Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Disperarea unui sofer din Est !


VT880

Postări Recomandate

  • EX Staff

Ajutati-ne sà ajutàm tara voastrà..."articol scris in urma cu cateva zile de "LA LIBRE" din Belgia , mesajul disperat al unui sofer de camion roman care vrea s-a denunte conditiile de munca imposibile impuse de angajatori belgieni ascunsi sub diferite firme cu sedii in tari din est. Intalnirea cu acest sofer a avut loc intr-o benzinarie ."Trebuie sà-mi pastrati anonimatul - insista interlocutorul - pentru ca-mi este fricà sà nu-mi pierd munca care-mi asigura banii ce trebuie sa-i trimit familiei" -in timp ce-si plimba nervos degetele pe cele doua telefoane celulare. "Asta e o fraudà, adevarat ?" Eu lucrez in Belgia de peste doi ani - spune - dar sant angajat cu un contract in Slovenia. La Bratislava, este o societate ce reprezintà firme din Belgia, Olanda, Franta, Austria,etc. nu are nici un fel de activitate in afara aceleia de secretariat, au doar camioanele memorizate si contractele de munca. Asta permite adevàratilor angajatori sà facà mai multi bani platind taxe mai mici si salarii de mizerie. Astia nu respectà normativele Uniunii Europene in materie de munca in regim de lucru extern ,asta e o fraudà ,adevàrat ?" Salariul ce ni s-e oferà este de 300-400 de euro brut - spune - la care se adauga un bonus zilnic de 30 de euro, acest bonus nu este inclus in salariu si nu sant taxati, asa ajungem sà castigàm 1000-1200 de euro pe lunà. Un salariu exceptional fatà de ceea ce se plàteste in Romania. Dupà ridicarea restrictiilor impuse muncitorilor romani si bulgari pana la 1 ianuarie 2014 , acesta spera sà aibà in sfarsit un contract de muncà begian "normal". Sperantele sale s-au izbit de un zid de cinism, "Nici un sef aici nu este dispus sà va facà un contract de muncà pentru a plàti mai multe taxe, ràspunsul lor e "dacà nu-ti convine dute acasà sant deja alti doi care abia asteaptà." Trucul pentru a fenta controalele sant simple, spune soferul "Cand am semnat contractul la Bratislava mi-au spus ca in caz de control sà nu recunosc faptul cà dispecerul ce organizeazà transpotul e in Belgia. Asta e ilegal, adevarul este cà numarul pe care-l formàm in Slovenia este deviat aici(Belgia), astfel normele care reglamenteazà cabotajul sint fentate -spune- "In mod legal se pot face trei curse (1), dar putine luni in urmà seful meu a organizat douazeci de drumuri in Belgia consecutive in aceeasi perioada cu limitare la trei."

Fraudarea tachigrafului pentru a nu respecta timpul obligatoriu de repaos, face parte din "schema jocului" - spune - "In Belgia sant putine controale, iar seful a spus cà plateste el amenzile." Santem exploatati la maxim -spune omul- "lucràm 75-80 de ore pe saptamana (maxim e 90 de ore pentru douà sàptamani). "Traim practic in cabinà trei luni, dupà care avem cateva zile timp sà petrecem cu familia in tarà. Tot timpul in aceste trei luni santem la completa dispozitie a firmei inclusiv duminica. Cand plecam in Romania nu sintem platiti, salariul il primim la intoarcere in Belgia. Reforma directivelor europene in materie de transferte ale personalului navigant care v-a pune stop acestor abuzuri ? - il mai intreb - parerea lui e ca singura solutie ar fi marirea numarului de controale ale politiei si ale firmelor ce practica aceste abuzuri ar putea schimba cu adevàrat lucrurile. "Vreau sà plàtesc taxe aici in Belgia " "Aceste abuzuri sant cunoscute de autoritàti,- spune - dar se pare ca nu intereseazà pe nimeni. Intre timp, "Oriunde mergi auzi soferi francezi, olandezi, belgieni care se plang de acelasi lucru - s-au saturat de romani pentru cà din cauza lor pierd locurile de muncà, au dreptate , dar nu e vina noastrà. Ce pot sà fac eu ? Dacà mà dau afarà acum nu am drept de somaj in Slovenia pentru cà nu locuiesc acolo. Va trebui sa mà intorc acasà . Eu nu vreau sa primesc somaj. Vreau sà lucrez aici si sà plàtesc taxe aici. Nu se poate continua asa."

