Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

fara experienta,41 ani


Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua, am varsta de 41ani, urmeaza sa imi iau atestatele, momentan lucrez cadru militar la pompieri, dar doresc sa fac ce imi place SOFERIA,dar nu cunosc firme care sa angajeze fara experienta.Multi spum ca fac mare greseala sa plec de la un servici sigur, dar placerea de a conduce, de a vizita europa, lipsa unei familii, neajunsurile financiare ma impinge sa fac acest pas.Va rog saa ajutati cu firme care nu tin cont de varsta.Multumesc celor care ma indruma si rog cei care vor sa faca ironii sa se abtina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare..eu lucrez de 2 ani si ceva la SC.FILIP.SrL din arad care angajeaza si fara experienta si nu prea ii intereseaza varsta binenteles nu cred ca ar angaja un sofer care are 60 de ani ca incepator... situatia sta in felul urmator : fiind fara experienta te incadreaza din prima la sofer "NOU-NASCUT" asta inseamna ca primesti salarul minimpe economie (650 lei) + diurna care este de 3 euro % de kilometri...dupa ce o sa avane m-arsezi si iti faci umpic de experienta vei trece la 4 euro % kilometri , de aici incepe sa iti traga garantie 30% din diurna la fiecare cursa pana se strang 700 euro pe care ii vei primi cand vei pleca din firma daca nu ai incidente si stai in preaviz 21 zile lucratoare ...dar practic tu iei mai putin de 3 euro % pentru ca din 4 euro scazi 30 % si mai ramai cu 2,8 euro % kilometri . nu stai prea mult cu 4% vreo 2 luni si te trece la 5 % dupa care vei fi calaret asta inseamna ca: nu v rei fi titular de masina vei merge in functie de nevoia firmei cu masina titularilor cand ei isi ia cancediu ( o cursa de italia cu masina mea, urmatoarea cu masina lui colegu meu si tot asa) dar aici se imbunatatesc bine lucrurile pentru ca: aici iei 10% pentru ca trebe sa te porti cu bagajele dintr-o parte in alta.. la cursele de mobila de la firma ADA din salonta iei 12% pt ca trebe sa descargi impreuna cu colegul tau mobila, la cursele cu duba frig tot 12 % doar pe retur catre casa daca ai marfa la temperatura...dupa care cand va fi o masina libera o sa devii titular pe ia si vei lua ca si mine 8% ,la cursele de ADA 10% , si la frigo cand ai marfa la temperatura tot 10 %...era sa uit. cand vei fi cu 4% respectiv 5% nu prea te ia nimeni pt ca la soferul titular nu mai ii da 8% ii da 7% pt ca tu esti mai experimentat decat nou nascutii..la fel si la tine cand fei fi titular cand vei avea 8% doar cand colegul tau are 3% ...la sc.filip se lucreaza doar in echipaj si nu poti tine soferul mai mult de 1 luna pt ca til schimba..mai sunt cateva chestii bine de stiut,.. care m-ar durea degetele la cat ar trebui sa scriu ..daca te intereseaza lasa-mi un mesaj pe privat. bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut Petrut,eu sunt in aceeasi situatie k tine,doar k eu am 24 de ani,tot cadru militar si nici eu nu-s multumit nici de salariu nici de viata asta de militar.sincer sa fiu nu sunt din zona ta k sa iti sugerez o firma anume de unde sa incepi(eu am gasit in zona mea)da iti pot zice k e mai important sa iti urmezi visul si sa faci acel lucru cu placere,poate de la asta o sa vina si o viata mai buna...succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca zici ca nu te intereseaza zona,cu toate ca esti putin cam departe,poti sa incerci la firma Vlase Spedition din Slobozia.De curand am fost eu la un interviu la ei si ziceau ca angajeaza incepatori.posturile vacante sunt disponibile numai pentru extern(asa ziceau atunci).se lucreaza la program si cu banii am auzit k sunt seriosi,problema e sa te incadrezi in consumul de motorina pe care il dau ei(daca retin exact dadeau 25% pe gol si 0.5% pe tona)destul de mic consumul zic eu,dar am auzit ca nu ar fii probleme chiar asa de mari.daca te hotarasti iti dau si nr de tel a persoane care se ocupa cu angajarile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu inseamna ca daca urmeaza sa ia atestatele nu are experienta pe un camion chiar si cu remorca(la cadrele militare nu le trebuie atestate ca sa circule pe drumurile publice cu camioanele unitatii,cel putin in cazul meu asa este)si oricum cel mai mare esec in viata este acela de a nu incerca sa faci ce iti place...sunt constient ca este foarte greu,dar nici cand a decis sa fie militar angajat nu cred ca ia fost chiar asa de usor...asa ca in speranta de a duce un trai mai bun,poate incerca linistit.asta e strict parerea mea,omul face ce crede de cuvinta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut dle sorinec sunt din jud. cta poarta alba numele meu este nicu daca pti sa mi dai si mie te rog niste informati despre aceasta firma din slobozia daca spui ca angajeaza incepatori oricum eu am ma i condus tiru in spania doar 4 luni .acesta este nr meu de tef.0764926566 si vod.0721617290. eu la , luat si pe al tau de pe forum dacanu te deranjeaza sa te sun eu.multumesc astept un raspuns TE ROG.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Salutare, va rog sa imi mai spuneti cateva firme care nu tin cont ca am 41ani.multumesc.

Kurt Beier ar fi una. Deși, dacă mă întrebi pe mine, ''Inspectoratul pentru Situații de Urgență'' scris în C.V. e suficient, indiferent de vechime. Caută firme unde angajările se fac pe bază de probă de lucru (gen H.Essers, Waberers).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.