afara orcind si ce faci?? asistenta medicala ioc nimic!!! pensia si drepturile sociale??? Soferii insistati sa vii se faca contract pe irlanda si actele legale adica PPS ca sa primiti toate drepturile legale. De ce ce patronii de la Breen au amenintat pe soferii care au scriis aicii pe forum?? E normal ca sa se afle toate mizerile care le fac numai astfel ne putem apara inpotriva celor care isi bat joc de soferi romani .De ce sa cistigi 1700 euro cind poti cistiga 2000 la O Leari ,Nolan sau Carna etc. Soferi romani nu va mai lasati fraieriti si informativa inainte de a veni in irlanda spre binele vostru .Un sofer informat este un om bogat. Rog toti soferi romani care au probleme cu firmele din irlanda sa-si scrie pasurile necazurile pe forum sau sa imi trimita un mesj privat .Numai asa ne putem apara de abuzurile firmelor si a patronilor. Drumuri bune la toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Milianza chear azi a fost trimis un om cu experienta acasa fara sa fie platit lau folosit ca celalalt sofer sa mearga in concediu Atentie soferi care trebuie sa mearga la Breen saptamina care vine este teapa curata informativa inainte de a pleca . Sase soferi au luat teapa in ultimile 3 luni . Ivan bulgaru merge in RO sa recruteze din nou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegii....saptamana trecuta a venit un domn Vladimir de la breen trans in Constanta tot prin firma Ptrestigi si a recrutat soferii printre care si eu...plecarile sunt pe data de 28mai,4 iunie si respectiv 6 iunie.... mai este un coleg care pleaca sa imi lase nr de telefon daca este din constanta ...si inca ceva am tot citit pe forum despre breen trans cam multe cuvinte urate...nu stiu ce sa fac?... va doresc drumuri bune si sa auzim de bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

In atentia soferilor care vor sa vina in irlanda sau sa se angajeze la o firma Irlandeza Contractul de munca la EDJ Logistics se face pe Irlanda .

Atentie sporita la firmele care angajeaza in Irlanda cu contract de Bulgaria sau Romania sunt ilegale puteti ramine pe drumuri si fara bani . Juritic nimic nu va apara si va expuneti unor riscuri mari. Actele si dreptul de munca in Irlanda se fac in 3-5 saptamini si nu costa nimic . Atunci de ce sa nu fiti in LEGALITATE ??

Totodata toti soferii care au probleme pot apela la : Uniunea sindicala din Irlanda care este foarte puternica si apara gratuit soferii ,,Un sofer informat este un om bogat,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Confirm tot ce e mai sus si intre timp ceva schimbari : nu mai lucreaza lituanianul paulius

Salariul e la 1700 pe luna

La birou un om pe nume david care e prietenul lui andrew breen( tot om )

Are si baieti mai vechi intradevar ( george , marius = buni baieti )dar numai ei stiu cum stau

Si

Banii ii vezi cand vreau ei adica dupa mustata

A adus un baiat de la orastie si la trimis acasa ca nu-i placea de fata lui

A venit alt baiat deodata cu mine cu avionul si la trimis acasa

Puneti-va in situatia aia : dai 200 pe biletul de avion mai strici ceva bani pana la aeroport( depinde care de unde e)

Apoi ajungi cumva la new ross (autobuz 30 eu) sau taxi (100)

Si ajungi acolo si iti zice andrew sa pleci acasa

Lucrezi 4 saptamani si in cel mai fericit caz primesti 1700

Esti prizonier in cabina , nu ai voie sa parasesti masina( nici in pauze)

Nu ai voie la magazin cu masina, nu ai voie sa misti masina

Cine mai vrea alte informatii poate sa ma contacteze pe privat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si Miliantza eliminat de unde ai atatea cuvinte de lauda ? Tu stii cum arata un camion nou? Ca eu nu am vazut niciunul in curte la breen? Ultima data am fost in curte la ei acum 2 saptamini dupa ultimii bani care trebuie sa-i iau de anul trecut dupa care ma tot poarta eliminat andrew si nu am vazut niciunul

Spune-ti numele daca chiar lucrii acolo ca ii stiu pe toti aia vechi

Fii atent la limbaj,nu confunda parcarea cu forumul nostru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Salutare Fratilor !

Eram gata sa plec in Irlanda . Ma asteapta un prieten al unui prieten care se are pe bune cu Mr Andrew .

Dar si mie mi s-a parut dubios ca mi-a spus sa-mi cumpar GPS din Romania .

Pai o firma serioasa nu are nevoie de GPS-ul meu , care probabil este naspa .

De aici un mare semn de intrebare .

Am decis sa stau in banca mea .

Va multumesc celor care ati postat adevarul aici , deci nu tuturor .

Drumuri Bune , va doresc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Hahahahahahahahaha, nu pot za rad cat imi vine. Bingo nu cumva vroiai să îți echipeze breen cabina si cu filtru de cafea, cuptor cu microunde si pat cu suflet? Ai mai lucrat sofer pana acum? Asta e semnalul tau de alarma? Ca te pune sa iti cumperi navigatia singur? Era mai bine daca iti dadea camionu cu navigatie si dupa aia sa iti traga 400 de euro pe ea? La foley am un coleg care a cerut navigatie ca i se stricase a lui si peter ia cumparat una si ia zis de la inceput cat il costa pe baiat... 400 de euro.

Mai bine ca nu te-ai dus. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

"Hahahahahahahahaha, nu pot za rad cat imi vine. Bingo nu cumva vroiai să îți echipeze breen cabina si cu filtru de cafea, cuptor cu microunde si pat cu suflet? Ai mai lucrat sofer pana acum? "

Haha... Multumesc pentru sfaturi . O sa-mi cumpar si roata de rezerva ,ca sa demonstrez ca am experienta ca sofer .

Am prins 6 ani o firma din Romanica ,care ne trata ca pe Oameni . Nu mi-a dat pat cu suflet dar cand au aparut aparatele GPS ,

am avut si noi , nu mai spun despre detectoare radar , statii ; aveam cu noi un minim de piese de schimb ( curele , perne ) si chiar o suma modica de bani pentru evenimente (ne)dorite . Dar s-a schimbat seful si a inceput sa faca economie . Rezultatele au aparut ; chiar eu am avut un accident destul de grav . Nu mai spun de masini ramase in pana cu diverse defecte . A venit si criza si GATA .

Acum stau pe forum cu burta goala si rad de colegii care se chinuie pe drumuri .

Sa auzim de Bine , Colegilor care stiti ce inseamna un ajutor , o vorba buna , cand suntem le inghesuiala sau chiar intr-o parcare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.