Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Soferi din Gherla sau hoti


Postări Recomandate

  • Administrators

    Cat timp am stat acasa au plecat doi soferi cu camionul pe care am lucrat.Un cap tractor Volvo rosu cu numere de Suedia. Cei doi erau angajati la o firma din Cluj Napoca. Lucrurile mele au ramas in camion ca nu am apucat sa le iau de acolo. Ieri cand a ajuns camionul inapoi in Oradea la firma am vazut ca au disparut o gramada din lucrurile personale. Enumer mai jos cateva din ele:

-invertor 12V-220V de 600W

-trusa scule

-cric hidraulic

-furtun aer (de umflat roti)

-toate atlasurile si harti

-o lanterna cu leduri mare

  Si multe altele ca sunt multe si nu le  mai pun pe toate.

 

  O sa pun cat mai repede numele soferilor ca astept sa le primesc de la Cluj.  Unul e Florin (atat stiu momentan)

  Sa nu uitam ca de multe ori lumea e mica si nu se stie unde ne intalnim.

  Luni dimineata ma duc la Politie sa declar totul ca furt.

  A furat si de la patronul unde au fost angajati

 

  Daca am ajuns sa furam noi colegii din cabina nu mai am ce zice.

  Sa aiba drumuri "bune"  asa cum ma gandesc eu de azi inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

      De multe ori in viata mea mi-a fost rusine sa spun ce meserie am.

Cu scuzele de rigoare fata de oamenii care fac din aceasta meserie o pasiune si o trateaza ca atare,pot spune ca am intalnit in viata mea soferi care furau pana si hartia igienica sau sapunul lichid din toalete.E jalnic si regretabil faptul ca toti neavenitii au imbratisat in ultimii ani aceasta meserie doar ca sa fuga de munca din constructii sau agricultura.

Moderat de CALIN:  antenutzu te rog sa ai un pic de grija de ce cuvinte folosesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

    Antenutule , eu personal, igiena proprie mi-o fac ca sa nu put... nu din alt motiv, doar ca sa nu  ma faca unii ''imputit''. Ultima data cand mi-am facut baie era pe vremea impuscatului, si de atunci am adunat multa ''experienta'' , dar nu din alt motiv, doar sa-ti  dau tie apa la moara. Nu stiu de unde ai ajuns la concluzia asta dar , e gresita total. Eu zic ca nu ar fi trebuit sa-ti faci cont pe acest site al nespalatilor si ''imputitilor'' de de soferi. Daca tot ti-e rusine cu meseria pe care o ai, de ce nu ai cautat un site cu astronauti, noi fiind o adunatura de ,,hoti, mincinosi,puturosi,......bla, bla.Eu personal ti-as da o indicatie....cei de la NASA sunt putin mai ingrijiti. Nu crezi ca ar fi trebuit sa-ti faci cont acolo? Poate in Sillicon Valley accepta soferi ca tine . Eu vreau cu '' imputitii'' mei nu cu ''astronautii'' tai. Daca m-ai inteles este bine, daca nu , sa fii sanatos .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

antenutzu, este adevarat ceea ce spui tu, in ultimul timp au ajuns soferi profesionisti o gramada care nu au ce cauta in aceasta meserie, e adevarat ca sunt si soferi care put, e adevarat ca sunt si soferi care fura tot ce pot, dar nu trebuie sa generalizam.Nu toti soferii sunt asa.Padure fara uscaturi nu exista.Da, am intalnit si eu soferi care furau sau care miroseau, dar am intalnit si soferi foarte curati si foarte cinstiti.Nu trebuie pentru niste uscaturi sa dam foc la toata padurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Din pacate Caline este trist ceea ce se intimpla dar este realitatea in care traim.Si eu am fost furat nu odata de catre colegi.Nu dau nume dar sti si tu ca de multe ori cind se parcheaza linga tine un camion cu numar de inmatriculare dintr-un anumit judet sau de la o anumita firma te cam gindesti sa pleci de acolo sau sa-ti iei masuri de precautie.

  Referitor la ce zicea Antenutzu cu furtul de hirtie igienica si sapunul de la toalete este foarte adevarat, multi dintre cei care conduc camioane nu au nici o treaba cu meseria asta iar din cauza lor avem de suferit cei care ne vedem de treaba si tratam meseria aceasta ca atare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

niste jegosi,fura frate  de la stat,ca ala iti da m*ie nu de la un muncitor ca tine.........

