Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 120
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

colegu poti sa te duci pana acolo si sa vezi tu cu ochii tai...eu spre exemplu am fost la ei am si semnat contractul si ma pregatesc sa plec....sfatul meu e sa nu te iei dupa anumiti indivizi care nu au ce face acasa si se mai gandesc sa intre si ei sa mai denigreze/descurajeze firma/soferii  ;)  bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Adresa:Str. VIITORULUI nr. 16Localitate:, SFÂNTU GHEORGHEJudet:COVASNATelefon:0726737055Fax:-Cod Unic de Identificare:29147655Nr. Registrul Comertului: J14 /273 /2011Stare societate :INREGISTRAT din data 26 Septembrie 2011

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu poti sa te duci pana acolo si sa vezi tu cu ochii tai...eu spre exemplu am fost la ei am si semnat contractul si ma pregatesc sa plec....sfatul meu e sa nu te iei dupa anumiti indivizi care nu au ce face acasa si se mai gandesc sa intre si ei sa mai denigreze/descurajeze firma/soferii  ;)  bafta

Colegu nu te-ai dus la skiptrans ;D , cautai un coleg sa mergeti la ei.Oricum nu ai pierdut prea multe.Dar totusi spune ce condtii sunt la sega logistic sau nu vrei sa ajuti colegu cu detalii, nu ar fi frumos.Si tu ai asteptat info de la alti colegi.Tu sti ceva concret spune ce sti nu pune lumea pe drum  :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • Members

Dragi colegii,am aprope 2 luni in firma asta minunata si  pot sa spun ca e de nimic sfatul meu prietenesc pt cei care vor sa vina aici e sa ramana mai bine acasa si sa se apucee de pescuit....cred ca ar castiga mai mult...pe 22 o sa plec de la ei si o sa-i dau in judecata ca sincer m-am saturat de asa zisele firme romanesti care la interviu iti promit marea cu sarea si cand ajungi aici e fix opus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dragi colegii,am aprope 2 luni in firma asta minunata si  pot sa spun ca e de tot KKT-UL sfatul meu prietenesc pt cei care vor sa vina aici e sa ramana mai bine acasa si sa se apucee de pescuit....cred ca ar castiga mai mult...pe 22 o sa plec de la ei si o sa-i dau in judecata ca sincer m-am saturat de asa zisele firme romanesti care la interviu iti promit marea cu sarea si cand ajungi aici e fix opus

Dezvolta colegu, ce s-a intamplat,spune ceva concret doar lucrezi de aproape 2 luni.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pai ce pot sa-ti spun colegu.....

1.nu se fac km...luna trecuta deabea am ajuns cu colegu la 15000,luna asta nu sarim de 10000,cu toate ca nu faci iti si mai taie din ei....1000-1500/luna...si motivu e ca atat ii da autoroute...

2.consum la masini....niste cazane de magnumuri luate de la patinder de o firma din bulgaria si inchiriate de sega cu aprope 1 mil de km....nu ai frigider...etc. ca sa nu mai zic ca nu ai voi sa stai la firma in weckend..e interzis te trimite undeva prin barcelona intr-o parcare unde nu  ai nici macar un wc public ca sa nu mai zic de altceva.....aaaa.....si consumu la junghiurile astea de masini e de 25+0,5/t,asta in conditiile in care mie la 2300km imi manaanca 10l de ulei....e suficient?:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

numai sta colegu' dai incolo..pai nu sunt conditii, adica nu e profitabil ptr tine..pentru ce muncesti? doar ca sa-ti cumperi mancare sa bagi la ghiozdan? nu se merita...mai ales astia care iti pun consum din asta aberant la jafuri de masini e de-a dreptul penibil pentru ca masina aia nu mai consuma cum era inainte cand era noua la 100.000 km si daca zici ca papa si 10 litri de ulei e clara treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am fost si eu la interviu la firma asta de apartament din sf. gheorghe si trebuia sa plec dar la intoarcere spre casa am pus la cale tot ce am discutat si am decis sa nu plec ...si cred ca bine am facut...au camioanele inchiriate din bulgaria si program nu exista

