Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ajutor - accident in Spania


Postări Recomandate

  • Members

Ieri seara, un sofer polonez cu masina de Anglia (volan pe dreapta) a intors masina in fata tirului, pe linie continua. Am incercat sa ii evit, dar nu am reusit. Au fost luati din plin si pasagera din stanga a fost inconstienta o perioada lunga de timp. Dupa ce a venit ambulanta au reusit sa o stabilizeze in 30 de minute si au dus-o la spitalul din Taragona.

Politia a verificat actele, a descarcat cardul si acum astept sa vad ce se intampla.

Intrebarea mea este: Daca imi gasesc ceva care nu e in regula la program in ultimele 30 de zile, voi fi declarata vinovata?

Daca pasagera va deceda, se vor agrava lucrurile in cazul asta?

Va rog ajutati-ma!

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu esti vinovata pentru accident atata timp cat ti-ai respectat programul zilnic in curs. Am zis ca poti si sigura ca vei fi penalizata pentru greselile din ultimele 4 saptamani.

Dar daca esti angajata sau propietara unei firme de transport ar trebui sa ai si un jurist care sa te ajute.

Daca nu, spune, ca ti trimitem adresa ambasadei sau a consuatului cel mai apropiat de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cel mai apropiat consulat ar fi cel din Barcelona (sunt din Valencia). Consulatul ma poate ajuta cu asistenta juridica? Am calitate de autonom.

Nu am probleme de constiinta. Stiu ca nu e vina mea. Ma intereseaza dpdv legal.

Nu stiu daca legislatia e la fel in toate tarile Uniunii Europene, de aceea ma gandeam la tot felul de supozitii...

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Da, urat s-a sifonat turismul.

Insist sa cauti un jurist specializat in asemenea evenimente.

Servixciile de consulat ar trebui sa includa si partea de consiliere juridica pentru cetatenii romani.

Dar ai dreptate in a te indoi de posibilitate. Suntem romani in definitiv, nimic nu e impoibil... sau totul e posibil ?

Am o dilema mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu vreau sa te descurajez dar daca insisti, fie.

In orice accident in care e implicata partea din fata a vehiculului tau e o suspiciune de vinovatie pe tine.

Nu o sa-ti spun mai multe. Ai primit destule sfaturi in seara asta. Treaba ta este sa le iei in considerare pe cele care te pot ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna seara , un sfat doar pe care-l recomand , persoana in cauza e autonom aici in Spania,la care e in evidenta unei cooperative la care probabil , seful i-a facut un contract ( 600 euro , gasturi unde trebuie normal s-a plateasca in fiecare luna ), persoana in cauza sunt sigur ,apare cu un camion , sper sa fi fost inteles

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

pai zi-ne ce probleme ai in ultimele 29 de zile, ca daca ai o depasire de program cu 15 minute acum 20 de zile nu o sa fie nimic, dar daca ai 110 ore in ultimele 2 saptamani s-ar putea sa fie o oarecare problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

mda problema e daca nu stii spaniola in rest totul e ok daca pici pe unul care nu vede bine romanii iti da o amenda consitenta doar stii foarte bine ca guarda face abuzuri,daca esti cu nr de spania nu ai de ce sa_ti faci griji clar vb spaniola daca au constatat vina polonezului nu mai ai nici o treaba amenda pentru program trebuia sa tio dea pe loc iar cu depasirile de program fiecare stim ca de la 15 min in sus se considera depasire,asta clar daca nu ai un obicei sa fie zilnic,drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Salutari amenda iti vine in 15 -20 zile daca ai depasit programul si constataréa s a facut pe loc. la domiciliul unde ai resedinta daca e pe Spania daca e Romania sí ñu ai rezidenta in Spania iti ajunge mai greu apoi depinde de cel care constata ....daca ii plac sau ñu pe Romani ......depinde si de provincie daca exista un jurist la coop el e cel mai in masura sa desluseasca itele ....repet depinde foarte mult de cel sau cei care constata......ex am atestat european din 2009 carnet spaniol ,desi am fost controlat de zeci de ori in acesti ani in diferite zona si provincii din Spania nimeni ñu mía reprosat nimic ca ñu as fi in regula cu actele pana luna trecuta pe N 634 Ermua cand am fost amendat pt ca ñu am CAP (atestat )spaniol asa ca trageti concluziile Doamne ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.