Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

incepatori 2014?


Postări Recomandate

  • Moderators

cum a inceput subiectul si unde a ajuns.....ca peste tot...la o diferenta majora....

ps=cei cu vechime nu au nimic cu incepatorii,vor doar sa nu mai accepte salarii mizerabile indiferent de motiv,ulterior vor face si ei experienta si vor intelege mai concret aceste vorbe...acum...sigur nu inteleg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Corect domnule moderator.Fuga dupa bani si grosolania fac pe multi sa se rastalmaceasca mesajele unora dintre noi asa cum nu ar trebui.Din cauza inversunarii si a urii cu care privesc unii incepatori pe pe cei cu experienta,care si ea este relativa,se ajunge in asemenea situatie.Soferul roman,nu este obisnuit sa gandeasca.Este obisnuit sa suporte bataia de joc a patronilor si sa ii dea in cap celui care vrea si doreste sa il ajute.Domnul care ma acuza,trebuie sa inteleaga ca nu am acuzat pe cineva anume.Si eu lucrez la firma romanesca si stiu foarte bine care este situatia.In plus nu privesc pe nimeni de sus!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule si eu sunt incepator am doar 19 ani si 7 luni de experienta pe 40 t nui greu de gasit de lucru tot ce trebuie e sa cauti mult eu am lucrat la mai multe firme problema este ca te baga cu cineva si din partea lor tot timpul o sa ai o bulina neagra am scapat de faza asta acum lucrez la o firma pe un actros si miam luat un prieten cu mine sal invat (bine sal invat ce stiu si eu ) si problema cu banii ce zicea colegu nu accepta orice mizerie da nu astepta nici foarte mult si ....eliminat. ce sa zic colegule drumuri bune sanatate si mult noroc sati gasesti ceva sarbatori fericite :-bd

ai grija la exprimare..sa nu cred ca vrei sa inciti colegii si sa pun in aplicare regulamentul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu zic să terminați cu atacurile, și încetați să generalizați lucrurile așa de ușor. Putem să conviețuim toți la un loc, adică începători alături de experimentați. Ba în plus noi începătorii avem multe de învățat de la cei cu experiență multă.

Darius eu știam că doar de la 21 de ani ai voie să faci carnetul pentru categoria C. Cum este posibil ca la 19 ani să ai 7 luni de experiență pe C+E?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Eu zic să terminați cu atacurile, și încetați să generalizați lucrurile așa de ușor. Putem să conviețuim toți la un loc, adică începători alături de experimentați. Ba în plus noi începătorii avem multe de învățat de la cei cu experiență multă.

Darius eu știam că doar de la 21 de ani ai voie să faci carnetul pentru categoria C. Cum este posibil ca la 19 ani să ai 7 luni de experiență pe C+E?

Din Ianuarie 2013 se obtine categoria C la 21 ani, pana atunci puteai sa te inscrii pentru C, CE de la 18 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnule Andy maine poimâine faci 40 de ani si iti doresc multi inainte,da astfel de mesaje nu iti fac cinste!Ma astept la mai mult,o vorba buna ,un sfat ,da de cand ai intrat in subiect s-o dus naibii ideea ,si nu am facut decat sa ne bagam pumnul in gât,hai sa ne rezumam la subiect,eu unul pot sa inteleg un mesaj indiferent cum ii scris,si ma rezum doar la al comenta,poti sa ai 3 facultăți si sa fii bou,sau poti sa ai 4 clase si sa fii de milioane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

ok,revenim la subiectul initial....in spiritul sarbatorilor de iarna sunt mai ingaduitor dar va rog nu mai incercati sa abuzati de asta,terminati cu jignirile voalate, sau nu, si haideti sa facem ceva constructiv..care sa ajute..multumiri pentru intelegere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members
Eu zic să terminați cu atacurile, și încetați să generalizați lucrurile așa de ușor. Putem să conviețuim toți la un loc, adică începători alături de experimentați. Ba în plus noi începătorii avem multe de învățat de la cei cu experiență multă.

Darius eu știam că doar de la 21 de ani ai voie să faci carnetul pentru categoria C. Cum este posibil ca la 19 ani să ai 7 luni de experiență pe C+E?

colegule legea s-a dat in 19 ianuari 2013 pana la acea data se putea da si la 18 ani eu mi-am scos carnetul in 20 decembrie 2012 am si atestatul si m-au lasat sa fac si adr colete cisterne agabariticul, nu m-au lasat ziceau ca e de la 21 oricum nu am nevoie de el sanatate si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Faptul ca esti incepator iti confera aceleasi drepturi ca si unul experimentat.Absolut totul tine de noroc,sansa si/sau dupa caz profesionalism.Sunt intrutotul deacord ca fara experienta risti sa-ti dai drumul in pantaloni insa pentru unii timpul poate preseaza.Ca o parere personala va spun ca mai tine si de bibilica cat te duce....eu unul refuz sa pronunt cuvantul NU POT.Asa ca dragi incepatori pentru gasirea unui loc de munca trebuie sa rezolvam o ecuatie cu multe necunoscute

Dar rezolvabila.Va/imi doresc succes pe anul 2014.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Nu vreti sau va faceti ca nu intelegeti ca experienta nu este chiar atat de importanta,sa ajuns la aceasta situatie deoarece cererea este mai mare decat oferta.

