Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

ajutati-ma va rog!!!


sorinnek

Postări Recomandate

  • Members

Va salut.rog colegii cu mai multa experienta sa ma ajute si pe mine in alegerea unui camion,respectiv iveco stralis 2003.am de ales din 3 bucati unul are cutie automata,unu semiautomata si unul manuala.precizez ca masina o sa lucreze numai intern la prelata si eu sunt cam incepator.va rog sa imi dati avantaje si dezavantave pentru fiecare si cu explicatii.sa aveti drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Eu nu am suficientă experiență să dau astfel de sfaturi, dar cred că combinația ''cutie de viteze manuală+șofer profesionist (pe bune, nu doar cu titlul) este o combinație bună, chiar ideală.

Electronică mai puțină, frâna de motor ''la vârful piciorului'', o plajă mai mare de turații+trepte pentru obținerea cuplului dorit cu consum minim (față de rigiditatea setărilor electronicii)... sunt destule avantaje, zic eu, dar repet, între scaun și volan trebuie musai un șofer bun.

Cum am spus, nu am suficientă experiență să te ajut, așteaptă răspunsul colegilor care știu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Va salut.rog colegii cu mai multa experienta sa ma ajute si pe mine in alegerea unui camion,respectiv iveco stralis 2003.am de ales din 3 bucati unul are cutie automata,unu semiautomata si unul manuala.precizez ca masina o sa lucreze numai intern la prelata si eu sunt cam incepator.va rog sa imi dati avantaje si dezavantave pentru fiecare si cu explicatii.sa aveti drumuri bune

Colegule , pe semiautomata nu am lucrat. Dar pentru romania intre automata si manuala as alege manuala. Pentru asta va trebui sa inveti cat de repede "mersul economic" . In prezent conduc automatata de 2 ani, dar sincer pe nationale simt lipsa manualului.Computerul nu vede ce vezi tu pt o schimbare optima de multe ori ceea ce poate duce la risipa de combustibil. (pot trece pe manual pana la 30 km/h, deci nu mai am varianta "impulsuri" )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Raspunsul ar fi de fapt daca te intereseaza sau nu consumul...atunci..cele cu cutii automate sau semiautomate vor consuma mai mult...cele mecanice consuma mai putin..[bine..in functie si de sofer]. Daca nu esti interesat de consum ci doar de confortul oferit soferului atunci alegi una cu o cutie automata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.