Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ajut un incepator


VIRGIL TIMIS

Postări Recomandate

  • Members

Ajut un incepator

eu si alti soferi angajati NU putem ajuta soferi incepatori ,nu noi putem decide acest lucru,firma hotaraste acest lucru

O sa spuneti ca putem sa va luam macar in cursa ,,Nu putem ,legea nu ne permite sa luam in cabina nici o persoana ,decat daca este persoana desemnata de catre firma sau de catre expeditor,de condus nici nu se pune problema ,ca si sofer ma gandesc ca stiti ce documente trebuie sa detina un conducator auto,,,permis,atestat,CONTRACT DE MUNCA,LEGITIMATIE DE SERVICIU,ORDIN DE DEPLASARE,FOAIE DE PARCURS ,,,Cele cu majuscule se elibereaza de catre firma ,,,,cine credeti ca isi va risca locul de munca ,cine va risca sa primeasca o amenda pentru a ajuta un incepator,,,

Voi santeti singuri care va puteti ajuta ,mergeti la firme mari ,cereti sa fiti angajati ca sofer 2 chiar cu pretenti salariale scazute ,fara alte pretenti pana prindeti experienta sau alta varianta sa incepeti de jos ,adica cu o masina mica pe distributie ,eventual buz [ mai greu] si dupa se poate urca treptat,,,,stiu ca majoritatea vreti direct sus dar este greu sa faci asta

DE CE FIRMELE NU ANGAJEAZA INCEPATORI ? nu angajeaza din mai multe motive ,,,frica de distrugeri ,de timp pierdut,stress si ele nu prea castiga mai nimic ,,,cu cat poate plati o firma mai putin daca are un sofer cu experienta si unul fara ,,,max 400 euro ,,pentru cat timp ,,,2=3 luni ca in 3 luni soferul cere pretenti salariale ca si titularu ,,,ce castiga firma ,,,,mai nimic in comparatie cu ce poate pierde ,,,firmele care angajeaza incepatori o fac din criza de soferi cu experienta ,isi cunosc retributiile slabe si profita de acesta situatie sa mai scoata ceva ,,,firmele serioase nu angajeaza ,nu duc lipsa soferilor ,nu primesc cv ,,,eliberarea unui post se complecteaza cu alt angajat adus de o persoana din cadrul firmei,iar acea persoana raspunde personal

incepatori ne acuza ca nu vrem sa-i ajutam,,,NU VA PUTEM AJUTA ,nu avem putere de decizie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut ; Perfect deacord cu tine , in situatia de incepator ma aflu eu acum si caut cat mai multe informatii pentru ca luni va fi prima mea zi de lucru pe Iveco 6,5T dupa o experienta de 10 ani cu cat. B in sfarsit fac un pas mic si nu prea stiu nici cu tahografu digital nici cu tonajul pe osie sau axa la aceasta masina etc. orice informatie i-mi poate fi de folos , mersii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca vrei sa inveti tahograful o poti face folosind niste simulatoare. Ar trebui sa stii engleza totusi. Este o versiune online:

http://www.fomento.gob.es/transportes/simulador/ing/simulador_adsl.html

sau poti descarca si instala pe computerul personal de aici (pentru a-l putea folosi si cand nu ai net):

http://www.driversdirect.co.uk/Training/Downloads.aspx

Eu asta l-am folosit si am fost foarte multumit de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

normal ca nu puteti ajuta voi, ca soferi, pe alti soferi fara experienta, inteleg perfect ce spui, si cred ca e clar si pentru altii

dar uite ca sunt firme care angajeaza soferi fara experienta, cum sunt de exemplu waberers sau hartl... la waberers am inteles ca se fac mai intai niste cursuri, iar la hartl te pun cu un sofer cu experienta, pentru cateva luni

si nu cred ca vreuna din firmele astea ia soferi fara experienta ca nu au altii ... dar dau si altora sansa de a incepe cumva, ceea ce e bine, zic eu... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

SALUT, oare de ce in germania,sauEUROPA? nu este aceasta filozofie adica vezi doamne iesti incepator si ai sa faci multe ¨¨DAUNE^^in paranteza acolo vrei sa muncesti te ajuta nu cer aceasta experienta ,am fost si eu,si sint inca in pielea incepatorului dar asa cum am fost incepator va spun colegilor ca m am descurcat pe toata europa adica am facut distributie de autoturisme pe europa si a fost OK nu am ratat nici o adresa ;dar ROMANI au o mentalitate sint INCEPATOR si nu sti sa te descurci se gindesc numai la buzunarele lor sa si le unfle gras .Am primit si eu recomandarea aici pe forum sa ma las de soferie inainte de a incepe ,dar daca aveti ambitie nu exista nu poti sa faci ,de aceea incercati la inceput la firmele care angajeaza soferi in echipaj si plecarea este asigurata ambitie si seriozitate sa aveti pt ca restul decurge de la sine .Asa ca incepeti cu ARCESE;HARTLANS;WABERES,etc SUCES SA AVETI SI DRUMURI CIT MAI LIBERE pe unde mergeti ,ATENTIE LA TRAFIC, scuze caps

