Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

CQC (ATESTAT MARFA CPI???????)


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous
foto233_thumb.jpgfoto232_thumb.jpg,E VALID SAU NU E VALID EUROPEAN,ca astia de aici din italia ma pun sa il fac aici si costa minim 2300 de eur.la bucuresti la arr am sunat si imi zik ca e valid,care e adevarul oare???????? ???:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

e valid,dar daca tu lucrezi cu acte de italia probabil ca trebuie sa faci si acolo atestatul.daca lucrezi cu acte rominesti ar trebui sa nu ai nici o problema atita timp cit esti angajat la o filiala romineasca daca nu trebuie echivalentul atestatului rominesc,cred ca din motivul asta ti se cere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu neaparat raul,dar fiecare tara are anumite particularitati in legislatia ei care o fac unica.si permisul trebuie echivalat in italia daca te angajezi ca sofer cu acte de italia,cel putin unui prieten de al meu acuma un an asa i-au cerut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

asa era odata !!! am fost astazi,si de permias mi-au zis ca nu mai e nevoie sa il schimb ca este f ok mai ales asta nou,iar de atestat dadeau din umar,ca cika ar trebui schimbat ca ei staiu ca nu e recunoscut,dar ziceau ca identik ca al lor,si ca sunt legi noi si acorduri europene dar dadeau din umar si sincer nu ma dau baniii afara din casa sa il platesc acolo... :-[

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

fiecare cu legea ei!!!!!!!as face aici sincer sa nu am probleme dar aici costa cel putin 2300(atestaul marfa) ,si arr bucuresti imi zik ca e perfect valabil dupa noile reglementari europene.eu sunt prima serie care l-am primit si sincer nu as vrea sa ma arda in trafic polizia stradale(daca nu sunt la curent cu noile reglementari......... :-[

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Driver attestationThe driver attestation is a uniform document certifying that the driver of a vehicle carrying out road haulage operations between Member States is lawfully employed by the Community transport operator concerned in the Member State in which the operator is established, or lawfully placed at the disposal of that operator. This document enables inspecting officers in all the Member States to check the employment status of drivers carrying out transport operations between Member States in Community vehicles and with a Community license, thereby helping the authorities to combat effectively the use of irregularly employed drivers and the resulting distortions of competition.The driver attestation has been introduced by Regulation (EC) No 484/2002 of the European Parliament and of the Council of 1 March 2002 amending Council Regulations (EEC) No 881/92 and (EEC) No 3118/93 for the purposes of establishing a driver attestation and it only applies to drivers who are nationals of third countries.Related documents

Te mai poti uita si peste asta "Legea nr. 200 / 2004privind recunoaşterea diplomelor şi calificărilor profesionale pentru profesiile reglementate din România"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

cred ca legile alea sunt cam vechi,ce sa inteleg? nu stiu daca alti incepatori ca mine au inteles mai mult....daca da un mesaj va rog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Ce ai tu , este valabil in TOATE TARILE U.E. !!! exact asa cum CQC italian este valabil in toate tarile U.E. inclusiv in Romania !

Nu te lua dupa cei de la scolile de soferi ca te jumulesc de nu te vezi . daca chiar vrei sa dormi linistit te duci la motorizazzione si intrebi acolo SI NUMAI ACOLO

Nu trebuie schimbat NICI UN ACT , NICI PERMIS , NICI CQC NICI CPI !

PT orice informatie mergi la motorizazzione si te informezi acolo !

Nu da banii aiurea ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Ce ai tu , este valabil in TOATE TARILE U.E. !!! exact asa cum CQC italian este valabil in toate tarile U.E. inclusiv in Romania !

Nu te lua dupa cei de la scolile de soferi ca te jumulesc de nu te vezi . daca chiar vrei sa dormi linistit te duci la motorizazzione si intrebi acolo SI NUMAI ACOLO

Nu trebuie schimbat NICI UN ACT , NICI PERMIS , NICI CQC NICI CPI !

PT orice informatie mergi la motorizazzione si te informezi acolo !

Nu da banii aiurea !

Confirm ceea ce spune Award.

Eu merg cu permis romanesc si cqc italian.

No pb pt nimeni, iar o patrula ma intreba de cel-am facut in italia si nu in romania, ca este valabil si al nostru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

Ce ai tu , este valabil in TOATE TARILE U.E. !!! exact asa cum CQC italian este valabil in toate tarile U.E. inclusiv in Romania ! 

