Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cursuri atestare si categorii


Nicoleta

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Members

Salut AdyBarosanu, eu acum am facut atestatele la Targu Mures (marfa,agabaritic si ADR colete 850 lei) poti sa dai examen pentru toate in aceasi zi in ce priveste teoria, daca esti incepator trebuie si examen traseu (40 de min cu un inspector de la ISCTR) care se da dupa o saptamana jumate de la examenul teoretic.

Aici gasesti si datele calendaristice cand se dau examene

http://www.arr.ro/files/servicii/eliberare-atestate/Calendar%20examinare%20teoretica%20ian-iuni%202015.pdf

Atentie 850 de lei sunt doar pentru curs dupa care se mai plateste 250 lei la traseu si pentru eliberarea atestatelor se mai plateste cate 80 de lei pentru fiecare(marfa, agabaritic, ADR) , nu stiu exact costul pentru pentru eliberarea cardului tahograf (poate stie vreun coleg asta)

Sper sa te ajute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut. mersi pentru informatii. am sa fac numa pentru transport marfa si cu timpu am sa le fac si pe celelalte.cam cat dureaza pana iti vine acasa? imi poti spune de unde ai invatat ceva carti ?? as vrea imi cumpar carti sa ma apuc de invatat si dupa aceea sa ma inscriu la cursuri.  :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ma roade o intrebare ....... de ce cheltuiti banii pe ADR cisterne si pe agabaritic ?    Inainte de a cheltui ,nu ar fi bine sa va informati temeinic despre ce implica aceste autorizari si daca va vor folosi ?   Traiti cu impresia ca daca prezentati toata gama de certificate la un interviu va vor angaja cu siguranta  si ve-ti beneficia si de o munca mai bine platita?   Credeti ca imediat ce obtineti ADR cisterna va vor angaja la transporturi speciale? Ori daca aveti agabaritice , ve-ti fi angajati pe transporturi specializate  , cu experienta 0?  Eu sunt sigur ca NU!   Multi ve-ti ajunge la varsta de pensionare si nu o sa ,,pupati" astfel de cariera , si atunci .....pentru ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • Members

buna am si eu o intrebare

detin permis categoria C+E si am atestat transport marfa cpc

am obtinut permis categoria D in urma cu ceva timp si vreau sa fac si atestatul transport persoane o sa am examen si teroetic si practic sau doar teoretic ? am intrebat la o scoala de soferi si tipul de acolo mia zis ca o sa dau si conducere dar cineva pe un al site mi a zis ca se da doar teorie daca cineva e in tema

va rog raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu stiu un lucru simplu. Orice CPI (I=initial) este urmat de CPC (C=Continiu). Neavand CPI pentru categoria D nu vad cum se poate obtine direct CPC. Examenul practic se sunstine impreuna cu instructorul acreditat si o persoana delegata din partea ARR. Deci nu cred ca pot fi surprize...

Studiaza si http://www.arr.ro/servicii_doc_164_eliberare-atestate_pg_0.htm

Editat de alin75
Adaugare link
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am citit acum in OM si scriw clar si corect ar fi sa dai Cpc si pentru transport persoane doar ca centrele de pregatire si scolile de sofer te pun sa dai Cpi pentru ati lua mai multi bani .. sunt mai multi colegi in situatia asta

stie cineva in arad un centru de pregatire profesionala bun sau scoala de soferi pentru atestate

multumesc

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

nu stiu ce ai citit tu..si unde..dar ca o paranteza......Tu ne intrebi pe noi in loc sa pui mina pe telefon si sa suni la ARR care sunt cei mai in  masura sa iti raspunda..

 

''scriw'' ala ce cuvint ar trebui sa fie..? scrie....scriu..etc..nu de alta dar sa stiu cum pot schimba corect..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • Members

Buna ziua .

Am urmatoarea dilema

conducator autospeciala de pompieri in cadrul unui aeroport ,nu iese din incinta aeroportului ,nu circula pe drumuri publice ,masa maxima autorizata a masinii 36.000 kg .

Conducatorul auto detine permis de conducere categ C si E .

Are nevoie de certificat de pregatire profesionala pentru transport marfa ? 

Daca da unde scrie ? 

Va multumesc frumos ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.