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

PACAT ca trebuie sa te contrazic dar peste tot se cere experienta,chiar si referinte ,,,intradevar in tarile civilizate statul ajuta firmele care angajeaza tineri dar si la ei este un dar ,,,in germania numai absolventi de scoli de profil sant angajati in acest program,,,,firmele care au flota mare si nu depind de 10 =20 camioane angajeaza incepatori dar firmele care depind de orce masina pe care o au nu se risca ,,,am discutat cu un reprezentat de la o firma mare pe subiectul ,,tineri ,incepatori ,,,raspunsul a fost ,,,masinile au casco si nu ne intereseaza ,poate sa o rastoarne la poarta ,,,intradevar la intrare la ei in firma sant poze cu zeci de camioane rasturnate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Deci daca la iei se poate la noi de ce nu se poate sa asiguram CASCO sa nu ne intereseze de o mica avarie la camion etc .dar ROMANU ESTE TOT ROMAN sa ingroase buzunarele lui si nu il intereseaza de alti. :-h D-l Virgil la noi in romania este un proverb "masina nelovita si femeie ne ............ nu gasesti .Asa si cu europeni au asigurare si nu ai intereseaza .La noi nici macar nu iti ofera posibilitatea sa vada ce poti sa faci adica daca te descurci in EUROPA. Daca ar oferi aceasta posibilitate am fi si noi in rindul oamenilor civilizati asa cum gasim noi pe unde mergem in EUROPA .SI IN ACEST CAZ TRAG UN SEMNAL DE ALARMA POATE MAI CITESC AICI PE FORUM SI patroni ROMANI DATI-LE POSIBILITATEA SI INCEPATORILOR SA DEMONSTREZE CE POT FACE SI CUM SE DESCURCA .va salut cu respect pe toti colegii si cu si fara experienta. atentie la trafic. scuze pt caps :-h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Aici ai dreptate de aia noi lucram pt firmele din europa care platesc mai bine pt ca la ei nu prea exista birocratie ca in romania dar nici HOTI ca in romania un proverb zice "pestele de la cap se strica " si la firmele care deschid filiale pe Romania si ajung sefuti romani este valabil proverbul de mai inainte,se alege prafu de renumele firmei si de bieti soferi, drumuri bune si atentie la trafic :-h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members
PACAT ca trebuie sa te contrazic dar peste tot se cere experienta,chiar si referinte ,,,intradevar in tarile civilizate statul ajuta firmele care angajeaza tineri dar si la ei este un dar ,,,in germania numai absolventi de scoli de profil sant angajati in acest program,,,,firmele care au flota mare si nu depind de 10 =20 camioane angajeaza incepatori dar firmele care depind de orce masina pe care o au nu se risca ,,,am discutat cu un reprezentat de la o firma mare pe subiectul ,,tineri ,incepatori ,,,raspunsul a fost ,,,masinile au casco si nu ne intereseaza ,poate sa o rastoarne la poarta ,,,intradevar la intrare la ei in firma sant poze cu zeci de camioane rasturnate

asa e, peste tot se cere experienta.. si eu am incercat pe la vreo cateva firme si nu am avut nicio sansa sa gasesc

deocamdata am lasat deoparte ideea de a fi sofer pe tir, exact din cauza asta.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Sa știți ca nu e chiar așa. În Germania, începător fiind am primit destule oferte de angajare. Și de la firme mari și mici. Sa știi limba e partea mai nasoală. Dar dacă vorbești un pic, e imposibil sa nu ți găsești de munca pe vreun camion. Va zic 100%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • Members

poti gasii de munca in Germania chiar si ca incepator !!! trebuie sa stii sa vorbesti cat de cat si nu trebuie sa-i spui la patron ca tu esti incepator ,,,, daca ai 100%incredere in  fortele tale ! dar.... sa stii ca unii dintre patroni te pun sa platesti cei 2000 e de reinregire a politei CASCO ! depinde de marimea firmei cum se mai vorbea !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.