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

the black unu ,am inteles de la baietii care lucreaza la sega k la prima cursa te ai pierdut si ai facut vreo 800km in plus e adevarat?

pai daca citesti toate postarile mele o sa vezi de unde sunt aia 800km...si una e sa alegi u  uin traseu si alta sa ti se spun(asta daca nu uita dispeceru) cam asta inseamna pierdut la sega

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

O firma ce inhiriaza camioane,mai nou de pe B ulgaria,promit multe,platit la km,angajeaza oameni non stop,in prima luna muncesti ceva,dupa care apare surpriza....muncesti 2-3 zile stai 2-3 zile intr-o amarata de parcare din SPANIA..orice ai vedea pe acest forum e bun venit,dar ce spune doamna Gabi...e departe de adevar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Revin cu detalii:  O firma de 3 bani, de apartament, din Sf. Ghe. Te duci frumos la interviu, ti se promite marea cu sarea dar in acelasi timp te roaga sa ai rabdare ca sunt si ei la inceput si mai au ceva scapari.... Si acum, "scaparile": Ajungi la Barcelona si ti se da o panarama, vechitura, de Renault Magnum cu 1 mil km, inchiriat de la bulgari (asa sunt toate masinile lor), cu care te prezinti in service cam saptamanal, asta in cazul in care n-ai ramas cu el stricat pe undeva, prin Europa... Conditiile din cabina: pur si simplu infecte !!, fara A/C, fara frigider, fara macar furtun de aer, mizerie de-a dreptul. Daca totusi te incumeti sa pleci la drum, trebuie sa stii ca nu vei respecta vreodata programul, intrucat ti se explica foarte elegant de acelasi "elegant" dispecer Alin ca trebuie sa rupi imediat toate diagramele aferente unei curse si primesti in loc o frumusete de foaie de liber. Nu exista vagon care sa nu trebuiasca infasurat cu 4-5 chingi, altminteri il dezmembreaza, la propriu, vantul.  Plata la km (din care ti se scade salariul in lei pe tara), dar nu primesti suficiente curse astfel incat sa aduni vreo 1200 E, cu exceptia cotizantilor si a pupincuristilor (e plina firma de astia). Daca vrei sa pleci, ti se imputa motorina (pe care nu ai luat-o, doar li se pare lor consumul cam mare), ti se scad km, pe criteriul ca Autoroute asa calculeaza (dar acel Autoroute nu stie sa vada adresele exacte pt incarcari si descarcari, nu stie nici treseele interzise camioanelor, nici pe cele specifice transportului ADR)...  Banii ii iei pe 25 a lunii urmatoare, adica daca esti nou angajat stai vreo 2 luni fara bani... Atitudinea "madamei" Gabriela - administratorul societatii (paravan pentru patronul spaniol) este pur si simplu jignitoare la adresa soferilor, considerati doar carne de tun. Amenzile se cam tin lant de ei, am inteles ca recent unii colegii au luat una pentru ca politia nu a agreat foile de concediu, iar altii au fost "arestati" prin italia tot din cauza nerespectarii programului. O alta masina a fost arestata la propriu, in anglia, impreuna cu soferii, intrucat au avut droguri in vagon... nu se stie nici acum cine le-a introdus prin marfa... Azi e 26 iunie si deja ne dam telefoane unii altora sa intrebam de ce nu au intrat banii pe mai in cont.... Pentru fiecare intarziere, o sa mai postez detalii "picante" si chiar interesante pentru autoritati... Asta pana voi gasi alternativa si voi pleca din firma asta nenorocita !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bravo colegu !!!! Felicitari pentru inteleapta decizie  !!! :)) Iti vei blestema zilele, noptile, clipele.... Dar... Felicitari :D Oricum, te banuiesc ca esti unul si acelasi cu utilizatorul" si "comentatorul" de mai devreme M.M.I., adica aceeasi persoana cu Stefan - Tofanel, omul de curte al madamei Gabriella, cu 2 "L".... si care comenteaza pe forumuri in mod pozitiv... Am vb acum 2 zile cu niste colegi care au luat amenda pentru foile de concediu si mi-au spus ca le-a oprit banii din salariu !!!! Nu ma mai mira nik deja.... adica vina amenda pentru vina firmei si este oprita din banii soferilor !! Rusine !!! Halal !!!  Un alt coleg, vazand ca lucrurile se imput tare, ar fi pastrat drept dovada diagramele, refuzand sa le rupa... diagrame gasite la un control si amendat cu mii de euroi.... Omul cica pleaca acasa si deschide proces. Solidar cu ei, mai dezvalui ceva.... Patronul spaniol (din umbra), are interzis la alimentare la majoritate statiilor de combustibil din Spania. Asta pentru ca a dat tepe maxime peste tot, nu le-a platit facturile si s-a facut nevazut. Acum, a gasit "intelegere" la o benzinarie de cartier, Petro Nieves. Cat timp, nu stiu, dar probabil ca nu mult. Oricum, omul "puncteaza" serios la familia (pe linie materna) a madamei Imreh Gabriella.... Fiica stie de ce.... :D De vreo 2 ani cica tot schimba cadavrele de camioane.... la multi ani si aleluia !!  Un camion a stat cateva zile sechestrat de politie prin Italia, cu vreo luna in urma, pentru depasirea programului (la indemnul si incurajarea expresa a dispecerului Alin). Un alt camion s-a rasturnat, tot recent, pentru ca soferii n-au mai rezistat si au adormit la volan...