(1) In materie de cabotaj sant permise doar trei transporturi in tara in care se desfasoara cabotajul intr-o saptamana.

http://www.lalibre.be/actu/internationa ... 67e4082243

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Doar inca o metoda de manipulare a adevarului,jurnalism de doi lei,in primul rand Bratislava e in Slovacia nu Slovenia care are capitala la Lublijana in al doilea rand nu stiu cine mai lucreaza pe 30 de euro pe zi,lucram cu 50 de euro pe zi acuma 2 ani si weekend liber,si sa zici ca 1000-1200 euro e enorm fata de ce se castiga in Romania e iarasi deplasat,colegii care fac Romania tur retur cred ca si ei castiga mai bine asa ca ce e cu aberTia asta de material?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff
Doar inca o metoda de manipulare a adevarului,jurnalism de doi lei,in primul rand Bratislava e in Slovacia nu Slovenia care are capitala la Lublijana in al doilea rand nu stiu cine mai lucreaza pe 30 de euro pe zi,lucram cu 50 de euro pe zi acuma 2 ani si weekend liber,si sa zici ca 1000-1200 euro e enorm fata de ce se castiga in Romania e iarasi deplasat,colegii care fac Romania tur retur cred ca si ei castiga mai bine asa ca ce e cu aberatia asta de material?

Aberatia asta de material , asa cum te exprimi tu , a fost publicata aici :

http://www.lalibre.be/actu/internationa ... 67e4082243

Ca tu consideri materialul real ,sau nu , prea putin ma intereseaza , chestia care da de gandit este starea de " iritare " ,care devine ingrijoratoare ,cu privire la prezenta soferilor romani pe teritoriul unor tari din UE , in contextul actualei crize si a cotei ridicate a somajului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Defapt este un jaf gigantic in care sunt antrenate 90% din firmele de transport din europa , puterea este in miinile lor si a politicienilor din UE care stiu ce se intimpla dar nu intervin . Domnule claudiu din tirgu mures si eu sunt unul dintre soferi care a pierdut acum 3 ani salariu de 3800 euro . Si iam pierdut din 2 motive : jaful facut de firme sub motiv de criza si ........ si aberatia cum gindest dumneata.

PS. Imi cer scuze administatorilor si moderatorilor pentru limbajul dur si nepotrivit dar omeni ca aceta mi-au distrus viata cu respect E.Mihai

b. atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegu SSP nu am apucat sa citesc ce ai scris la adresa mea si sincer mi se rupe traim in lumi diferite oricum,problema intradevar e reala modul cum e expusa in articol e aberAnt si jignitor la adresa noastra a tuturor eu ma refeream strict la articol,si eu am pierdut salar mare in 2009 si am fost nevoit sa lucrez pt firme din astea fantoma dar a fost doar un pas ca sa pot pleca din europa si nici ca m-am uitat inapoi de cand am plecat, de fapt nici nu stiu de ce mai scriu pe aici cred ca doar asa ca sa irit maestrii din astia ca tine si ca emblema site-ului VT 880 asta care e mare expert in toate(sic) hai da-ti cu bann-ul si cu ocazia asta va cer sa imi si stergeti contul ca nu am optinuea de a o face singur!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Colegu SSP nu am apucat sa citesc ce ai scris la adresa mea si sincer mi se rupe traim in lumi diferite oricum,problema intradevar e reala modul cum e expusa in articol e aberAnt si jignitor la adresa noastra a tuturor eu ma refeream strict la articol,si eu am pierdut salar mare in 2009 si am fost nevoit sa lucrez pt firme din astea fantoma dar a fost doar un pas ca sa pot pleca din europa si nici ca m-am uitat inapoi de cand am plecat, de fapt nici nu stiu de ce mai scriu pe aici cred ca doar asa ca sa irit maestrii din astia ca tine si ca emblema site-ului VT 880 asta care e mare expert in toate(sic) hai da-ti cu bann-ul si cu ocazia asta va cer sa imi si stergeti contul ca nu am optinuea de a o face singur!!!!!

Nu trebuia să scrii că nu te.ai uitat înapoi când ai plecat....se vede prin mesajele postate de tine după ce l.ai 'prins' pe D,zeu de un picior acolo în Canada :ymdaydream::ymdaydream:

Mie îmi pare rău că ești din Mureș...ai un caracter nepotrivit zonei..

De greața & figurile și aerele de Canada se poate lipsii șoferii.ro.

Nu.i o mare pierdere....un grețos în minus..atâta tot.

Ți.aș fi rezolvat eu cererea cu mare placere dar nu pot..o sa rog.un administrator să te ajute...

