Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

NU va mai chinuiti !!


VIRGIL TIMIS

Postări Recomandate

  • Members

diurna 35 euro/zi,,,,comunitatea,6 saptamani cu 2 acasa =1575 euro ,,,,adica 787,5 euro pe luna,,,,acesti bani ai castigi si la firme rau cotate gen dunca,lazar,com drivers,filip etc ...se castiga mult mai bine la aceste firme si esti alaturi de familie cel putin la 2 saptamani,,,,,din cei 1575 euro in 6 saptamani cheltui 600 euro daca esti descurcaret ,daca esti fumator si mai servesti o bere nu te mai incadrez in acesti bani si ajungi acasa cu 975 euro ( sa zicem ca ajungi ,,,matematic vorbind) ,,,,credeti ca acesta e meritul vostru pentru 6 saptamani de izolare ?

intrebati si voi prieteni cat castiga la firme rau cotate si o sa constatati ca au venitu mult mai mare decat ati castiga pe comunitate

acesti plasatori( vanzatori de forta de munca ) nu au mila de voi ,ei trebuie sa aduca forta de munca mult mai ieftina decat este acum pe piata din care trebuie sa manance si ei

dupa cum am mai spus firmele bune nu dau anunturi in presa,internet ,etc ,,,,aceste firme nu duc lipsa soferilor numai in cazuri de pensionare sau doamne fereste alta nenorocire,firmele bune nu angajeaza cu pret mai mic ca sa mai castige ceva de la sofer ,ei sant constienti ca vor pierde mai mult

o diurna minima pentru comunitate este de 50 euro si o spun minima calculand ca daca stai izolat atata timp macar te alegi cu ceva

sant oameni care si-au pierdut familia pentru o manuta de bani,nu au vazut cum cresc copii,viata de cuplu distrusa sau partial distrusa ,,,,pentru ce ,,,pentru 2 lei????? am stima pentru cei care lucreaza pe bani grei ,,,minim 2000 euro,,,acei oameni se risca sa lucreze 2-3 ani ca sa realizeze un tel ,un viitor mai bun,o viitoare afacere pe cont propiu ,dar sa mergi si sa ramai lunar cu 450 euro ( vorba vine sa ramai)

de ce firmele care ofera jicnitoare diurna de 35 euro ( diurna minima este 35 si max 78,5 euro in romania) angajeaza mereu ,,,,soferii realizeaza tarziu ca sau inselat ,calculul facut acasa nu se potriveste cu cel din teren si atunci incep sa faca prosti ,,,golire rezervoare,carduri ,cabine,,,,, dar asta nu este o solutie ,,,,solutia este sa intrebam ,sa ne informam

pentru incepatori aceasta diurna minima poate fi un inceput dar cu promisiunea firmei ca in max 1-3 luni aceasta sa creasca ,,,,deoarece dupa 2 zile de condus muncesti la fel ca soferul 1

ce ma doare este ca aceasta diurna minima se ofera celor cu experienta,limbi straine ,,,,domnilor soferi cu experienta puneti mana si calculati si voi ,poate eu ma insel ,nu mai plecati numai sa fiti plecat de acasa ,viata e grea pentru cei care fac tur retur care se aprovizioneaza de acasa cu 70% din necesar (,acasa sant mult mai ieftine)dar sa faci comunitate si sa cumperi tigari cu 5 euro pachetul de 19 tigari,paine 1-2chiar 3 euro pe franta

stiu ca mai este si acel salar pe tara de necalificat pe care acum nu va deranjaza dar mai tarziu veti regreta

deci NU va mai prostituati

as vrea sa scrie si colegi care lucreaza pe comunitate pe ce diurna lucreaza si cat au reusit sa puna deoparte ,real

