Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

manevre la parcarea cu spatele si schimbarea vitezelor


Postări Recomandate

  • Members

Salutare colegi,sunt un incepator Care sa fiu sincer am trecut prin scoala ca gasca prin apa pentru ca instructorii ar fi in stare sa.ti ia pielea dupa tine pentru a te invata.si as fi foarte recunoscator daca mi.ati explica si mie mai in amanunt care sunt reperele sau cum trebuie manevrat un tir cu spatele sau schimbarea vitezelor in panta,incarcat,gol.va multumesc si sper sa nu radeti de mine pentru ca sunt foarte multi ca mine si toti care fac scoala pentru c si e nu invata nimic in scoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Detalii si explicatii despre schimbarea treptelor, gamelor, manevrarea cu spatele si alte trucuri si secrete nu ti le va spune nimeni. Cauta-ti de lucru, angajeaza-te (dar ia-o treptat) si vei vedea cum nevoia te invata. Deasemenea cauta sa te auto-educi, sa inveti din greseli. Povesti de autohof povestite de unii colegi care pretind ca au milenii de experienta si triliarde de kilometrii gasesti foarte usor. Alege-ti cu grija adevaratii colegi, da dovada de bun simt, si nu-ti fie rusine sa intrebi ce nu stii. Mai povestesti, mai razi, mai afli cate o chestie, mai faci o cinste la cei care merita si te-au ajutat cu sfaturi si in catva timp(depinde si de tine) vei reusi sa acumulezi bazele dar totul cu rabdare.

PS Ce ti-am spus mai devreme, ti-am spus din proprie experienta, si eu am terminat scoala de soferi cu tot atatea cunostinte ca si tine dar treptat si cu ajutorul unor colegi de valoare am reusit sa invat esentialul. Restul depinde doar de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Un raspuns simplu din partea mea,la manevrele cu spatele daca iei de volan stinga se duce in dreapta,daca iei volan dreapta se duce in stinga,deci invers dupa cum iei tu din volan.Intotdeauna cind dai cu spatele incepi manevra de pe partea ta,daca ai volan pe stinga deci cauti sa vii inapoi avind rampa pe partea stinga,adica partea ta.[vorbim de tir nu de camion simplu sau de camion cu remorca]

Urmareste intotdeauna coltul remorcii de pe partea ta,la fel fii atent la coltul dreapta al cabinei,nu ezita sa te dai jos sa verifici daca ai dubii,este mult mai usor sa te dai jos de 10 ori decit sa lovesti ceva 1 data.

Exersind vei dobindi mai multa experienta deci nu te speria daca la inceput gresesti,daca vezi ca nu te duci cum trebuie dai din nou in fata si repeti manevra,nu te lasa influentat de alti ''colegi'' care vor fi pe linga tine si vor ride,zice ceva.Ai grija sa nu te ''incovrigi''prea mult,adica sa nu te intorci cu remorca la mai mult de 90 de grade intrind sub ea ,risti sa te rastorni sau sa distrugi cabina,tk,etc

Ceva usor si pentru schimbarea vitezelor,la bord ai turometru,cu culori pentru turatie.Majoritatea modelelor au verdele intre 1200-2500.Cauta sa conduci intre aceste limite intotdeauna,poti forta atunci cind urci o panta,pentru a nu pierde puterea motorului te duci cu 200-300 peste limita de fiecare data la schimbarea treptei de viteza,asa nu pierzi din putere la urcare,mai ales pe plin.La coborire nu lasa pe ''liber'' schimbatorul de viteza,punel intotdeauna intr-o viteza inferioara urcarii,pina te obisnuiesti poti reduce si mai mult,de exemplu cobori cu a 2-a sau cu a 3-a,foloseste retarderul sau decompresorul,rar frina.Daca folosesti frina des risti sa ''incingi'' placutele si atunci intervine acel procedeu prin care pierzi frinarea si te ''duci''la girla.Sper ca umilele mele sfaturi,nu prea sofisticate sa iti fie de ajutor,succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cum sa dai cu spatele cu remorca e aproape imposibil de explicat si chiar daca s-ar putea explica pana nu urci la volan nu ai cum sa sti. Totusi am gasit un video pe youtube, intelegi din el in mare parte cam cum sta treaba, iar daca sti engleza vei intelege si mai bine. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salutare colegi,sunt un incepator Care sa fiu sincer am trecut prin scoala ca gasca prin apa pentru ca instructorii ar fi in stare sa.ti ia pielea dupa tine pentru a te invata.si as fi foarte recunoscator daca mi.ati explica si mie mai in amanunt care sunt reperele sau cum trebuie manevrat un tir cu spatele sau schimbarea vitezelor in panta,incarcat,gol.va multumesc si sper sa nu radeti de mine pentru ca sunt foarte multi ca mine si toti care fac scoala pentru c si e nu invata nimic in scoala.

Nu vreau sa fiu rau , insa ce vrei tu e ca si cum as intreba eu cum se manevreaza un Boeing 747 in conditii de ceata la aterizare , eventual sa visez ca voi face eu acele manevre in calitate de comandant .

Ca o parere personala ....fa o scoala de soferi profesionisti adevarata si incepe meseria asta cu ceva mic , fara pretentii de TIR din prima . E imposibil ca cineva sa-ti explice on line , fie si you tube-ul , ceva ce trebuie simtit live si inteles pe deplin.

Am convingerea ca oricate explicatii ai primi on line , nu vei simti nimic , nu vei invata nimic si nu-ti va ajuta cu nimic !

Oricum eu a-ti doresc bafta . ^#(^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Fara sa te superi ......pe ce ai dat banii? Pe banii tai trebuia sa-i ceri instructorului sa te invete ! Daca ai vazut ca-si bate joc ,ai cereai banii inapoi ! :-q

Acum inteleg ca ai permisul si atestatul .....incearca sa te autoformezi . Pararea mea este sa incepi cu ceva mic si sa promovezi usor usor catre ceva mai complex . Capata ceva cunostinte practice pe ,,mana ta " si vei gasi colegi sa te ,,antreneze", pentru a te slefui in aceasta meserie. Tot ca o parere ....pana la ,,TIR" incepi pe septica ! Succes :-j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.