Baftă să ai acolo 'sus' unde crezi că ai ajuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

& claudiu tg mures...emblema site-ului VT 880 asta care e mare expert in toate...

Tot ce se poate , sint expert , pentru ca nu m-am limitat sa am in buzunar o bucata de carton/plastic , cind altii rupeau tejgheaua la carciuma , eu am preferat sa-mi imbogatesc cunostiintele si cultura .Bafta in continuare ...contul ramane unde este , asa din simpatie nu il sterg !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

De la ce mesaj a postat Alin si unde se ajunge....hai sa ne revenim va rog...Interviul respectiv are 2 cai pricipale care trebuie sa ne dea de gindit...prima= un coleg de-al nostru a ajuns sa nu mai doreasca sa munceasca in conditii ''insalubre'' profesiei noastre...pentru asta ar trebui felicitat si incurajat....sa fim alaturi cit mai multi de el..

=a doau idee= soferii din mai multe tari europene devin incet,incet iritati de prezenta soferilor esteuropeni[nu numai romani].Aceasta iritare vine pe fondul crizei economice dar mai ales pe fondul micsorarii salariului...deoarece ei sunt platiti cu un salariu decent si esteuropenii vin si muncesc pe un salariu de cel mult jumatate din salariul lor si in plus si in conditii mult mai proaste.Findca de baza este ''profitul'' .........asta ar fi in esenta articolului respectiv....

Bine,acest lucru..in opinia mea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cu firmele straine tre sa avem mare grija, ca nu se stie ce ascund...

mai ales daca au sediul intr-o tara, contractele sunt in alta tara... si angajeaza personal de unde gaseste mai ieftin...

ceva nu e in regula, clar!

am gasit si eu cateva contracte mai ciudatele, am preferat sa nu ma bag, asa ca... inca tot in Ro sunt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
cu firmele straine tre sa avem mare grija, ca nu se stie ce ascund...

mai ales daca au sediul intr-o tara, contractele sunt in alta tara... si angajeaza personal de unde gaseste mai ieftin...

ceva nu e in regula, clar!

am gasit si eu cateva contracte mai ciudatzele, am preferat sa nu ma bag, asa ca... inca tot in Ro sunt...

:ymapplause::ymapplause: a(u)di.

Tu cred ca vorbești din 'vasta' ta experiență :ymdaydream:::):-B

O sa te rog să nu mai postezi aiurea și la orice subiect...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Doar inca o metoda de manipulare a adevarului,jurnalism de doi lei,in primul rand Bratislava e in Slovacia nu Slovenia care are capitala la Lublijana in al doilea rand nu stiu cine mai lucreaza pe 30 de euro pe zi,lucram cu 50 de euro pe zi acuma 2 ani si weekend liber,si sa zici ca 1000-1200 euro e enorm fata de ce se castiga in Romania e iarasi deplasat,colegii care fac Romania tur retur cred ca si ei castiga mai bine asa ca ce e cu aberatia asta de material?

Aberatia asta de material , asa cum te exprimi tu , a fost publicata aici :

http://www.lalibre.be/actu/internationa ... 67e4082243

Ca tu consideri materialul real ,sau nu , prea putin ma intereseaza , chestia care da de gandit este starea de " iritare " ,care devine ingrijoratoare ,cu privire la prezenta soferilor romani pe teritoriul unor tari din UE , in contextul actualei crize si a cotei ridicate a somajului .

In articolul original se vorbeste despre Slovacia iar in primul post despre Slovenia.

Acest forum parca ar fi Radio Erevan!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

greseala a plecat chiar din articol...Spune ca contractul l-a semnat la Bratislava..care e capitala Slovaciei si apoi zice ceva de devierea telefonului din Slovenia..deviat in Belgia...deci vina este ori a soferului care povestea[ si care nu le '' avea cu geografia''] ori a ziaristului care nu s-a obosit sa afle care e tara apartinind de orasul Bratislava..se intimpla si la case mai mari...de exemplu au venit in Bucuresti formatii de muzica si au zis..''salut Budapesta'....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

