Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Aranjarea camionului(SUA)


tudor

Postări Recomandate

  • Members

Salutare!  Ar fi cate ceva de adaugat aici.

Primul motiv pentru care eu fac aceasta manevra nu este aceea de a fi "legal". O buna dispersare a greutatii pe intreg camionul inseamna uzura redusa a :suspensiei, transmisiei, cauciucurilor. Evident, fac in asa fel incat sa fiu si "legal".

In general, remorcile au aici doua axe. Este bine ca totul sa fie reglat de la bun  inceput in asa fel incat de la cuiul de remorcare si pana la ultima axa a remorcii sa ai 41 de feet (picioare). De ce ? Pentru ca, de exemplu, in Michigan aceasta distanta trebuie sa fie de MINIM 41" (picioare/feet) dar in alte state ca de exemplu California sau Missouri trebuie sa fie la MAXIM 41".

Dupa cum spune si tipul acela, greutatea admisa pe axa fata (viratoare) este de 12000 pounds. Asa cum am mai scris intr-o postare, aceasta greuate nu este data de legislatia privitoare la greutate admisa pe axa ci mai ales de greutatea admisa de producatorul autovehicolului. Volvo-ul meu, de exemplu, "admite" 12500. Si sunt absolut legal. Am fost cantarit si aveam 12600. Au strambat un pic din nas si mi-au spus ca aveam 80 de pounds mai mult. Desi nu sunt instructor, stiu treaba asta. De asemenea, cantitatea de carburant in cele doua rezervoare, conteaza foarte mult in echilibrarea camionului. De cateva ori am mers cu jumatate de rezervor pentru a nu depasi greuatatea admisa.

De remarcat faptul ca tipul isi face griji pentru faptul ca ii iese remorca 2 feet in afara :) la viraj . Adica aproximativ 40 cm. Ce ar face cu o remorca europeana!??

Cantarul pe care merge el este gratuit. Absolut raritate pe aici. De obicei platesti 10 CAD sau 9 USD. Si ai dreptul sa te cantaresti de doua ori in banii astia.

Privitor la mutarea 5th wheel sau cupla. Tipul a invatat el ceva in scoala si cam atat. Picioarele de la remorca nu le pui jos pentru a nu se misca remorca. Scopul este acela ca greutatea remorcii sa nu mai apese pe cupla. Altfel, nu poti muta cupla. Si este bine sa folosesti manivela pe "usor" pentru a o inalta un pic, nu mult. De altfel, asta realizeaza el cand lasa remorca jos din perne. Multi vede, putini cunoaste. Asta face parte din stilul nord-american "habar nu am dar ma dau profesor". Este regula generala.

  Alarma care se aude nu este din cauza ca a pierdut aer ci pentru ca a lasat tractorul jos din perne si a deblocat 5th wheel. Oricare din cele doua iti da alarma. De altfel, se poate observa ca alarma se aude in continuare pana pune din nou suspensuia pe pozitia de mers. Experti, ce mai!

Un lucru foarte important pe care a uitat sa il spuna: amandoua manvrele se fac in mod obligatoriu pe teren drept. Daca nu, te zbati ca molusca si nu reusesti sa muti nimic. Asa cum am vazut multi pe aici, inclusiv un team de-al meu care nu uita sa imi aminteasca de cel puitn 3 ori pe zi ca are 4 ani de experienta. Chiar si dupa ce a pierdut doua ore pe un teren plin de gropi, pentru a muta axele de la remorca. A incercat si cu 5th wheel-ul dar fara sa lase picoarele jos. Si nu stia de ce nu merge sa mute acea cupla. Iata de ce, nu vreau sa merg in team in Canada. M-am ferit sa ii dau vreun sfat pentru ca majoritatea celor care s-au apucat de camionageala pe aici, nu suporta sfaturi de la unul cu experienta in Europa, ba mai mult, il considera "figurist" ca sa citez clasici in viata.

Si ca in toate operatiile pe care le faci la camion, prima oara folseste creierul. In cazul in care ai, evident. Daca nu, incepi sa injuri si sa dai vina pe mecanici ca nu intretin camioanele sau ca ai ghinion.

Motivul principal pentru care ei muta axele este acela ca legislatia absolva de aproape orice raspundere pe cel care te incarca sau shipper-ul cum i se mai spune pe aici. Astfel, daca ai depasit greutatea, tu esti cel care plateste, shipper-ul n-are nici o treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.