Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

incepatori 2014?


Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

pentru soferi fara esperienta incercati la filip arad eu am fost la iei si de maine incep lucru la inceput nu ii cine stie ce dar ii bine ca faci esperienta sunt singuri care iam gasit ca iau fara esperienta daca vreti mai multe detali ma puteti suna la numar 0743682960 sau sunati la FILIP sa aveti bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare colegii,vad aici multa cearta si fiecare are dreptate in felul lui,dar eu altceva ma intreb,de ce vreti toti sa lucrati pe tir imediat ce aveti patalamaua la mana? oare daca mergi si lucrezi pe o bascula,o cifa,o masina de carat gunoi sau orice altceva si stai acolo 1 an, nu e mai bine?,ca inveti si tu sa faci manevre,vezi si tu cum e sa faci o pana,poate iti da colegu capu tractor dotat cu bascula (acum multe firme au) si te inveti in balastiera sau la garaj,si pe urma mergi la un interviw la o firma de tiruri,si e alteva,ai mai multa incredere in tine,si vei reusi. Si poti cistiga si in tara pe o astfel de masina 600 de euro (pe basculanta) si nu e nici o rusine,asta nu te face mai putin sofer,ba din contra te ajuta. multi tiristi au inceput asa,dar acum toti vor pe tir imediat dupa examen.bafta multa , drumuri bune si buzunare pline :ympeace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
salutare colegii,vad aici multa cearta si fiecare are dreptate in felul lui,dar eu altceva ma intreb,de ce vreti toti sa lucrati pe tir imediat ce aveti patalamaua la mana? oare daca mergi si lucrezi pe o bascula,o cifa,o masina de carat gunoi sau orice altceva si stai acolo 1 an, nu e mai bine?,ca inveti si tu sa faci manevre,vezi si tu cum e sa faci o pana,poate iti da colegu capu tractor dotat cu bascula (acum multe firme au) si te inveti in balastiera sau la garaj,si pe urma mergi la un interviw la o firma de tiruri,si e alteva,ai mai multa incredere in tine,si vei reusi. Si poti cistiga si in tara pe o astfel de masina 600 de euro (pe basculanta) si nu e nici o rusine,asta nu te face mai putin sofer,ba din contra te ajuta. multi tiristi au inceput asa,dar acum toti vor pe tir imediat dupa examen.bafta multa , drumuri bune si buzunare pline :ympeace:

Imi cer scuze ca intervin dar atunci zi-mi si mie te rog o firma din Mehedinti serioasa si care plateste cat de cat decent..... Eu toti prietenii (si nu's putini) pe care i-am intrebat mi-au raspuns ca peste tot in judet este problema cu banii si seriozitatea.....asa ca mie ce imi ramane de facut??? Nu mai bine imi fac eu bagaju' si plec cu frate-miu pe TIR? Mai in urma cu cateva pagini citeam ca noi incepatorii acceptam salarii de mizerie....acum aratati-mi mie o persoana care are famile,copii,CAR-uri,etc si fara un loc de munca si nu ar pleca pe un salariu fie el mizer. Fratilor eu am muncit in constructii pe 800 Ron si munceam de luni pana sambata cate 10-12 ore iar daca era nevoie ne chema si duminica (binenteles fara plata ca asa este la romani).De multe ori ajungeam acasa si nici lingura in mana nu puteam sa o mai tin. Pentru mine 600 euro(HartlTrans) ca si incepator mi-se pare un salt extraordinar fata de fostul loc de munca.