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

virgil are dreptate..uita numai un mic amanunt,important cred eu...diurna este diurna...unde e salariul vostru..??adica pe linga cei 50 eurox30 zile ar mai trebui ceva..macar 1200 euro salariu....de acest lucru uita toti...si uite cum in loc de minim 2700 euro lunar[stind in cabina] munciti pe 600-800 sau 1200..pacat...dar aici este vorba si de profesionismul din noi...cei care nu stiu meserie vor accepta si vor fura incercind sa isi mareasca salariul.....sau cine stie...vor veni cu bani de acasa ca sa fie angajati..totul e posibil in tara noastra...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Subiectul e mult mai complex decat calculul pe care l-a facut virgil,problema cea mai mare e calitatea soferilor,toti vor salarii mari si sa fie respectati dar nu ofera nimic in schimb,experienta zero,de invatat nu invata nimic asculta doar povesti de canalu 22 sau de parcare,legislatie nu cunosc limba straina zero de abia daca vorbesc limba romana dar vor salarii de zeci de mii de euro,la sfarsit de saptamana sunt beti prin parcari si in timpul sapatamanii ii vezi la furat prin lidl-urile din europa,se stiu ei care sunt o sa se regaseasca multi in randurile astea,sunt si oameni cu caracter dar destul de putini din moment ce firme ca kim johanson si alte aberatii de firme inca functioneaza bine mersi,majoritatea or sa zica ca nu au avut de ales ca au datorii si de aia accepta sa lucreze pe banii astia,hai sa fim seriosi,daca nu a-ti accepta sa lucrati pe maruntis ar creste si salariile,fac comparatii de genul:pai eu daca iau 1000 de euro pe luna castig de 5-6 mai mult decat unul care lucreaza in fabrica in Romania deci sunt mai adevarat ca ala!gandirea asta e bolnava rau dar din pacate prezenta tot mai mult in mintiile soferilor romani,mie imi pare ca am fost nevoit sa emigrez,as fi preferat sa lucrez pentru o firma romaneasca si sa fiu acasa macar cateva zile la fiecare 2 saptamani,pentru mine nimic nu se compara cu sentimentul pe care il aveam cand intram in vama la Bors sau la Nadlac,sentimentul ala de acasa(mai ales daca nu erau nici ungurii la control:)) dar,din pacate,pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti! drumuri bune dragi Soferi Profesionisti, ca restu....

P.S. 1575 euro/6 saptamani vine 1050 euro/luna nu 787,5 euro :)) oricum e putin si calculele in rest sunt aproape de adevar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

..oricum e o prostie sa compari salariul unui sofer de tir cu salariul minim al unui lucrator din fabricile din Romania in conditiile in care majoritatea timpului ti-l petreci in tarile UE unde salariile necalificatilor sunt de peste 1300 de euro.

Atunci se pune problema:cum dracu sa iei tu ca sofer de tir mai putin decat un muncitor necalificat ???(avand in vedere doar izolarea la care esti supus;riscurile la care esti supus-care de multe ori se transforma cel putin in amenzi de cateva sute de euro)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

deci de vina este ...omul...adica eu...voi...ceilalti..noi acceptam aceste mizerii..Faptul ca transportul a devenit legat foarte mult de logistica a mutat raspunderea de pe umerii soferilor pe umerii altor oameni..de aici a decazut si meseria noastra pentru ca soferii au devenit unelte si atunci au acceptat pe aceste posturi oameni care nu corespund profesional...ulterior multi s-au reorientat spre aceasta meserie ...dar au venit multi care habar nu au..accepta orice...si fac orice pentru a avea ce pune pe masa..negindindu-se la viata lor si a familiei..pentru ca uneori profesia loveste inconstienta...

Accidentele au demonstrat elocvent acest lucru...degeaba plinge familia ulterior daca tu ai fost inconstient si ai acceptat mizeriii .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cand visam si eu la soferie, in fata calculatorului, acceptam orice salar sa pot merge si eu pe comunitate, sa conduc "masini mari", sa fiu cineva. Acum cand deja am experienta, si am condus catva timp pe afara, va dau perfecta dreptate. Viata de sofer e frumoasa, dar nu pe bani putini. E batjocura. Am parasit lumea "de comunitate" si am revenit in tara, pe bani mai putini, dar macar sunt acasa cu familia mea, cu fiul meu, care ma alearga mai ceva ca un dispecer. In concluzie: soferii cu experienta vorbesc lucruri de tinut seama pentru un incepator. Ei nu vorbesc din auzite, vorbesc din EXPERIENTA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut, din proprie exp va spun ca nu am reusit sa ma incadrez in mai putin de 500-600 euro/luna, inclus tigari autohoff(mai rar ca nu prea ajung in germania) in gen ita-fra , poate nu stiu prea bine sa ma gospodaresc( capu in lada, butelie toata ziua) daca mai pun 450-500 euro drumul arad-torino dus intors o data la 3 luni !

