Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

programu de lucru cardu tahograf


Postări Recomandate

  • Members

Salutare domnilor ,in legatura cu timpii de conducere si de odihna , nu pot sa-i inteleg , am incercat ,cred ca in Japoneza daca mi sa-r vorbii tot as intelege ceva , ce am inteles este ca daca conduci 4,30 h faci pauza 45 min. pina aici ebine ,ca poti sa-i faci fractonal 30 cu 15 si asta am inteles dupa aia conduci 4,30h sa inchei programu de 9h deci sa dus o zi de munca asta inseamna {exemplu} 07 dimineata pina 16h, eventual 17h cind conduci 10h {de doua ori pe saptamina} timpu de odihna dupa 9h sau 10h de condus este de 11h consecutive ,asta inseamna 9h+11h=20h de la 7hdimineata +20h =3h dimineata cind incep a doa zi de conducere,de aici intru in ceata, zice ca intr-o saptamina trebuie sa ai 56h de conducere in doua saptamini consecutive 90h , odihna zil.11h consec. cea saptaminala 45h consec.deja am intrat in ceata , saptamina care vine trebuie sa ma duc la Kim Johansen in DK asta e cel mai mare stres ,cu timpii ,daca in timpu de 4,30h nu ai unde sa parchezi sa-ti faci pauza, si sunt multe care nu le inteleg . Pate cineva sa ma ajute sa-mi explice ,daca exista vreo explicatie mai simpla?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

viewtopic.php?f=83&t=2282

cauta pe link-ul de mai sus,este deja un subiect amplu pe tema programului de condus,citeste ce se spune pe acolo si poate intelegi si tu despre ce este vorba.Apoi ca sa intelegi cit de cit....pauza este de minim 45 minute[poti sa o iei fractionat 15+30,niciodata insa 30+15]

Orele zilnice de condus se aduna,respectiv tu poti lucra intr-o saptamina maxim 6 zile..deci vei avea 6zile ori 9 ore=54ore,aduni inca 2 ore pentru cele 2 zile in care poti conduce 10 ore si atunci vei avea 54+2 ore=56...deci...maximul admis intr-o saptamina.Numai ca timpul de munca se aduna pe 2 saptamini...maxim 90 ore...atunci daca tu ai 56 ore lucrate in prima saptamina inseamna ca in cea de-a 2a tu poti lucra...90-56=34 ore...Ceva simplist exlicat dar sper ca ai reusit sa intelegi ceva....nu pun la socoteala faptul ca tu ar fi trebuit sa intelegi deja deoarece ai facut un curs pentru atestare....

Aici inchid subiectul....nu uita..pe viitor foloseste functia cautare pentru a nu deschide un subiect care deja e discutat,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.