Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

intrebare atestat CPI


Postări Recomandate

  • Members

Buna tuturor! Sun nou pe acest forum si am o intrebare pentru voi daca ma puteti ajuta. Deci, de curand am luat permisul pentru categoria C si ieri am luat si examenul pt atestat transport marfa (sala si traseu). Acum intrebarea mea este: in data de 13.03.2014 sunt programat la examenul pt. CE (traseu), dupa ce il iau este valabil atestatul si pt CE? adica pot conduce camion+remorca cu atestatul acesta care l-am dat inainte sa iau CE? si daca da, cum sa fac? sa merg sa-mi scot atestatul acum sau sa astept sa i-au si CE si pe urma sa merg sa il scot?

Am facut atestatul imediat dupa ce am luat C-ul pt ca am nevoie urgenta de el si de permis si am zis sa il fac in paralel cu CE sa nu astept prea mult pana termin cu toate. Sper sa intelegeti ce am vrut sa spun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Trebuie sa astepti sa iei si categoria CE si dupa te duci la sediul ARR si iti depui actele pentru eliberarea atestatului .

Daca te duci acum iti v-a elibera atestat doar cu categoriile pe care le detii in prezent.

Sper ca ti-am fost de ajutor .

PS. Este o rubrica pentru Atestate , asa ca rasfoieste putin paginile si posteaza unde trebuie .

Priveste ce face functia Cauta viewtopic.php?f=25&t=6798

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Moderators
sunt programat la examenul pt. CE (traseu), dupa ce il iau este valabil atestatul si pt CE?
Trebuie sa astepti sa iei si categoria CE si dupa te duci la sediul ARR si iti depui actele pentru eliberarea atestatului .

Daca te duci acum iti v-a elibera atestat doar cu categoriile pe care le detii in prezent.

Atestatele nu se eliberează pentru o categorie anume de pe permis, se eliberează pentru a putea desfășura o anumită activitate (conducerea unui anumit tip de autovehicul/ansamblu de vehicule).

Problema este că atestatul pentru mărfuri generale este de tip card și are trecută pe el seria și numărul de permis (la fel și cartela tahografică). Tu în momentul în care adaugi o categorie pe permis, automat schimbi seria și numărul acestuia, deci, în concluzie, va trebui să refaci procedura de emitere a atestatului (adică taxă de emitere, cerere tip completată, poze, copii după permis și buletin, mers la A.R.R. și depuse și apoi așteptatul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.