poate pt unii merita, pt mine nu prea dar nu prea gasesti in ro firme sa nu plateasca la km, consum normat, curse urgente cind ajungi acasa, bani pe caiet, samd.

bafta si drumuri bune. ps in italia se ajunge in jur de 2000 euro net/luna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

O intrebare pentu initiatorul subiectului , de ce nu insista pe un salariu de incadrare demn grupa profesionala plus o diurna zilnica digna care sa ii asigure un castig satisfacator lunar , in loc sa lucreze la modul ,, legal fentat ,, ( pentru cine nu stie ce inseamna sa-mi scrie prin mesaj privat ) si asa ocupa locul la un alt sofer pe langa al lui , ar putea sa mai munceasca si altul in cadrul firmei , nu ?? uite asa dispare un loc de munca .....

Consider ca participa la fenomen , si raspunsul ,, traiesc in romania si asta imi ocupa tot timpul ,, nu se va lua in considerare !!

PS : a nu se intelege ca am ceva cu persoanal cu persoana respectiva , daca daca vrea sa caute ghimele din ochii altora , mai intai sa il vada pe al lui , asa e drept si moral !! ca sa fim intelesi !!

si ca sa fiu obiectiv , in cei 5 ani de international la un calcul asa in mare cheltuiam pe mancare , menaj si utilitati in jur a 400 euro plus / minus . ( tur retur )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu cred ca cei care lucreaza in afara tarii nici nu ar trebui sa deschida acest subiect! ei intra deja in alta categorie..

E simplu sa acuzi ca nu vor soferii romani sa fie uniti si sa ceara un salariu decent in conditiile in care TU lucrezi in afara tarii pe salarii stabilite de altii!

Daca tu castigi 1800-2000-2500 de euro pe luna nu castigi pentru ca te-ai impus tu si ai cerut tu angajatorului un salariu mai mare; tu castigi atat dintr-un motiv simplu:

atat a oferit angajatorul!..ca soferii romani si-au negociat salariile in tarile UE sunt doar povesti din parcare!

soferii romani nu au negociat nimic, au luat totul de-a gata, negociat de altii..asa ca nu cred ca-si au rostul comentariile soferilor care lucreaza in afara tarii in legatura cu salariile minime din ROMANIA..!si ce ar trebui sau ce n-ar trebui!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Foarte bine ca sa deschis subietul asta poate baietii astia care vor sa dea de permis sa se faca soferi de tir ca au auzit ei ca soferul de tir e plin de bani si nu face mare efort vor citi pe aici sa se convinga sa fuga de meseria asta cat pot si unde pot.

Numai cine nu a stat in cabina 1-2-3 luni nu stie cum se castiga bani aia multi ( familia , ficatul tau ,riscul de amenzi si ora de sex cand te intorci la garaj cu sefii sunt doar putinele motive care te fac sa te duci la alta meserie)

Toti soferi stiu ca noi am ajuns CEA MAI IEFTINA PIESA DE SCHIMB LA MASINA

Foarte rar se mai gaseste in Romania o firma care patronul ei stie cu ce se maninca soferia si respecta angajatii care aduc banii in firma .Cei mai multi din asazisi patroni trateaza soferi ca pe carpa de sters pe jos in fata iti vorbeste frumos si dupa ce ai plecat in cursa stie el ce are de facut sa stai cat mai mult plecat sai faci km si consumul stie el sigur ca masina lui consuma numai aer motorina fooaarte putin si cand teai intors acasa dupa certuri ca nu are cum sa te aduca acasa stie el cu sa te scoata lipsa la motorina ,km multi ,traseu gresit ,prea mult autoband etc. si iute asa gaseste el cum sa te mai pagubeasca de 2-3-400 euro si nu ai ce sai mai zici ca masina e in curte la el si te multumesti macar sa iti dea putinul ala sa ai si tu ceva in buzunar