deja uni soferi incep cu critici literale ,,,esenta articolului ne intereseaza nu scrierea si exprimarea ,,,sau ajuns si uni tractoristi sa dea lecti de limba si literatura romana ,,,esenta articolului spune ca uni romani ajung sa se .......,stiti voi ce ,,,,pentru un trai mai bun fara a gandi ca acest trai poate fi daunator,saracia impinge oameni la gesturi extreme ,eu ca om inteleg situatia si imi este ciuda ca acesti oameni nu sau consultat cu prieteni ,cu necunoscuti care lucreaza in domeniu si stiu cu ce se mananca singuratatea,distanta de cei iubiti ,,,imi pare rau de acei oameni dar sant si nervos pe ei ca nu sau informat ,au pus capul in pamant si au mers ,,,oriunde si pe orcat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Domnilor, ideea de baza este ca va fi si mai rau, restul este literatura. Vom fi nevoiti sa muncim pe bani si mai putini. Mama Europa stie de ce ne-a integrat, pentru forta de munca aproape gratis si calificata. Cei care cred ca l-au prins pe Dumnezeu de picior sa nu uite ca pot cadea oricand la sol. Drumuri si ganduri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members
Domnilor, ideea de baza este ca va fi si mai rau, restul este literatura. Vom fi nevoiti sa muncim pe bani si mai putini. Mama Europa stie de ce ne-a integrat, pentru forta de munca aproape gratis si calificata. Cei care cred ca l-au prins pe Dumnezeu de picior sa nu uite ca pot cadea oricand la sol. Drumuri si ganduri bune.

mda... eu incerc sa fiu optimist, dar cand ma uit in jur... nu prea am de ce...

asa e, la noi sunt salarii mici si de-aia sunt atatea firme care angajeaza romani...din pacate uneori tre sa cascam ochii, ca altfel o cam patim... am citit chestii super naspa si aici pe forum si in alta parte, ce li s-a intamplat unora care au vrut salar mai bun dar nu au fost suficient de atenti... ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • Members

MAFIA UE  , sau va ajutam sa ne ajutati  - voi lucrati da bani nu luati !  Asa vad eu titlul corect .  ,,Jegosii" din Est scapa turma . Nu voi intelege niciodata de ce suntem amanetati, atunci cand la masa abundentei nu mai sunt locuri, iar noi intarziem frecvent, deoarece cei ce au grija noastra , nu ne da ora exacta.  Fiind diliu, m-as bucura sa nu mai avem acces la munca in multinationale , sau transnationale !  Sa vedem de unde mai curg raurile de sclavi si bani negru -gri?  Despre firmele romanesti ......ma abtin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

fratilor eu vad problema asa:alo! buna ziua,ma numesc X si sunt sofer, mi-a spus un coleg intr-o parcare ca aveti nevoie de soferi si mi-a dat si numar de telefon ca sa cer cateva informatii.R da cautam dar pentru angajare trebuie sa va prezentati la (bratislava,ljubliana,praga,etc).da va multumesc pentru timpul pierdut.ADIO.daca NOI am refuza sa lucram pe firme si contracte fictive nu ar mai fi atatea probleme de genul acestui articol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt aici tot felul de raspunsuri pro si contra. In primul rind trebuie sa inteleaga fiecare ce e de inteles. Totul pleaca de la saracia de acasa.Sunt roman ,si traiesc cu impresia ca in strainatate cei mai mai mari dusmani ai romanilor sunt romanii.Sunt unii compatrioti , care odata ajunsi undeva pe o treapta  ceva mai sus, sunt primii care-i desconsidera pe cei care accepta sa se lase calcati in picioare de catre asa zisii patroni care vor doar profit. Daca tot sunt atat de frumosi si destepti si plini de inteligenta de ce nu-si impartasesc din experienta lor si celor care chiar nu au experienta?De ce nu lupta impotriva celor care comit abuzurile?Eu chiar nu cred ca autoritatile de afara pot trece cu vederea toate chestiile astea.Nu sunt de acord cu cei care practica acest dumping in materie de plata pentru munca. Dar cand e foamea mare , instinctul de conservare te face sa accepti orice pentru oricat.Asa ca decat sa-i judecati pe cei flamanzi incercati sa-i ajutati. Sfaturile nu costa bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt aici tot felul de raspunsuri pro si contra. In primul rind trebuie sa inteleaga fiecare ce e de inteles. Totul pleaca de la saracia de acasa.Sunt roman ,si traiesc cu impresia ca in strainatate cei mai mai mari dusmani ai romanilor sunt romanii.Sunt unii compatrioti , care odata ajunsi undeva pe o treapta  ceva mai sus, sunt primii care-i desconsidera pe cei care accepta sa se lase calcati in picioare de catre asa zisii patroni care vor doar profit. Daca tot sunt atat de frumosi si destepti si plini de inteligenta de ce nu-si impartasesc din experienta lor si celor care chiar nu au experienta?De ce nu lupta impotriva celor care comit abuzurile?Eu chiar nu cred ca autoritatile de afara pot trece cu vederea toate chestiile astea.Nu sunt de acord cu cei care practica acest dumping in materie de plata pentru munca. Dar cand e foamea mare , instinctul de conservare te face sa accepti orice pentru oricat.Asa ca decat sa-i judecati pe cei flamanzi incercati sa-i ajutati. Sfaturile nu costa bani.

