Jump to content
BANKS

Verificare istoric sofer

Recommended Posts

Buna! O intrebare!Daca o firma doreste sa verifice un sofer,exista un loc anume unde ar putea gasii informati despre istoricul unui sofer? Multumesc

am schimbat titlul din ''verificare''....cred ca e mai de inteles acum despre ce este vorba in subiect

Edited by cico_3504

În mod normal, nu. Dar pe bursă se practică ''atenționările'' între patroni (deși ilegală practica d.p.d.v. al protecției datelor). Dar nici nu prea ai ce să faci.

Deși nu pot solicita nici o informație fără acordul tău, patronii în schimb pot oricând să-ți ceară ție să le pui la dispoziție: cazier judiciar, cazier rutier, cazier fiscal, extras din Revisal, extras de cont bancar (doar cu informațiile despre titular), fișă medicală privind starea de sănătate și încă destule altele. Mare parte din ele sunt chiar obligatorii pentru tine să le prezinți la angajare, de exemplu.

Mai pot să contacteze foștii angajatori și să solicite fișele de evaluare profesională (pe lângă că o banală discuție ca de la HR Manager la HR Manager de obicei e destul de sinceră și obiectivă).

Statul te protejează vis-a-vis de situația financiară și de situația familială, în sensul că astfel de informații pot fi solicitate și folosite doar în anumite condiții (de obicei implică o decizie judecătorească iar motivația trebuie să fie serioasă, gen cauze penale etc). Dar din punct de vedere profesional, nu prea poți ascunde mai nimic, chiar dacă patronii nu au acces direct la informații.

La 22.01.2017 la 0:23, BANKS a spus:

Multumesc!

Buna!  Cum as putea sa aflu acest lucru ,pentru a ma apara ?,stiind faptul ca am fost amenintat de o firma.Acestia vrand sa ma trimita intr-o cursa in Hu,de proba cu o duba de 3,5t fara contract,desii eu am umblat toata europa cu camioane ceia ce i-am explicat.Momentul cand am refuzat sa plec fara acte am fost amenintat cu ceva ,,bursa''.eu.multumesc.

Cum ți-am spus deja, nu prea ai ce să faci. Discuțiile dintre patroni se fac la telefon, iar dacă vreunul postează numele unui șofer (al tău de exemplu), nu ai ce să-i faci, căci e doar un nume.

Nu are cu ce să te amenințe, lasă-l în pace să delireze ce vrea el. Tu caută-ți de muncă liniștit, dovedește că ești șofer profesionist și n-o să ai probleme de nici un fel.

Acum 33 minute, cri5tian a spus:

Cum ți-am spus deja, nu prea ai ce să faci. Discuțiile dintre patroni se fac la telefon, iar dacă vreunul postează numele unui șofer (al tău de exemplu), nu ai ce să-i faci, căci e doar un nume.

Nu are cu ce să te amenințe, lasă-l în pace să delireze ce vrea el. Tu caută-ți de muncă liniștit, dovedește că ești șofer profesionist și n-o să ai probleme de nici un fel.

Multumesc! Va respect!