Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

exemplu de omenie


imperrio88

Postări Recomandate

  • Members

Salutare tuturor colegilor de pe aici si nu numai.As dori sa va rapesc cateva minute din viata cu un mic exemplu despre ce inseamna sa fii roman si in special OM.Lucrez de putina vreme pe extern in sistem dus intors adica Romania-Germania si am fost nevoit sa raman 4 zile in Germania fara sa fiu anuntat in prealabil.Am stat in parcare fara nici un euro la mine doar cateva provizii facute pentru 2 zile de drum asa cum era normal.In scurt timp acele provizii aproape ca s-au epuizat.In acea parcare erau 4 camioane de la ROTIR niste colegi de prin Ardeal.Am intrat in vorba cu ei si toate bune si frumoase pina au hotarat sa plece la magazin sa faca cumparaturi eu am spus ca raman la masina.Imediat s-au prins ca sunt lefter.Au tacut si au mers in drumul lor.Ei bine au revenit dupa 30 de min si au inceput sa prepare cina intr-o sala special amenajata.Vine dupa cca 1h unul din ei si ma cheama sa stau cu ei la masa.Am refuzat .....imi era rusine..pur si simplu ..o recunosc.Au revenit 3 din ei si nu au renuntat pina nu am mers cu ei si am stat la masa.........la un moment dat unul din ei imi spune ca aproape ca nu exista sofer de tir care sa nu fi fost in situatia mea. In acel weekend am sta cu ei la masa si nu numai fara nici o retinere din partea lor.Am ramas uluit sa constat ca exista inca OAMENI DE OMENIE printre noi soferii de camioane,sincer nu ma asteptam.Aveam senzatia ca pe comunitate fiecare cu mama lui cum se zice dar m-am inselat.NU stiu daca pe aici este vreunul din ei dar totusi doresc sa le multumesc din toata inima si ai asigur ca in mine au castigat un prieten pe viata...daca sunt auzit de SIMY.....Nelu.....imi cer scuze celor care i-am omis....toti niste baieti de isprava.Asta este mica mea poveste si va multumesc celor care ati avut rabdarea sa o cititi pina la capat.Va doresc drumuri linistite si doar sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members
Foarte frumos din partea lor.

Dar cum pleci la drum fara bani sau un card de credit ?

Asa ai face si cu familia ta ?

Intotdeauna ia bani la tine si iti asumi gestionarea lor.

comentariu off topic...cred eu. Subiectul este caracterul unor colegi , nu sfaturi pentru voiaje cu camionul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members
Deci fara retinere am facut acelasi lucru acum de curand(nu dau detalii caci risc sa cad in lauda si nu e cazul) si cu siguranta voi face la fel si pe viitor.Conteaza sa fii OM apoi sofer.Drumuri bune tuturor si nu uitati ca acasa va asteapta cineva

Nu este lauda,din contra aceste fapte ar trebui sa ni se para normale, sant firesti si omenesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Foarte frumos din partea lor.

Dar cum pleci la drum fara bani sau un card de credit ?

Asa ai face si cu familia ta ?

Intotdeauna ia bani la tine si iti asumi gestionarea lor.

comentariu off topic...cred eu. Subiectul este caracterul unor colegi , nu sfaturi pentru voiaje cu camionul

Un sfat dat la timpul lui te scuteste de multe necazuri(of topic sau nu) este bine sa aveti la voi rezerve de mancare sau bani atunci cand plecati in cursa ,stii cand pleci dar nu stii sigur cand te intorci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 10 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.