Patronasul are o sacosa de cv-uri si cum ai iesit din birou deja suna la vreun amarit sai dea de munca ca are o masina libera ca soferul care la avut era betiv ,hot,prost ,jegos

Toata lumea trebuie sa fuga de firmele care au anunt continu ca angajeaza soferi sau de firmele astea care fac comunitate si apar cu anunturi de angajari la fiecare 2-3luni aceste firme clar ca schimba soferi dupa fiecare tura de comunitate ( dupa ce iti opresc banuti clar ca nu mai pleci cu ei)

Sau sunt multi colegi care acceppta sa munceasca la BAGABONTI astia pe tara care te iau la misto cu 18-20 mil pe tara bani astia ti da numai la 9-10 mii de km (magnet ,foi ,sambata ,duminica,nopti)

Fratilor nu mai ascultati la ei ca nu au profit nu vedeti ca la max 3 luni ei isi mai cumpara cate o masina si asta cu banii jos daca nu ar avea profit sar lasa de patronie si sar face ciobani sau apicultori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
O intrebare pentu initiatorul subiectului , de ce nu insista pe un salariu de incadrare demn grupa profesionala plus o diurna zilnica digna care sa ii asigure un castig satisfacator lunar , in loc sa lucreze la modul ,, legal fentat ,, ( pentru cine nu stie ce inseamna sa-mi scrie prin mesaj privat ) si asa ocupa locul la un alt sofer pe langa al lui , ar putea sa mai munceasca si altul in cadrul firmei , nu ?? uite asa dispare un loc de munca .....

Consider ca participa la fenomen , si raspunsul ,, traiesc in romania si asta imi ocupa tot timpul ,, nu se va lua in considerare !!

PS : a nu se intelege ca am ceva cu persoanal cu persoana respectiva , daca daca vrea sa caute ghimele din ochii altora , mai intai sa il vada pe al lui , asa e drept si moral !! ca sa fim intelesi !!

si ca sa fiu obiectiv , in cei 5 ani de international la un calcul asa in mare cheltuiam pe mancare , menaj si utilitati in jur a 400 euro plus / minus . ( tur retur )

sant locuri de munca ,,,chiar multe ,,,nu se gasesc profesionisti,,,,masina,nevasta nu o impart cu nimeni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Este adevarat ca noi incepatorii mergem si lucram pe bani de nimic,dar ce alta solutie am avea?

Am cautat de m`am plictisit o firma care angajeaza incepatori,intr`un final am gasit una care ma plateste la inceput cu 25 euro/zi,unde o sa stau cel mult 2 saptamani plecat (lucru care imi convine).Stiu ca nu e o meserie usoara,dar ca sa ajung ca la un moment dat sa pot sa`mi intretin familia dintr`un salariu decent trebuie sa trec si prin asta,interesul meu e sa invat si mai apoi sa pot sa am pretentii........

Daca pt noi incepatorii exista si alta modalitate mai buna......sa ne spuna cineva cu mai multa experienta.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Frumos mod de a evita răspunsul virgile !!

Daca tot suntem amici si se vede ca firma nu te lasa ( cum ai mentionat la sondaj ) sa iti arati munca , asa cum e ea , iti sugerez sa eviti folosirea Facebook.ului prin pozitionare si poze activitate sa nu cumva sa dai de un agent de constatare împătimit al acestuia , care sa observe diferenta dintre activității . Nu ar fi rău totusi sa ceri scuze acestor oameni pe care ii acuzi de prostitutie , considerat jignitor atât de mine cat si de alti membrii care au raportat acest ,, titlu,, , dat fiind ca esti unu din cei care direct / indirect ii obliga sa coboare stafeta !!

ps : din toti cei care caută un loc de munca in zona timisului nu e niciunu supărat pe domn Virgil ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Este adevarat ca noi incepatorii mergem si lucram pe bani de nimic,dar ce alta solutie am avea?

