Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Arie de acoperire statie radio


Postări Recomandate

  • Members

Salut,

Vreau sa imi cumpar o statie radio si as vrea sa va cer o parere. Intentionam sa imi cumpar un model mai scump pentru a beneficia de o raza de acoperire mai mare, dar un prieten mi-a spus ca nu este nevoie pentru ca oricum informatia utila se transmite din aproape in aproape si ajunge la distante foarte mari, poate chiar 100 de kilometri.

Nu as vrea sa ma zgarcesc si sa iau teapa, dar nici sa dau banii de pomana daca nu e nevoie. Nu am mai folosit o statie pana acum si am nevoie sa imi confirmati sau nu daca e adevarat ca informatia se propaga si as putea afla de un radar,de exemplu si la o distanta foarte mare, chiar daca statia mea nu are o raza decat de 10 kilometri.

Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

saltare,

aria de propagare a unei statii radio depinde de mai multi factori cum ar fi : pozitia de emisie(clar daca est pe un deal poti vorbi mai departe),puterea de emisie,acordul dintre antena si statie, nu neaparat in ordinea asta.

dar trebuie sa stii ca puterea de emisie este reglementata la 4 w si daca facem o comparatie nu prea tehnica si zicem ca degeaba strigi tu tare si eu te aud de la 100 km,daca eu iti raspund in soapta o sa ne intelegem nu.

inafara de soferi exista pasionati de radio care cu antene si puteri mai mari sau mai mici,pe propagari deosebite iau legatura pe radio cu alti pasionati.

despre aplicatia practica cu radarele..de multe ori sint mutate sau sint in miscare , deci ai nevoie de informatie calda din zona ta, pe care binenteles e frumos sa o trasmiti mai departe.

toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.