Nu crezi ca ar fi mai bine daca nu ar mai fura deloc si ar zace nitel la racoare ca daca toata lumea ar avea gandirea ta o sa luam toata viata si noi si copii nostri ce scrii tu acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

esti sigur? si ce face la racoare? itzi  zik io-freaca statu banii cu ingrijirea lor,ca niste copii mici...si mie imi convine cazare si mancare moca-NU FRATE,ORI SCLAVIE CA IN TRECUT PENTRU CINE GRESESTE ORI TRIMISHI PE O INSULA PUSTIE SA SE DESCURCE SINGURI......nu mi-au placut nici o data ciorditori cacanari, 

unde te visezi?,''nu sar mai fura de loc''-chiar crezi ca exista asa ceva? trezirea asha e omu-gresit zis romanul(desigur la noi e mai mare numarul hotilor-pentru ca ciorile ne-au invatat si legile ne-au permis)nu crezi?

zi-mi unde gresesc.......io personal am ajuns la concluzia ca,romania sa revina la linia de plutire trebuie reinstaurat comunismul,care greseste-un glontz printre idei.....

colegu explorer-nu mai citi printre randuri si formula idei pripite-stii prea bine la ce ma refeream-nu-mi plac oamenii care cauta nod in papura,denota lipsa de caracter

f adevarat tavi.....munca cam lipseste prin tara asta,cel putin munca in folosul comunitatii(ca  in alte tari)nu cea la patron-atunci face doar ala p*la mare ;)))))

pace si drumuri bune tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa este si eu as baga munca in folosul comunitatii , pentru cei care nu gresesc atat de rau, dar muncxa nene, nu vrajeala.In plus, in puscarii as pune munca obligatorie, dar platita, iar din acel castig puscariasul sa-si plateasca mancarea si cazarea(la cazare ma refere la asternuturile care se schimba sau spala si la consumabilele de prin celula).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

1.si mie imi convine cazare si mancare moca

2.(desigur la noi e mai mare numarul hotilor-pentru ca ciorile ne-au invatat si legile ne-au permis)nu crezi?

3.io personal am ajuns la concluzia ca,romania sa revina la linia de plutire trebuie reinstaurat comunismul,care greseste-un glontz printre idei.....

4.colegu explorer-nu mai citi printre randuri si formula idei pripite-stii prea bine la ce ma refeream-nu-mi plac oamenii care cauta nod in papura,denota lipsa de caracter

1. sunt absolut sigur ca nici o secunda nu ti-ar conveni mancarea si cazarea moca de la inchisoare.

2. aceasta afirmatie este total eronata nu cred ca "ciorile" la care te referi tu ne-au invatat pe noi sa furam (eu cunosc persoane care nu se multumesc cu 1500 lei lunar si prefera sa fure pentru ca le e lene sa munceasca si de asta sunt multi hoti ) plus ca legea nu ne permite insa legea nu e aplicata inca destul de constiincios in romania

3. tu nu cred ca stii ce e aia comunism si referitor la glont daca se intampla vreodata sa gresesti pentru ca om fara greseala nu cred ca exista in viata ti-ar placea un "glont printre idei " ?

4. eu nu citesc intre randuri eu m-am referit doar la faptul ca noi toti si multe generatii vom avea de suferit de pe urma furtului de la stat lucru care nu cred ca denota deloc lipsa mea de caracter

PS : eu nu caut nod in papura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

esti sigur? si ce face la racoare? itzi  zik io-freaca statu banii cu ingrijirea lor,ca niste copii mici...si mie imi convine cazare si mancare moca-NU FRATE,ORI SCLAVIE CA IN TRECUT PENTRU CINE GRESESTE ORI TRIMISHI PE O INSULA PUSTIE SA SE DESCURCE SINGURI......nu mi-au placut nici o data ciorditori cacanari, 

unde te visezi?,''nu sar mai fura de loc''-chiar crezi ca exista asa ceva? trezirea asha e omu-gresit zis romanul(desigur la noi e mai mare numarul hotilor-pentru ca ciorile ne-au invatat si legile ne-au permis)nu crezi?

zi-mi unde gresesc.......io personal am ajuns la concluzia ca,romania sa revina la linia de plutire trebuie reinstaurat comunismul,care greseste-un glontz printre idei.....

colegu explorer-nu mai citi printre randuri si formula idei pripite-stii prea bine la ce ma refeream-nu-mi plac oamenii care cauta nod in papura,denota lipsa de caracter

f adevarat tavi.....munca cam lipseste prin tara asta,cel putin munca in folosul comunitatii(ca  in alte tari)nu cea la patron-atunci face doar ala p*la mare ;)))))

pace si drumuri bune tuturor

Foarte corect ,in Romania prea repede am trecut de la comunism la ''democratie'' si eu am ajuns la concluzia ca romanul daca nu stie de frica nu face nimic si nu respecta nimic,ai gresit la puscarie si acolo nu faci ce vrei,daca vrei lucri daca nu .. nu ,nu, sa fi obligat pus la munca pana iti sar capacele asa odata iesit nu o sa iti mai doresti sa intri ,inca un lucru ai furat,jos un deget,ai mai furat o data jos jumate din degete,ai omorat ..curentul in tine si adio!!! in ziua de azi puscaria ii un mic sejur !!

