Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ce trebuie sa faca un nou sofer fara experienta?


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Ce trebuie sa faca un nou sofer fara experienta pentru a fi sofer pe TIR intern sau extern ,ce atestat trebuie ,merita sa incerc?

Am mai fost o singura data cu cineva pana in Olanda acum vreo 5 ani  cu camionul  am condus  si eu doar pe extern ,ca in Romania trebuie atestat si acuma ma cam macina gandul sa incep si eu pt.ca copilul a mai crescut si salariul de 1000 ron este cam mic la preturile actuale ,am carnet din '91 -B,si C,E-din "96 si nu am vrut inainte sa fiu tot plecat de langa familie dar acuma ar trebui sa incerc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Fa-ti atestatele ,,marfa,,card tahograf,,adr,,agabaritice...acum tu alegi ce tir vrei sa conduci...si da-i drumu la treaba...ma-i greu e cu gasitu locului de munca ca nu ai experienta...spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Gaseste un coleg cu care sa mergi, sa te invete parcarile, trasu la rampa...etc si poti sa minti putin in cv c-ai lucrat 1 an-2 pe local la vre-un nene care avea 2 tiruri si n-ai avut contract. Poti spun ca ai lucrat pe bascula ca se cam practica lucru fara contract. Poate te pune sa dai proba si daca te descurci...cine stie...

PS: in primu rand ai putea sa corectezi titlul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Au mai spuso multi soferi mai vechi in domeniu.Ca sa ajungi sofer de tir fara experienta ar fi sa iti cauti de lucru in echipaj.Nu zic poate ai noroc si dai peste un patron care are nevoie disperat de sofer,si poate ai norocu sa te angajeze.Dar parerea mea este ca daca privim si cealalta parte(fara experienta in domeniu,tarile straine nu le cunosti,sa presupunem ca nu stii o limba straina,sa ajungi la timp sa descarci..........etc.) Acuma tu faci ce vrei colegu asta a fost parerea mea......si bafta cu atestatele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

am permisu c+e din noembrie 2010 si nici un patron nu mi-a dat nici o sansa sa demonstrez ceva,toti te privesc de sus ca si cum ei sunt marii meseriasi ca si cum sau nascut asa,imi pare rau parca de banii cheltuiti aproape 90 mil lei vechi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

am permisu c+e din noembrie 2010 si nici un patron nu mi-a dat nici o sansa sa demonstrez ceva,toti te privesc de sus ca si cum ei sunt marii meseriasi ca si cum sau nascut asa,imi pare rau parca de banii cheltuiti aproape 90 mil lei vechi

Funky si eu am fost ieri la deva sa imi ridic atestatul de marfa+adr+cartela tahograf ,si am zis sa incerc daca tot is in deva sa imi caut de lucru,si tot asa mi-au zis ca nu am experienta....macar ca ajutor daca mi-ar fi dat o sansa..hmm e foarte greu acuma sa mai gasesti de lucru...apropo asa de mult tea costat aproape 90 mil? ..ca pe mn m-a ajuns in 2009 la suma de 38-40 milioane cu tot cu atestate! Bafta in gasirea unui loc de munca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

domnule balas tudor nu vreau sa intru in polemica cu dumneavoastra dar nu credeti ca ar fi mai bine sa inceapa de la scuter? Daca cineva nu a fost in stare sa se suie din prima pe camion asta nu inseamna ca e regula generala. Sunt multi colegi care au laut tiruri de la edy, dumagas, aquila, etc si nu aveau nici 3 programe conduse pe camion si acum sunt profesori in condus.

Sper ca ti-ai gasit colegule de munca si pedalezi acum la vre-un longline. Sper de asemenea ca mi-ai urmat sfatul. Nu totul in viata e corect, tu de ce n-ai trisa putin?

Ps: multumesc pentru edit domnu' vt dar nush ce gresisem...poate vre-o virgula?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

noi soferii fara experienta ar trebui sa incepem pe tricicleta,bicicleta,motocicleta cu pedale,scuter,masina mica, duba..........................cap tractor+semiremorca.

nu ca sa ma laud dar in 2 ani de cand am cat.B(C+E 2011) am facut vreo 400,000 de km pe putin cu turisme si dube de 3,5 t.(Germania,Italia,Austria,Slovacia,Cehia,Polonia,cam pe aicia am umblat eu)

eu nu cred ca asa cum zice domnu balas_tudor este inceputul pe tir al unui incepator.

eu cred ca cel mai bine pentru un incepator este de a incepe pe un 7,5 t, eu spre exemplu am sa incep in maxim o luna pe un Atego la o firma de transport de la mina din oras.

fiecare are dreptul de a face ce crede el ca e bine.

daca eu vreu sa merg direct pe tir atata imi caut de lucru pe tir pana imi gasesc, asa am facut si cu 3,5 tone, aveam 2 luni la permis si lucram in transport international de marfa pe Iveco Daily

Drumuri bune si sper ca nu am jignit pe nimeni, mi-am spus doar parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.