Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Vama si plata drumurilor din tarile Europene!


Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua. Fiind primul meu mesaj in cadrul acestui forum, dati`mi voie sa ma prezint.

Ma numesc Silviu, am 21 ani, sunt din Loc. Roman, Jud. Neamt. si am 4 luni experienta pe comunitatea Europeana ce include tarile Germania, Belgia, Olanda, Franta si Anglia. Am lasat putin volanul de`oparte deoarece vroiam sa progresez putin intr-o alta meserie, dar acum vreau sa revin pe sosele.

Problema mea este ca NU am condus niciodata un camion in Romania, ci doar autoturism, dar e`n regula banuiesc, atata timp cat belesc continuu ochii dupa indicatoare. Ce nu stiu eu este ce trebuie sa faci cand iesi din tara. Ce prezinti la vama, unde te prezinti, ce trebuie sa faci acolo, ce faci cand ajungi la unguri, cum se platesc drumurile la ei ... la fel si pe Austria, cum se platesc drumurile ... totodata si Elvetia ... pe Germania daca nu are Toll Collect sunt terminat.

Am luat deja legatura cu 3 firme care m`ar fi putut accepta daca cunosteam cat de cat cum se iese din tara, procedurile de la vama si platile drumurilor, dar m`au refuzat. La fosta firma unde am lucrat, m`au acceptat fara nici o pretentie desi nu mai urcasem niciodata pe camion, dar m`au tinut 1 luna in stagiere cu alt sofer si asa am invatat putin sa ma descurc, dar firmele cu care am vorbit, nu au soferi si nici timp sa ma instruiasca pe mine asa ca va cer putin ajutorul aici :( Aveti niste articole la indemana, legislatii sau orice altceva ce m`ar putea ajuta in cazul meu?

Cu cine am mai vorbit mi`au zis sa nu mai zic ca nu am iesit niciodata singur din tara ... sa tac si sa plec pentru ca`i imposibil sa nu gasesc eu un roman pe la vama sa ma ajute ... problema este ca nu ma las pe baza norocului.

Deci, ceva sfaturi ... idei? :D Orice`i bine venit!

Va multumesc, astept raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

deci:

1 Germania,daca nu ai toll collect(automat),ai un card toll collect care ala trebuie sa fie neaparat pe masina dupa aia de pe nationale sau la primu peco de pe intrare pe autobanda te duci la aparatul Toll collect si urmezi instructiunile,ai o foaie acolo ce te poate ajuta,sau intrebi pe un coleg,vezi Toll Collectul daca intri din alta tara sa te opresti din tara care intri la peco sa iti iei toll collectul(plata poate fi cash sau cu alt card)eu am si automat dar am si cardul pentru manual...de 3 ori am luat manual pe alt camion...

2 Austria,te opresti pana la intrare in austria sau in primu peco din austria si ceri Goboxul si dupa ii dai o suma de bani ca sa ti-il incarce incat sa ai sa platesti portile,Vezi ca pe brener noapte de la ora 22 pana la 5 dimineata te taxeaza dublu.

3Elvetia.Prima data firma te va pune sa faci actele de vama la o firma de speditii(unde zice dispecerul,te duci acolo cu cmr si cu buletinul tau)Sunt de 2 feluri T1-IMPORT,EXPORT(incarci-descarci) si T2-Tranzit(doar parcurci distanta dintr-e vami fara sa te abati de la traseu..)

dupa ce ai facut actele te uiti daca ai un card rosiatic si scrie id-card(adica un card de identificare a camionului,daca il ai inseamna ca a mai fost camionul prin elvetia)Daca nu il are te duci la intrare in elvetia in vama si iti face acolo,intrebi si tu pe alti colegi unde e biroul pentru cardul asta...

(basel)Dupa ce ai facut treaba asta te prezinti la vama le dai cmr,te pune undeva sa bati numarul de kilometri a camionului,sa iti verifici daca are 5 axe,euro chesti destea,cu ce vrei sa platesti cash sau cu cardul..si dupa aia dai bice catre italia...

la como dupa ce ai tranversat elvetia o sa te bage intro parcare nu mai stiu ce scrie pe indicator,dar o sa vezi o parcare mare,intri acolo si o sa parchezi tiru,dupa aia te duci la o cladire din sticla si o sa faci un formular sa iti inchida vama elvetieni si italieni..si sa scrii corect cati km ai facut de la intrare pana la iesire.293 parca sau ceva in genu asta

(como)tot asa dupa ce faci actele la o firma de speditii(t1,t2) urmezi indicatoarele sa intri la vama,o sa vezi o parcare cu multe camioane,si mai intrebi alti colegi..o sa vezi o cladire mare din sticla intri acolo,ai in dreapta automatele pentru a confirma intrarea ta in elvetia si in stanga ai unde sa faci acetele vamesi,

Totusi intreaba colegii,sa stii ca suntem uniti si ne ajutam,

Pe mine ma ajutat oricine,oricand si cu orice problema...Nu stiam nici cum sa fac in elvetia,la tunelul Mont-Blanc,cu feribotul Anglia-Franta,cum sa platesc cu toll collectul..nu stiam astea dar m-au ajutat sfaturile si indrumarile colegilor

Ungurii-o singura data eu iesit cu camionul,ce sa zic o sa intri intr-o parcare si am luat vignieta,le-am dat cmr la vamesi sa uitat un pic la marfa si dupa aia drum lin..

Deci de fiecare data intreba colegi,urmeazale sfatul,orice coleg,roman,german,polonez toti o sa te ajute...

Pe mine un german cu tiru ma scos de pe b20 catre italia ca au fost lucrari si m-am incurcat pe acolo(era noapte)..frumos omu a zis sa ma tin dupa el ca el se ducea spre salzburg..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
  • Members

Multumesc mult! Chiar am dat o cautare pe google in legatura cu aceste informatii sa vad daca s`a mai schimbat ceva si spre uimirea mea, am dat peste un subiect deschis tot de mine :D

@valysoferubraila mersi mult colegu :P Eu pana acum am lucrat in tara. Plec insa luna asta pe comunitate si mi`au prins bine informatiile. Nu pare prea complicat. Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare colegi . Legat de toll colect vin si eu cu un link poate va este de ajutor http://www.toll-collect.de/en/help-serv ... tions.html . pe aceasta pagina undeva in partea stanga este un link pentru download (list of locations) click pe el si save . Este un fisier format pdf cu toate statiile toll colect din europa . Pe mine ma ajuta mult lucrand mult pe Germania si neavand toll colect automat .

Sper sa va fie de ajutor . Va multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.