Dar, ce mai atata zarva... postez aici un clip mai mult decat sugestiv, despre atitudinea firmei (firma precedenta a aceluiasi patron, inchisa dupa acel scandal si dupa care, in incercarea de a mai sterge din "pete" a deschis Sega Logistik):

http://www.antena1sibiu.ro/stiri/scandalagii-incatusati_28972.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pretenas, n-am treaba cu nici un Stefan si nici cu MMI, poate iti amintesti la interviu erai si tu pe acolo, tocmai venisei din Spania. In schimb daca tu esti taximetristul care ducea prostituate si pesti in Poiana Brasov si dupa 3 luni dadeai lectii la altii ce mare sofer esti, sa-ti fie rusine ca ti-ai batut joc de colegii pe care i-ai avut in cabina si l-ai lasat pe fratele surorii tale pe drumuri.

Firma nu e cine stie ce, camioanele sunt niste buboaie, dar am vazut si mai rele... Cum spuneam si in alte mesaje e nasol cu firmele romanesti, dara daca vrei sa muncesti se poate, conditiile sunt la limita dar banutii sunt ok.  Din pacate nici cu firmele straine nu prea mi-e rusine, eu inainte am lucrat in Italia. Cat despre postarile "pozitive" fiecare are dreptul sa-si dea cu parerea, unii se multumesc cu mai putin , altii cu mai mult, daca nu-ti convine nu te duci sa muncesti la o firma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

comentariu eliminat !!

macho man , inainte de a da sfaturi privind bunul simt si comportament in societate te rog uita-te-n oglinda  !! nu te speria , tu esti !! inca un comentariu aiurea  si stai departe de soferii .ro .......!!! rabdarea are si ea o limita !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu vreau decat sa atrag atentia asupra unei firme care isi bate joc de soferi la modul cel mai josnic cu putinta. Sunt perfect constient de faptul ca "postacii" lucreaza si pe acest forum, adica cei din interiorul firmelor, si care incearca sa stearga din petele murdare cu care sunt acoperite acestea, probabil vazand ca nu mai vin soferi la angajare, iar acum platesc pentru comportamentul haotic. Nu am nimic cu nimeni, eu mi-am propus sa mai stau la firma asta pana in august, dupa care viteza si uit definitiv (sau nu, in conditiile in care la plecare voi fi tratat ca altii si sa fiu nevoit a-i da in judecata pentru a-mi lua banii), sau in situatia in care ma "bunghesc" astia ca postez negativ intre curse :)) . Si nu colegu "nunbac", nu sunt acel personaj la care faci referire, cu siguranta faci o confuzie, dar se mai intampla... Cert este ca pentru soferi exista variante incomparabil mai bune decat aceasta firma, iar disperarea unora de a gasi de lucru este total nejustificata atunci cand accepta niste conditii de acest gen (din pacate, si au am fost indus in eroare, iar acum platesc greseala).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.