Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Cu tot ce sa scris mai sus, adevarul e ca lumea tot trimite cv-uri si suna in disperare( woww masini noi).Degeaba cititi si ne spun colegi care stiu cum e acolo ca noi tot precum cai vedem.Unde e magnet si plata la km bine inteles si iti mai da si motorina cu pipeta nu are rost si in plus cum a spus un coleg mai sus IZOLAREA COSTA.Sanatate numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegi eu caut de doua luni si peste tot aceiasi poveste nu ai experienta pe comunitate,desi am lucrat ca sofer pe camioane cam de 8 ani,si am trimes zeci de cv nu te baga in seama.daca te recomanda cineva,nu conteaza ca ai s-au nu ai experienta te angajeaza imediat!!

si la firmele bune nu ai loc ca nu pleaca nimeni de unde e bine.

drumuri bune si sa speram ca v-om gasi si noi acea firma????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

E dezastru la garaju din Heppenheim,germania.una promit in tara si alta iese cand ajungi in germania.mint de rup pamantul

da au camioane bune dar atat

in ultimul timp ,ultimele 10 zile au plecat 15 soferi acasa

daca nu credeti sunati pe FLORIN ,sofer si va spune exact  0761681198

cand pleci promit ceva si in germania faci foamea

NELU MANDANAC UN MINCINOS

AVETI FOARTE MARE GRIJA FACETI ANEXA LA CONTRACT PENTRU DIURNA

GRIJA MARE LE PLEACA SOFERII PE CAPETE

OARE TOTI SUNT NEBUNI                                                                                                            Conform regulamentului excesul de caps  si necompletarea profilului este pedepsit.Deocamdata esti doar avertizat.Urmatoarea avertizare vine odata cu pedeapsa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

camioane cu 0 km.wow oare unu cu 40000 nu merge la fel??oare unu nou nu pica ca si unu uzat???colegi ei isi fac cursele,isi primesc bani.nu conteaza ca esti incepator,avansat sau experimentat.si daca e sa se intample doamne fereste ceva,tot asa se rupe in accident camionu,fie ca esti nou sau vechi.au full casco.nu va bateti joc de restu colegilor.dar cel mai important nu va bateti joc de voi,de copii vostrii,de permisu si chiar libertatea voastra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

colegii feritiva de ekol,ca dracu de tamaie.in data de 14 decembrie 2012 mi sa dat cap tractor sa plec heppenheim germania,pe 17 decembrie am ajuns la destinatie,mi s-a cerut sa pun magnetul pentru a baga la descarcat si am refuzat.au venit cu o persoana si mi-au plantat magnetul fortat.refuzand acest lucru a 2-a zi mi sa luat masina de domnul ramazan ramanand la mila domnului.am asteptat pana pe data de 22 decembrie 2012...cand am venit cu inca 2 colegi pe cabina acceptand sa venim cu un vagon cu ipt-ul expirat din mai 2012.de bani nu mai vorbim.va arde la greu deoarece intre firma si angajat exista doar un contract de 1000 ron brut si nimic alt ceva.pentru informatii ma puteti suna la nr 0723211296 unde va pot da si alte numere de la alti colegi care au plecat pe 21-22 decembrie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Despre Ekol pot sa spun ca am fost platit pana la ultimul eurocent

Am avut un consum la motorina de 34 %,deci nu sa pus problema de retineri pentru motorina spre deosebire de alti colegi care au avut si consumuri de 39%.Binenteles li sa retinut diferenta

Nea Ion Mandanac nu are nici o vina ptr ce se intampla in Germania cu anumiti colegi care fura din rezervoare.

Am auzit de un coleg care a furat in jur de 3000 litri de motorina,deci cine hotul in cazul asta ,EKOL sau soferul roman??raspundeti voi

Ion Mandanac nu este patron la Ekol face doar ce ii spun sefii lui.Daca patronul zice sa faca dreapta ,nea Ion face dreapta.