Există totuşi o mică problemă: pe atestat e trecută seria permisului, iar aceasta trebuie să corespundă cu realitatea. Dacă atestatul italian e obţinut pe baza permisului românesc, nu e nici o problemă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

Sal am si eu o problema si nu stiu cum sa o scot la capat, a B din Romania si anul acesta am facut C si E-ul in italia,ultima categorie am obtinuto luna aceasta.Doar ca acum m-am ivit de o problema si mai mare,aceea ca pentru a obtine (CQC) sau atestatul de transport marfa aici in Italia ma costa cam 3000 de euro!    NU STIU DACA AS PUTEA SAL OBTIN IN ROMANIA ,CU PERMISUL ITALIAN SAU TREBUIE SAL CONVERTESC IN ROMANESC????? SI DACA SE POATE ,ESTE VALABIL ATESTATUL IN ITALIA????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cea mai simpla explicatie si solutie este sa intrebati si la ARR nostru si la corespondentul lui din Italia. Sigur este da nu stiu eu cum ii zice.... Acolo si numai acolo, cum zicea cineva, o sa va lamureasca 100% !!!!!!!!!!! Ca explicatiile pe forum pot fi inexacte si pot atrage dupa sine probleme in trafic pana la urma. Parerea mea...

Cu stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

iti spun sigur ca poti sa faci atestatul in romania cu permisul de it , cand am dat eu examenul de atestat era in sala unu care avea exact problema ta si a dat de atestat si nu a fost nici o problema

Lancaster am o intrebare . Da daca intretimp pierzi sau expira permisul , ce te faci ??? deci cred ca nu este obligatoriu ca seria de pe permis sa ramana aceeasi cu aia care este trecuta pe atestat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

pe atestatul de marfa nu este trecut numarul sau seria permisului....

eu il am din 2007....

stie cineva formatul asta nou...are datele din permis?...

Multumesc

Ala din 2007 nu mai este valabil , este valabil DOAR CEL CARE a intrat in vigoare in 090.09.2009 in toata U.E.

DA , atestatul nou are trecut pe el  seria permisului de conducere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

coane, ceva nu suna bine....

pe atestatul meu scrie valabil pina la data de 20.07.2012...

deci te contrazic, 8) , cu juma de gura.... ;) ,.....

cred ca formularele noi sint mai stiintifiice......nu am auzit pe cineva sau am citit ca trebuie s-a il schimb in timpul mersului....sper...

ma documentez  la sursa s-a treaca sarbatoriiilelele...

o s-a verific si pt adr,..desi am luat examenul din august ,doar zilele astea l-am ridicat...si tot formular vechi era....

mi-ai stricat , ;D , sarbatorilele.....oricum ploaua afara....

oricum Speranta moare si nu se preda....sau era altcumva... :o

Toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Vizitator Anonymous

Salut pe toti forumistii!

Eu am de gand sa lucrez in UK si va trebui sa preschimb permisul romanesc cu unul britanic. Sa inteleg ca atestatul obtinut in Romania ramane valabil pentru angajatorii din UK sau va trebui sa-mi iau CPC-ul britanic pentru ca pe atestat sa apara aceeasi serie ca pe permis? Ma gandesc ca este stupid sa vin in Romania sa iau din nou atestatul romanesc cu permis britanic ...

Multumesc pentru raspunsuri (in avans)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator Anonymous

Salut. Am citit topicul si totusi nu-mi este foarte clar:  Voi putea lucra pe camion de peste 7.5 tone in Italia cu urmatoarele acte?

1. Permis de conducere valabil cu categoriile CE

2. Card tahograf

3. Atestat ADR  emis in Romania. (atestatul de marfa nu-l mai am valabil dar ADR-ul este luat recent).

Daca nu ce variante am tinand cont ca sunt deja in Italia.

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am intrebat eu la ARR si mi sa raspuns ca (precizez ca eu am atestat transport marfa valabil pana in 2013) trebuie ca sa il schimb daca lucrez in UE cu cel nou dar in Romania ramane valabil pana la expirare.Surpriza consta in faptul ca daca vrei sa il preschimbi trebuie ca sa faci scoala din nou bineinteles,ca trebuie sa dai examen chiar daca este valabil atestatul.ASA CA IN ROMANIA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru glo1bxg2003

Nu ai fost prea clar ,nu ai precizat daca vei lucra doar in mod tranzitoriu in Italia sau ai rezidenta in Italia ,pentru ca e foarte important acest lucru autoritatile de acolo tin cont de aceste lucruri .In cazul in care tu ai rezidenta in Italia cel mai bine ai face sa te adresezi la o filiala ACI (eu asa am convertit permisul cand inca nu eram in UE ) gasesti  de regula in orice oras mai maricel sau daca nu mergi si informeaza-te la 2- 3 scoli de soferi (iti spun intentionat 2-3 te vei convinge singur de informatiile primite ,costuri,etc.) si de regula fac ei toate practicile de recunoastere a atestatelor (la ei se numesc CQC),sau eu stiu cazuri reale cand firmele de transport  unde esti angajat se ocupau de aceste practici asta repet in cazul in care ai rezidenta pe teritoriul italian .In cazul in  care doar tranzitezi sunt valabile actele romanesti ,permis ,atestate ,singura conditie sa nu fie scazute.

BAFTA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.