 

 

   Citeste si te vei convinge ca uni dintre noi chiar ajutam . Atat cat putem .  Nimeni nu judeca pe cei flamanzi !   Faptul ca accepti orice ...  nu e bine !  Nu-mi lua in nume de rau .....dar ce-si face omul cu mana lui , se numeste ....lucru manual .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

   Citeste si te vei convinge ca uni dintre noi chiar ajutam . Atat cat putem .  Nimeni nu judeca pe cei flamanzi !   Faptul ca accepti orice ...  nu e bine !  Nu-mi lua in nume de rau .....dar ce-si face omul cu mana lui , se numeste ....lucru manual .

Ai mare dreptate cand scrii ca unii dintre noi ajuta. Din pacate doar unii, cea mai mare parte au doar glume si ironii in program.Sunt printre profesionisti altii, ca sa nu-i numesc tot unii(a nu se confunda cu unii care chiar ajuta) care daca le-a fost greu lor , vor sa-i vada si pe ceilalti ca sufera. Si asta cu scuza ca numai asa invata.Eu cred ca poti invata si din sfaturile celor cu experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Sunt aici tot felul de raspunsuri pro si contra. In primul rind trebuie sa inteleaga fiecare ce e de inteles. Totul pleaca de la saracia de acasa.Sunt roman ,si traiesc cu impresia ca in strainatate cei mai mai mari dusmani ai romanilor sunt romanii.Sunt unii compatrioti , care odata ajunsi undeva pe o treapta ceva mai sus, sunt primii care-i desconsidera pe cei care accepta sa se lase calcati in picioare de catre asa zisii patroni care vor doar profit. Daca tot sunt atat de frumosi si destepti si plini de inteligenta de ce nu-si impartasesc din experienta lor si celor care chiar nu au experienta?De ce nu lupta impotriva celor care comit abuzurile?Eu chiar nu cred ca autoritatile de afara pot trece cu vederea toate chestiile astea.Nu sunt de acord cu cei care practica acest dumping in materie de plata pentru munca. Dar cand e foamea mare , instinctul de conservare te face sa accepti orice pentru oricat.Asa ca decat sa-i judecati pe cei flamanzi incercati sa-i ajutati. Sfaturile nu costa bani.

Stau in germania de cativa ani, romanii cand scapa aici uita de mama de neamuri, se integreaza si scuipa pe tot ce este romanesc

Cand ajungi la mana lor te baga in sapa de lemn, iti mananca banii si te trimit acasa ca nu este de tine germania

Nu conteaza ca muncesti ca un sclav pe 1000e, cum ai luat un tricou nou pe tine esti deja luat in colimator

Firmele de personal fac legea acum, cv-urile dospesc la fabrici, ai deschis gura zbori, sunt 200 care asteapta

Nici nu mai intri in fabrici sa depui cv, sunt paznicii la poarta, te trimit la firmele de personal, aia sunt interpusi intre angajator si angajat, esti strain nu corespunzi

Locuri de munca sunt, dar nu pentru romani

Si sfaturile de la romani si prieteni de obicei sunt cele mai rele posibil, toti iti dau sfaturi cand esti bun cu ei si ai bani, toata lumea iti vrea binele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu se platesc orele suplimentare, nu se respecta pauzele, timpii de munca, nu se platesc concediile, prime, bani ptr transport

De cand au dat dreptul de munca si vin toti cu buletinul nu te mai angajeaza nici maturator, intri in supermarket nemtii sunt minoritate, e normal sa se sature de straini,

totul pana la bani, se merge ca in romania, locurile sunt date dinainte, anunturile sunt publicate pentru ca asa cere legea, suni la 20 de posturi in ziua cand le-au pus si cica s-au decis deja pentru altcineva, sau cica trebuie sa astepti ca ei fac concurs de dosare.... si ei isi angajeaza nemtii, pe romani nici nu ii cheama la interviu, pe urma unii nu toti iti trimit un mail ca cica nu corespunzi pentru postul ala, si sau decis ptr altul care corespunde perfect....ei merg pe sitemul plug&play... CD bagi si canta

Singurele locuri de munca 90% sunt cele pe care le-a descris colegul in primul post

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.