Asa ca nu mai vorbiti aiurea ,noi soferii romani facem prostii pe unde ne ducem

In ceea ce ma priveste nu am nimic cu nea Mandanac dimpotriva tot respectul.

Da nu sunt deaccord cu remorci fara acte si alte aspecte din Germania,dar e cu totul alta poveste

Eu nu mai sunt la Ekol din motive care ma privesc personal dar din partea mea toata stima pentru nea ION MANDANAC si Dna SIMONA NICOLAE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu cornel 41,ai postat pe 15.11 2012,ca esti de o zi angajat la ekol,ai plecat si ai revenit dupa o iesire de aproximativ 2 luni,si nu mai stai la ei ? daca nu ti-e greu da si tu mai multe detalii ce ai facut pe unde ai fost ,sa stim si noi ,ne bagam ,stam in banca noastra si mai cautam . te-ai dus cumva la gokboka peste drum de ekol?drumuri bune si line sa ai ,si scuze daca te simti ofensat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu colegule, nu am fost la Gokbora.Eu am renuntat la Ekol pentru ca am o promisiune de a lucra la o firma din Romania ce trage vagoane de la Catalca  - la Budapesta,Bratislava,Praga,Viena si Suedia si retur .Asta inseamna ca la 1 saptamana sau 10 zile imi fac pauza de 45 acasa.Bani sunt undeva la 600 euro pe cursa.La Ekol aveam salariu fix 1100 euro +750lei pe Ro.Aici ies la 1500 euro + 800 lei pe Ro.Acum te-ai lamurit?Eu la Ekol am ajuns cu un sofer turc cu camion turcesc.Am luat in primire un Volvo nou 20 000 km la bord,card de motorina,se merge cu rezervorul la plin,se trag vagoane din terminalele de tren din Karlsruhe,Worms si Koln la garaj ,vama sau in Germania,Elvetia ,Luxenburg etc.Cand esti pe garaj la vagoane ai doua mese pe zi,la pranz si seara,destul de consistente.Repet eu am cautat bani mai multi ,din motive ce ma privesc numai pe mine.Nu am de ce sa ma simt ofensat ,nu am nimic de ascuns.nu sunt soferul perfect ,nu am aere de tirist dar nici nu ma impresioneaza cineva foarte usor.Asa ca daca vrei sa ma mai intrebi ceva te rog sa o faci direct ,fara ocolisuri.

