Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Anglia - Schimbare permis, card si atestate!


wolody

Postări Recomandate

  • Members

Va salut!

A schimbat cineva permisul de conducere intr-unul englezesc?

Intrebarea principala este: Cum fac cu cardul tahograf si atestatele de marfa, persoane? Ele au seria permisului pe ele. Daca schimb acest permis romanesc, automat nu ar trebui sa schimb si cardurile?

As aprecia o mana de ajutor" daca stie cineva. Multumesc!

images.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru toate raspunsurile tale exista DVLA.Chiar si daca nu esti in UK iti raspund pe mail la orice intrebare ai avea.Pe scurt in UK nu cred ca afecteaza schimbarea permisului cu seriile de pe celelalte acte.Meteahna asta tampita cred ca este numai la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Da. M-am lamurit. Conform DVLA permisul romanesc este perfect valabil, insotit de cardurile emise de autoritatile din tara noastra. Doar in situatia in care schimbi acest permis romanesc cu unul englezesc (ceea ce este mai bine vazut in randul angajatorilor de acolo) , va trebui sa schimbi cartela tahograf si cartela atestat, intrucat acestea au seria vechiului permis pe ele.Acestea se schimba in cadrul VOSA (ARR ), cu notificare automata de la DVLA sau la cererea ta. Pentru cardul ADR nu se impune schimbarea , el neavand nici o legatura cu permisul, fiind optional acest lucru. Fiecare document schimbat costa in jur de 60 lire. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.