Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Soferi problema concediati de Sc Lazar Company Srl Pitesti


mihaitza

Postări Recomandate

  • Members

36 de şoferi au fost concediaţi în 2013 de compania de transporturi International Lazăr Company, cu sediul la Piteşti, contractul de muncă încetând din cauza prejudiciilor create.

Angajaţii au fost concediaţi pentru furt de motorină, lipsa mărfurilor transportate, accidente grave, conduită iresponsabilă în trafic sau acte grave de indisciplină. Lista completă a celor 93 de angajaţi problemă conţine numele, prenumele şi oraşul de reşedinţă

numele au fost eliminate,consider ca cei in cauza nu au dreptul la o replica si nu sunt anuntati pentru a se apara,daca un coleg considera ca am gresit imi va indrepta greseala si va pune lista din nou,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu inteleg care-i legatura,de ce ai publicat aceasta lista?

Sant soferi,,problema,,de care posibili angajatori sa se fereasca :-o:-o

Au fost concediati pe nedrept ?

Iti dai seama ca poate unii dintre ei poate au fost concediati doar ca au avut ghinionul sa nu fie placuti de unii din conducere sau ca isi cereau drepturile,realizezi cat rau le-ai facut ,imi este greu sa cred ca toti au fost hoti,prosti soferi,ect.

Numai cine nu munceste nu greseste.

Rusine ca ti-ai permis sa faci publica aceasta lista ,nu cred ca acest subiect isi are rostul pe acest forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Nu inteleg care-i legatura,de ce ai publicat aceasta lista?

Sant soferi,,problema,,de care posibili angajatori sa se fereasca :-o:-o

Au fost concediati pe nedrept ?

Iti dai seama ca poate unii dintre ei poate au fost concediati doar ca au avut ghinionul sa nu fie placuti de unii din conducere sau ca isi cereau drepturile,realizezi cat rau le-ai facut ,imi este greu sa cred ca toti au fost hoti,prosti soferi,ect.

Numai cine nu munceste nu greseste.

Rusine ca ti-ai permis sa faci publica aceasta lista ,nu cred ca acest subiect isi are rostul pe acest forum.

Stimate Domn

Acesti soferi profesionisti au fost dati afara pe motivele enumerate de mai sus. Ce anume nu intelegeti? S-a prezentat aceasta lista pentru a nu mai putea fi angajati de catre alte companii sau pentru cei care ii angajeaza sa stie cu cine au dea' face pentru a nu mai face de ras aceasta meserie si sa nu mai fim tratati ca ultimii oameni...din cauza acestor "soferi "

"Numai cine nu munceste nu greseste" nu se aplica in acest caz. Acesti "soferi" au furat , inselat , au facut compania de ras etc ...numai de soferie si sa respecte aceasta meserie nu a facut.

Si nu , nu imi este rusine. Eu nu vreau sa intru in aceeasi oala cu acesti colegi "soferi" aka "hoti"

Deci , mai subtire cu politichia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Esti sigur ca toti au fost dati afara din motivele prezentate de tine?

Cei care accepta sa lucreze pe bani putini au facut mult mai mult rau,de ce nu publici si o lista cu ei?

Sa acuzi este usor,ai probe sa dovedesti ceea ce ai afirmat,s-ar putea ca unul din cei de pe lista sa iti ceara acest lucru in instanta.

Te-ai intrebat a cui e vina ca printre noi au ajuns si unii care intradevar nu au nimic dea face cu soferia.

Toti aratam cu degetul spre altii,ei sant de vina ptr. situatia actuala,noi nu.......ai sa fim seriosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Colegule...eu am 4 de litera i pe cartea de munca...ca sa intelegi ca stiu despre ce este vorba....tu esti cumva reprezentantul celor de la Lazar ? pai daca tot ai pus lista cu soferi care sunt considerati problema din diverse motive de catre firma de ce nu pui si lista soferilor care au fost pacaliti de cei de la Lazar...asa e echitate...

si cu toate ca am atitia de i am fost preferat de nenumarate ori altora care erau curati...asta zice multe..depinde omul nu ce scrie in C,M din anumite motive ale unora.

Consider ca acesta este un site al soferilor,nu al patronilor,ei isi pot pune lista unde vor...cine dintre noi doreste o poate vizualiza pe site-ul firmei in cauza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule mihaitza, nu-i frumos !!! Asta dacă eşti, într-adevăr, coleg de-al nostru şi nu patron/asociat etc la o firmă de transport. Care a fost logica publicării listei??? Eşti sigur că niciunul dintre cei de pe listă nu a fost nedreptăţit? Că nu a ajuns acolo doar pentru că a avut "tupeul" să-şi ceară drepturile??? Şi eu am fost calificat drept "recalcitrant" şi "instigator" pentru că la fosta firmă mă certam cu dispecerul pentru respectarea programului, după ce nu mi-au decontat o amendă luată, din vina lor, pe Ungaria.