De ce oare?Ptr. ca in ziua de azi daca ai ceva bani poti foarte usor sa devii ,,sofer,,Trebuia sa va ganditi inainte sa investiti acesti bani daca se merita,daca veti putea profesa sau daca credeti ca ve-ti reusi in aceasta meserie .

Nu este nevoie sa va,,prostituati,,ptr. a devenii sofer, dar daca o sa o face-ti este alegerea voastra,dar nu se merita,ganditi-va bine inainte de a accepta oferte de ,doi lei,,aceste oferte pot arata si adevarata voastra valoare,va faceti in primul rand rau voua deoarece voi santeti viitorul, cand veti intelege cat de important este mentinerea unui anumit standard de salarizare si conditii de munca in acest domeniu nu veti mai gandi astfel,faptul ca ai platit niste bani si ca ai dat x examene nu te face SOFER PROFESIONIST.

experienta nu e importanta??? pai tu daca ai avea compania ta de transport ai avea curajul sa dau un tir plin cu marfa pe mana unui sofer fara experienta? care sa iti bage tirul in sant la prima curba mai dificila??

examenele alea pe care le dai pentru carnet si atestate te fac sofer, atat... sofer profesionist te face experienta.

eu conduc de ceva ani, dar pe tir nu m-as baga singur. De-aia ma stresez sa ma angajez la hartl sau altundeva unde accepta si fara experienta, ca sa pot invata de la colegul de echipaj chestii pe care nu le inveti decat pe sosea, nu la scoala... si apoi o sa am si eu curaj sa plec singur cu tirul in curse, si sa cer si salariu mai mare... dar pana atunci..............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

hahaah...daca esti constient si atent te poti urca pe orice tip de masina,bine...sa ai categoria aferenta pentru asta...altfel..

-ca exemplu...cind au venit la firma la care lucram atunci pe camion tir-uri am fost chemat de director si el a spus destul de simplu...

-uite cheile..pleci..? normal ca am plecat,am luat o plasa de morcovi cu mine si i-am dat drumul..

Asa ca...experienta o capeti dar trebuie sa incepi de undeva...altfel tot astepti experienta asta o viata intreaga si tot nu o sa o ai..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
stie cineva ceva firme care angajeaza soferi fara experienta?am tot sunat pe la firme dar nimic, in Romania numai cu pile se intra?:((

colegule uitate cam ce firme gasesti prin preajma ta pregatesteti niste cv, dute si zile vreau sa vb cu sefu cand vine dai un cv si zii am venit sa intreb daca aveti nevoie etc zii ca accepti cateva curse sa vada ce poti si daca e necesar sa inveti nai nimica impotriva la telefon nu merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegii. In zona Timisoarei stie careva firme care fac angajari in afara de Hartl si sa nu fie pe comunitate din prima? Ceva tur - retur ? sau un circuit cu retur la 2 saptamani ? Soferii cu experienta care ataca incepatorii de ce nu ne faceti un bine si noua si luati-ne cu voi in cursa sa ne initiati si apoi putem merge sa dam proba de lucru si la experienta putem zice ca "da am lucrat dau proba de lucru... "Daca sunt bun nu vad de ce sa nu ma ia. Dar ca sa fi bun trebuie sa acumulezi experienta, si ca in orice in lumea asta, de la o alta persoana care cunoaste domeniu. Asta poate inseamna sa fim uniti , si sa nu mai acceptam salarii de mizerii si bataie de joc. Sa nu-mi zica mie un titular ca nu poate lua la firma la el incepator , gen ideea" el e nepotul vreau sa-l initiez" . De asta sa ajuns aici nu ca nu sunt masini, in permaneta se angajeaza ,dar soferii cu experienta ii doare undeva de cei ce vor sa inceapa si ei , si atunci normal ca incepator, si uni poate disperati, sa accepte si salarii de nimic . Eu unul tot incepator ,am mai condus Tir si nu mi se pare nava spatiala. Daca e vre-un sofer nefumator care vrea sa ma ia in cursa cu el merg cu cea mai mare placere . Macar sa mai acumulez experienta .Toata stima si scuzati-ma daca am deranjat pe cineva..

PS: Apropo as vrea sa deschidem un topic si sa vorbim despre cati km facem pe luna si la ce firme astfel sa stim si firmele de evitat mai ales ca incepatori . Eu unul de exemplu, nu ma simt compatibil cu firma Duvenbeck , unde lucrezi numai in echipaj si mergi cam 22- 26.000 Km pe luna. De asta zic ...degeaba vrei trebuie sa si poti mai ales ca INCEPATOR !!.. Nu ma intrebati daca la Duvenbeck iau incepatori cam oriunde te iau incepatori daca ai o pila sau un titular care vrea sa te ia cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

>:D interesante comentari gandirea e gresita de ambele parti,daca eu ma prostituez pe bani putini ca sunt incepator de ce nu imi întinzi o mina de ajutor tu ca ai experienta ,eu ca incepator ma voi multumi si cu bani putini fiindca nu am încotro ,atitudinea experimentatilor e gresita, pt mine ca sunt incepator volanul e patrat iar pt experimentati e rotund, ce pacat ca nu mai e ceausescu sa mai dea drumu cu raba prin balastiera ca sa invatam meserie ca mare parte asa au facut experienta la canal,si voi ati fost ca noi si daca ati fi in locul nostru tot la fel ati proceda pt ca nu ati avea încotro,daca ar fi intelegere si bunavointa din ambele parti nu am mai fi in acest conflict

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.