Si inca ceva legat de soferi si de oameni ,toti vor sa traiasca ca in Germania sa arete tara ca la ei ,dar nimeni nu pune mana sa o refacem,pana nu scapam de obiceiul asta prost de a fura una alta nu vom ajunge nicaieri, este valabil si soferilor care ''trag motorina'' daca ar face un mic sacrificiu si economia aia de motorina ar lasa-o si i-ar zice la patron Uita sefu am incercat sa merg economic am facut economie de X litri ar face lucrul asta 3,4 luni nu cred ca nu si-ar schimba atitudinea si patronul ...daca nu se va schimba .....poti incepe din nou ...numai ca iti patezi onoarea si demnitatea te murdaresti pe tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Adevarul e ca in comunism era disciplina, iar disciplina nu o poti tine decat cu legi dure si aplicate.Cel putin in comunism mergea turismul, agricultura,economia,industria.....numai cine nu  muncea nu traia bine si oricum nu am auzit pe nimeni sa fie murit de foame.Pana nu vor fi conducatori care sa nu intre pe posturile de conducere pe pile nu se rezolva nimic in tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

aici tavy tin sa te contrazic pe timpul comunismului economia nu o ducea bine putem sa spunem chiar ca era varza dar nu se stia lucru asta. de murit de foame nu se murea pe la oras insa in mediul rural era altceva nu aveai pamant nu aveai voie sa ai animale si banii nu erau destui era mult mai greu

iar disciplina nu tine de comunism tine in primul rand de etica fiecarei persoane in parte si apoi de aplicarea stricta a legii oricum putem sa dezbatem pagini intregi ore intregi despre asta insa in mare parte totul depinde de oameni iar oamenii fiind delasatori se complac in situatia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

eXplor3r, toti cei care au trait in comunism au zis ca o duceau mult mai bine,se descuracu foarte bine atat timp cat lucrau,eu as prefera un comunism german -vestic ,nu comunism ruso-bolshevik 

De exemplu bunicul meu a fost sofer si a zis ca atunci soferia era foarte bine platita si respectata...acuma....vezi si tu cum ii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

intradevar erau domenii in care lumea era mai respectata ca si tatal meu care este capitan fluvial care avea un altfel de statut social ca acum.

insa ca sa dau un exemplu ca sa clarific de ce zic eu si multi altii ca nu era bine :

pe un impingator fluvial pe care este nevoie de doar 8 marinari erau pe putin 16. imediat o sa sariti ca era bine ca era de munca pentru toti. poate era bine dar pe termen cat de cat scurt pentru ca impingatorul nu mai producea bani el producea paguba la bugetul de stat si asta e doar un exemplu intr-un domeniu romania daca mai statea mult timp cel putin sub "indrumarea" lui ceausescu intra in faliment si asta se intampla pentru a crea imaginea de bunastare care era falsa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

imi pare rau da iar nu ai dreptate statul pe vremea lu nea nicu poate falimenta/mergea in pierdere intr-o parte dar majoritatea domeniilor erau productive DIN PLIN,cate industrii sunt asemanatoare ca cifra de afaceri/numar de angajati acum in comparatie cu vremea sus mentionatului?nu stiu numar ,DAR STIU un lucru.....INAINTE SE EXPORTA/producea pt intern-IN PROSTIE...FARA NUMAR.......CAT SE PUTEA........ACUM SE IMPORTA TOATE CACATURILE ca are nustiu cine o relatie in afara si le aduce ieftin(CHIAR DACA transportul+taxe+produsul propriu zis=mai scump decat daca ar fi produs intern cu angajati romanii in fabrici romanesti).

CUM VREI SA MEARGA TARA DACA NOI IMPORTAM BETE DE URECHI DIN FRANTA(Exemplu) si le facem p*la mare la altii?-nu doar la straini ci si la intermediarii romanashi-----DEH- E DEMOCRATZIE NU?

pace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.