Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Analize


Postări Recomandate

  • Members

Va salut! Oare pot fi șofer profesionist dacă sunt HIV pozitiv? Știu ca se cere testul în cadrul analizelor pentru siguranța circulației dar nu știu dacă poți sau nu profesa. Dacă are cineva cunoștință despre aceasta chestiune îl rog tare mult sa îmi comunice informații. Va multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal daca nu aveti boala declansata as zice ca da si ma bazez pe ceea ce am citit in "Ordinul nr. 1257/1391/2013 pentru aprobarea baremelor de sănătate pentru funcţiile din siguranţa transporturilor".

Cu toate astea in Anexa 2 Ordinul respectiv prevede reexaminari periodice dese la 3 sau 6 luni care pe langa stres, timp, cheltuieli va mai obliga si sa tot ajungeti periodic la comisie.

Cred ca cel mai bine este sa va consultati cu un doctor sef de comisie medicala de siguranta circulatiei desi ei sunt oarecum obligati sa respecte ordinul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 2 minute, globoi a spus:

In mod normal daca nu aveti boala declansata as zice ca da si ma bazez pe ceea ce am citit in "Ordinul nr. 1257/1391/2013 pentru aprobarea baremelor de sănătate pentru funcţiile din siguranţa transporturilor".

Cu toate astea in Anexa 2 Ordinul respectiv prevede reexaminari periodice dese la 3 sau 6 luni care pe langa stres, timp, cheltuieli va mai obliga si sa tot ajungeti periodic la comisie.

Cred ca cel mai bine este sa va consultati cu un doctor sef de comisie medicala de siguranta circulatiei desi ei sunt oarecum obligati sa respecte ordinul. 

Pai eu ma monitorizez la 6 luni, boala este ținută sub control și am status nedectabil. Doar ca la reexaminare nu știu ce analize ar putea sa îmi ceara. Ar fi foarte costisitor pentru mine sa îmi fac niște analize specifice pentru boala mea tot din 3 în 3 luni. Eventul o sa încerc sa ii propun ca de fiecare data când ma duc sa îmi fac analize de monitorizare ( astea le fac eu pentru mine odată la 6 luni) sa ii le prezint și lui sa le pună la dosar. Sunt foarte dezamăgit pentru ca am făcut C E și D, atestate de marfa, ADR și persoane ca acum sa vina bomba asta. Am lucrat ca șofer de camion în Germania 5 luni dar acolo nu te întreabă nimeni nimic. România e singura tara care cere asa ceva. Mulțumesc pentru punctul de vedere și timpul acordat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.