Despre hoţii de motorină şi roţi nu am văzut ştiri noi. Sau tot ăştia or fi de vină ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

domnu ,,,,lazar company,,,daca ai fost sters de pe bursatransport ,,,,la incidente de munca ,,,,ai crezut ca aici vei reusi ,,,,cum am fost si acolo sant si aici ,,,,contra ,,,nu poti acuza fara dovezi si fara ca acel vinovat sa se apere ,,,,,avem tribunal domnule ,,,,acolo se face dreptatea,,,bay

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

:-q:-q Cetatene " mihaitza ", sunt sigur ca nu faci parte din breasla soferilor profesionisti, asa ca nu o sa-ti fac onoarea sa ma adresez tie cu " colegule ", nu meriti acest lucru. Un sofer si om responsabil, nu procedeaza asa. Si eu, ca multi alti colegi m-am ales cu desfacerea contractului de munca cu litera " i ", pentru ca asa e obiceiul in Romania, daca nu te faci trecere de pietoni in fata sefilor. Acum trei luni, pentru ca am refuzat sa fac curse clandestine de substante ADR, cu o masina neagreata pt transport ADR, cu mentiuni falsificate in CMR. Pentru ca am refuzat sa depasesc perioadele de conducere. Pentru ca m-am incapatanat sa urc camionul pe cantar, si sa-l determin ca cele 5-6 tone in plus sa fie calculate la consum. In momentul cand mi-am cerut salariul, s-a comportat ca un adevarat barbat si patron onest, a fugit la politie si mi-a facut o plangere penala pentru hartuire !?!? Daca acum acest paduche este intrebat, sigur o sa spuna despre mine ca sunt un hot, un incapabil, un betiv, neserios, etc. Ca au plecat in 4 luni, 4 soferi, aceelasi camion, nu conteaza. Din fericire, cei care ma cunosc personal, au alta parere despre mine. Nu este corect sa aduci acuzatii fara probe, si mai ales cand nu cunosti si varianta celeilalte parti implicate. Mai ales cand cei ce formuleaza acuzatiile, sunt firme de felul Lazar Company srl. Ce-ar fi ca maine sa postez si eu o informatie, cum ca precis ai furat motorina pentru ca nu te-ai incadrat in consumul de 15% pe 40t, si ca ai produs accidente grave cu caruciorul de butelii, ca altceva nu prea cred ca ai condus. Nu sunt de acord cu hotia si incompetenta, dar sunt satul de pseudo justitiari si lupi moralisti care se cred indreptatiti sa atace din fata monitorului, ca altfel... P.S. - Judecand dupa subiectele abordate pe forum si continutul lor, " experienta " ta este acumulata pe Google.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Nu inteleg care-i legatura,de ce ai publicat aceasta lista?

Sant soferi,,problema,,de care posibili angajatori sa se fereasca :-o:-o

Au fost concediati pe nedrept ?

Iti dai seama ca poate unii dintre ei poate au fost concediati doar ca au avut ghinionul sa nu fie placuti de unii din conducere sau ca isi cereau drepturile,realizezi cat rau le-ai facut ,imi este greu sa cred ca toti au fost hoti,prosti soferi,ect.

Numai cine nu munceste nu greseste.

Rusine ca ti-ai permis sa faci publica aceasta lista ,nu cred ca acest subiect isi are rostul pe acest forum.

Stimate Domn

Acesti soferi profesionisti au fost dati afara pe motivele enumerate de mai sus. Ce anume nu intelegeti? S-a prezentat aceasta lista pentru a nu mai putea fi angajati de catre alte companii sau pentru cei care ii angajeaza sa stie cu cine au dea' face pentru a nu mai face de ras aceasta meserie si sa nu mai fim tratati ca ultimii oameni...din cauza acestor "soferi "

"Numai cine nu munceste nu greseste" nu se aplica in acest caz. Acesti "soferi" au furat , inselat , au facut compania de ras etc ...numai de soferie si sa respecte aceasta meserie nu a facut.

Si nu , nu imi este rusine. Eu nu vreau sa intru in aceeasi oala cu acesti colegi "soferi" aka "hoti"

Deci , mai subtire cu politichia

ai facut bine ca ai postat ,asa cum stim sa judecam firmele angajatoare...asa sa ne judecam si pe noi.....asa zisi colegi!..bravo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Lista este chiar pe site-ul celor de la Lazar ...asa ca nu-l acuzati prea tare pe coleg! :)

oare nu ai nici un interes personal in a pune lista pe site? de ce nu publici si lista cu cei care nu isi iau salarile in ultimile sase luni , asta ar parea mai corect in a aprecia clasamentul firmelor din pitesti si romania romanu nu fura daca nu este furat

~o)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tu esti unul din cei care dau raportul lui Benone dupa fiecare cursa.Este adevarat ca si unii soferi isi bat joc de aceasta meserie.Dar de la a critica ideile unor soferi pana la a preaslavi marile lor patronii iti trebuie multa nesimtire.De ce nu spui ca marea majoritate a celor care le-au fost desfacute contractele de munca sunt soferi cu experienta si oameni seriosi?Au avut multi tupeul sa isi ceara drepturile legale ceia ce tu nu nici macar nu ai habar care sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.