Am cautat de m`am plictisit o firma care angajeaza incepatori,intr`un final am gasit una care ma plateste la inceput cu 25 euro/zi,unde o sa stau cel mult 2 saptamani plecat (lucru care imi convine).Stiu ca nu e o meserie usoara,dar ca sa ajung ca la un moment dat sa pot sa`mi intretin familia dintr`un salariu decent trebuie sa trec si prin asta,interesul meu e sa invat si mai apoi sa pot sa am pretentii........

Daca pt noi incepatorii exista si alta modalitate mai buna......sa ne spuna cineva cu mai multa experienta.

Multumesc.

daca iteai cu atentie tot ce am scris intelegeai ca pentru cei cu experienta,limbi straine 35 euro/zi este prostitutie,,,in cazul tau este acceptabil chiar destul de bine ,,,invata sau mai bine zis ,,fura meseria " si dupa ce esti stapan pe situatie atunci cere mult ,,,cum ei cer experienta ,limbi straine,stres ,raspundere si ei trebuie sa dea inapoi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Frumos mod de a evita răspunsul virgile !!

Daca tot suntem amici si se vede ca firma nu te lasa ( cum ai mentionat la sondaj ) sa iti arati munca , asa cum e ea , iti sugerez sa eviti folosirea Facebook.ului prin pozitionare si poze activitate sa nu cumva sa dai de un agent de constatare împătimit al acestuia , care sa observe diferenta dintre activității . Nu ar fi rău totusi sa ceri scuze acestor oameni pe care ii acuzi de prostitutie , considerat jignitor atât de mine cat si de alti membrii care au raportat acest ,, titlu,, , dat fiind ca esti unu din cei care direct / indirect ii obliga sa coboare stafeta !!

ps : din toti cei care caută un loc de munca in zona timisului nu e niciunu supărat pe domn Virgil ?

deja miroase a amenintare ,,,daca folosesc acest sait in scop de informare cultivare,ajutor asta nu inseamna ca ai dreptul sa ma ameninti indirect ,,,spunemi daca trebuie sa parasesc acest site ,,,nu imi place lupta inutila ,prefer sa ma retrag,,,sant invatat sa nu ma lupt virtual cu nimeni ,,,din acest moment nu imi mai esti prieten nici pe facebook ,,,,prietenu la nevoie se cunoaste ,,,,cei care incearca sa te imbarlige prin diverse metode nu sant prieteni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Nu e nici-o amenintare , nu am treaba cu omul Virgil , apreciez un om de familie , tata , sot prieten pentru prieteni , daca am atins coarda sensibila rog sa-mi fie cu iertare ai inteles gresit . ( asta ca sa fiu inteles )

In schimb sunt intrigat de soferul profesionist Virgil . De când esti membru nu ai încercat decât sa folosesti scuza ca traiesti in Romania si asta e sistemul când stii ca avem datoaria morala de a da mai departe tainele meseriei si de a promova munca legala si pe drept . La o scurta privire prin subiectele tale nu ai promovat decât modul ,, legal fentat ,, de care vad ca esti mândru. Nu te da lovit când vezi ca adevărul iti e in contra . Păcat , un om cu potential si intradevar profesionist adopta un mod meschin de a arunca cu piatra in colegii lui de meserie si ii judeca dur in timp ce el e unul din factori care ii oblige sa coboare si mai jos si mai jos bariera ,, morala ,, . Nu te da nimeni afara , nu e decât o critica , am sustinut de la început daca vrei sa fi drept , fi drept pana la capăt . Stai aici si termina-ti subiectul . Sper ca m-am făcut inteles !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu le demostrez ca acesti bani se castiga si in romania pe tur retur 1050 euro,,,,chiar mai mult ,,,legal ,fara stres,,,intreabai pe prieteni tai pe privat sa vezi cat castiga si atunci te vei convinge,,,1050 euro adica diurna 35 euro e prostitutie de ultima speta ...si chiar daca se castiga mai putin castigi alceva ,,familie,cheltuieli mai mici,,,apropo ,,intreabai pe baieti de la arcese ce bine o duc cu diurna 35 euro,,,sa nu te mire limbajul lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.