Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Mercedes Sprinter vs Vw Crafter


alin

Ce microbuz ati alege?  

89 membri au votat

  1. 1. Ce microbuz ati alege?

    • Volkswagen Crafter
      33
    • Mercedes Sprinter
      74


Postări Recomandate

  • 2 months later...
Vizitator Anonymous

Merg foarte des cu aceste tipuri de microbuze(folosesc maxi-taxi intr-un oras) si imi plac mai mult Mercedes-urile dar sunt foarte  asemanatoare amandoua modele,la design cel putin amandoua sunt superbe dar putin putin e mai superb Mercedes-ul decat VW

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • Members

Mercedesul Sprinter si VW Crafter utilizeaza platforme comune, din acest motiv ele sunt f aseamanatoare ca si aspect, linii majore, diferante intre ele o fac motorizarile, blucurile optice si detaliile ce tin de confortul soferului si al pasagerilor (nu ma refer la microbuzele transformate in ro, ci strict la cele produse 100% de uzina mama) dar oricum regele in domeniul acestei clase va ramane pe veci Sprinterul ce si-a demonstrat fiabilitatea si utilitatea in cele mai extreme conditii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

am votat sprinter pentru ca este cam 2 clase peste  crafter.

vw-ul nu este o masina rea dar problema cea mai mare este de obicei obiectul dintre scaun si volan. foarte multi s-au plans de problemele cauzate de crafter in special la turbo si de multitudinea de senzori de la motor. are turbo cu geometrie variabila in functie de turatie. daca schimbi uneva jos (sub 2000- 2500) ii dai exact in bot si-o nenorocesti. in schimb daca ii dai peste 2500-2700 merge impecabil si ai surpriza ca dupa ce se incalzeste perfect motorul abia il mai auzi in mers - atat de frumos merge. eu am facut cam 150000 km cu crafterul si in afara de ulei si becuri (in special alea de pe lateral care se ard mai des) nu am avut nici o problema.

sprinterul in schimb trage de rupe si are demarajul mult mai bun decat vw-ul si la fel nu am avut absolut nici o problema cu el. foarte mult depinde de cum ingrijesti acea masina si cum ai grija de ea.

eu orice masina pe care am avut-o ca regula generala tot timpul dimineata motorul trebuie sa mearga in gol macar 2 minute indiferent ca e vara sau iarna.

sanatate si drumuri bune la toti colegii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • Members

am votat sprinter pentru ca este cam 2 clase peste  crafter.

vw-ul nu este o masina rea dar problema cea mai mare este de obicei obiectul dintre scaun si volan. foarte multi s-au plans de problemele cauzate de crafter in special la turbo si de multitudinea de senzori de la motor. are turbo cu geometrie variabila in functie de turatie. daca schimbi uneva jos (sub 2000- 2500) ii dai exact in bot si-o nenorocesti. in schimb daca ii dai peste 2500-2700 merge impecabil si ai surpriza ca dupa ce se incalzeste perfect motorul abia il mai auzi in mers - atat de frumos merge. eu am facut cam 150000 km cu crafterul si in afara de ulei si becuri (in special alea de pe lateral care se ard mai des) nu am avut nici o problema.

sprinterul in schimb trage de rupe si are demarajul mult mai bun decat vw-ul si la fel nu am avut absolut nici o problema cu el. foarte mult depinde de cum ingrijesti acea masina si cum ai grija de ea.

eu orice masina pe care am avut-o ca regula generala tot timpul dimineata motorul trebuie sa mearga in gol macar 2 minute indiferent ca e vara sau iarna.

sanatate si drumuri bune la toti colegii.

Aceeasi regula o am si eu, pana fumez o tigara, sterg geamurile, una alta... il las mearga, abia dupa aceea plec. Cred ca e foarte important si asta

In privinta votului, eu am optat pt Sprinter, mi se pare exceptionala ca, masina/furgon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

crafter categoric

lucrez pe unu si fac bucuresti modena in fie care saptamana si am pus pe el si 2 t si nu ma lasat niciodata

doar ca se ard foarte repede becurile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 years later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.