PS: Am uitat sa mentionez ca am si calificare de sudor,lacatus mecanic, instalator instalatii de mica presiune, atestat informatica (am terminat liceul la profil mate-info) si cu ce ma ajuta??? In ziua de azi ori esti inginer ori muncitor ne calificat!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu romania12,daca ai fratele sofer e un mare avantaj pt tine,eu va doresc succes tuturor, eu stiu foarte bine ce spui tu si ai dreptate,la noi salariile sunt de 700-800 de ron asta e adevarul,dar patronii profita pe seama crizei financiare si platesc foarte putin in orice domeniu.Dar important e sa nu renuntati,incercati la firme mari care primesc incepatori,gen STRACO,STRABAG,UMB,PA &CO.Sunt firme de constructii si mai primesc si incepatori si salariile sunt peste ce spui tu colegule,dar se lucreaza in deplasare si multi nu accepta viata asta de santier cu cazare la cabina,dar e bine o scurta perioada,prinzi experienta,te lovesti de tot felul de probleme si inveti sa mergi cu tonaj mare in conditii grele,si salariile la astfel de firme sunt peste 2000 ron,incercati nu strica,daca vrei strict in zona ta nu stiu daca o sa reusesti.daca vreti sa incercati pe europa nu va opreste nimeni,aici fiecare isi spune parerea lui dar ginditiva ca afara veti cheltui euro si 250-300 sunt doar strictul necesar.incercati 1,2 luni si vedeti cu ce ramaneti cash,aici e marea problema.multa bafta,drumuri bune si buzunare pline.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Doamne dragi colegi de ce sunteti asa de rai cu ceilalti? Este adevarat ca foarte multi din cei ce posteaza aici sunt soferi, de aceea nu trebuie sa ii luati pe sus pentru ca nu scriu ortografic, dar trebuie sa intelegeti ca unii dintre ei nu au decat scoala profesionala si atat.Daca stai sa analizezi tot ce se scrie aici innebunesti, dar trebuie sa fii rabdator, eu conduc de 26 de ani si sunt licentiat in management, dar nu sunt atat de rau sa spun ca nu stiu cine a luat permisul pe oua si ca fapt divers am atestat de marfa si persoane, agabaritice si adr ,cisterne si colete, dar vreau sa iti spun ca m-am pregatit ca la un examen de la facultate si chiar am avut emotii.In afara de asta cred ca noi NU SUNTEM SOFERI cred ca suntemCONDUCATORI AUTO, iar un conducator auto are multe atributiuni, de care ceilalti habar nu au, de aceea aveti mila de cei din jur si fiti mai buni! Si alt aspect, un incepator munceste mai mult decat un titular gretos de genul ba eu sunt seful, iar salariul este mult mai mic. Si nu va mai plangeti atat ca nu mai mergem cu masini ca pe vremea lui Ceausescu.

Drum bun si drumuri bune !( in curand conducator auto la ELITON TRANS PITESTI)

P.S. Scuze daca am suparat pe cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din contra colegu nucu1970!Suntem soferi profesionisti,avem permis cat C,D,E,avem certificate de pregatire profesionala,platite cu bani grei din buzunarul nostru.Ceilalti sunt conducatori auto.Se duc la examene fara sa stie sa scrie,sa citeasca.Le cumpara tata masina puternica si fac numai nenorociri pe drumuri.Datorita pregatirii noastre profesionale sunt mai putine accidente de circulatie in care sunt implicate camioane.Faptul ca sunt multi soferi incepatori,cred ca reprezinta o problema,pentru breasla aceasta.Firmele au de unde sa aleaga si isi permit sa plateasca atat cat doresc.!Drumuri bune la toti colegii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Asa cum am mai scris mai sus nu trebuie sa ne certam intre noi, ca toti prestam aceeasi meserie, doar ca unii din noi au o grava problema de personalitate si nu accepta sa convituiasca alaturi de alti colegi. De cele mai multe ori ne intanlim in trafic cu astfel oameni, care sunt frustati si individualisti.In viata trebuie sa fii bun si rabdator si atunci vei primi rasplata pe masura.Stima si drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

Lumea nu stie ce zice cu duba inainte de autotren, pe autoutilitare se baga toti care au resedinta in orasul respectiv, de munca nu prea e. Acum partea 2º le convine sa angajeze pe autotren tineri pentru ca asa prind experienta si se descurca singuri mai tarziu. Eu am condus destul masina mica si autoutilitara de la firma unde lucra taicameu si ma simt pregatit de ceva mai bigger

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.