DRUMURI BUNE la toti colegii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Te contrazic colegul cornell 41.Nu aveai salariu fix 1100 euro+750 lei ci 35euro/zi de cand ieseai din tara +50 lei/zi lucrata pe tara+740lei/luna salariu.Vezi ca mai sant unii pe aici care te cunosc si i-si mai aduc aminte ce vorbeai prin parcare.Nu mai acuza de hotie pe colegii care te-au ajutat cand ai plecat cu remorca decuplata si ai rupt cablurile electrice si strambat picioarele.Datorita lor nu ti-au oprit turcii banii pe reparatie.Stii ca in curte la Heppenheim au fos cazuri cand s-au gasit busoanele de la rezervoare sparte peste noapte.Intradevar Nelu (fost sofer la Dumagas) in ciuda vocabularului e baiat bun .Dar ai uitat sa spui cum erai tratat de Yusuf sau cheliosul din depozit!Sau poate tu ai fost de acord sa pleci al descarcat la 500 km in Germania doar cu CMR-ul fara niciun alt act.Sau poate erai multumit de conditiile de igiena din bucatarie unde cateodata mancai in picioare pt ca turcii se uitau acolo la meci deci nu gaseai scaune sa stai la masa .Grupul sanitar unde doar la 3 dimineata gaseai apa calda.Sa nu uitam ca turcii au fost nevoiti sa angajeze romani dupa ce au primit amenzi foarte mari in terminalul de la Worms pentru cabotaj.Avand nevoie urgent de multi soferi au angajat la foc automat chiar daca unii nu stiau ce-i ala camion,ei lucrand inainte pe autobuz sau taxi.Pt cine a fost de acord sa sa indure jignirile si bataia de joc a turcilor pt banii astia poate a fost bine.Altii au invatat cu ocazia asta ca nu poti intoarce  in autoband sau intersectie daca-ti zice GPS-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Colegii stati linistiti cifirma asta de doi bani.Eu am stat la ei 11 saptamani pe comunitate din care 7 saptamani numai pe terminal la Koln si cand am venit acasa cu chiu cu vai in ajun de Craciun cu un autocar ca ultimi oameni eu cu inca 2 colegi m-am trezit ca vroiau sa-mi opreasca 300E din cauza ca am venit cu un consum de 36% si mi-a ajuns de firma asta.Cand le-am spus ca ii dau in judecata pt ca in primul rand nu e posibil sa scoti un consum mic dupa ce cari aproape zilnic >10 remorci zilnic asa zisul domn Mandanac si turcul Vesel m-au obligat sa-mi dau demisia.Asadar sa va faceti si voi o idee de firma asta care a fost o bataie de joc de cand am inceput din mai si pana la in prezent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si apropo colegu cu experienta e o vrajeala.Au angajat colegi care cand vedeau rampa parcavedeau BABAU sau cand faceau o cuplare sau decuplare oarca era un avion nu un camion.In firma asta nu s-a pretuit omul care munceste ci aia care toata ziua dau cu ciocu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa va povestesc cam cum era un program pe terminal la koln unde totusi am dat de un sef turc Muharem care intradevar era un sef de nota10 si care darorita lui am ajuns acasa se sarbatori pt ca sefii romani ii dureau undeva de noi ca am ramas pe acolo fara incarcare si care cand era o cursa cu 3 sau 4 descarcari nu te slabeau din telefoane dar cand a fost sa ne dea si nou remorci sa ajungem acasa nu mai raspundeau la telefon.Progamul incepea in terminal la ora5 dimineata cu 5-6 remorci de luat de la tren care trbuiau aduse la col. turci apoi carai pana la 6 seara si 10 remorci inapoi sa copletezi trenul care la 6 seara pleca plin .Asa era zi de zi si poate se mai ivea cateodata sa mai duci si cateo remorca la vama.Remorcile care le duceai la trn le luai din rampi le dadeai tu chingi le copertai le reparai tu si sigilai deci era de munca destul.Cand te mai trimitea pe tine la descarcat i-ti dadeau cele mai nasoale curse pe care soferii turci nu vroiau sa le faca pt ca erau fara bani(turcii plecau numai cu remorci de B NL GB F unde afara de salariu mai luau intre 50 si150E DE FIECARE REMORCA)si care aveai n descarcari si lafiecare descarcare aveai VAMA de facut.Deci una peste alta e de munca destul si cei 35Ecare se dau zilnic sunt meritati cu prisosinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cand se lucra pe tara era cel mai mare haos care se putea vedea la o firma.Nu ajungeai acasa bine ca te chema inapoi deorece era o lipsa totala de organizare din cauza acestui domn Mandanac care a venit cu principile si metodele de la Dumagas si care singurul lui atu era ca vorbea turceste.Eu cu inca 5 colegi n-am avut de lucru si pe niste vorbe goale ca ni se va da 100E am venit de la Curtici la Agigea cu maimuta ca sa-i salvam pe el si pe turcul Vesel de la niste sanctiuni venite de la Istanbul si cum am venit cu un consum care la altii nu a fost o problema mi-au si cerut demisia.Stiu ca va citi ce am postat pentru ca e foarte interesat de ce se posteaza despre el si firma si vreau sa stie ca am aflat ca nu Vesel a fost cel cu demisia ci afost totul numai de la el.Dar nu se termina lumea la EKOL si azi poate e sef dar maine poate cadea din functie si redevine iar sofer si eu vreau sa vad cum mai poate privi in ochi fostii subalterni pe care i-a dat afara sau care i-a lucrat el cand se ducea la seful turc si traducea cum vroia el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.