Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Buna ziua


Alexandr

Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua.am inceput programul in2.la prima schimbare de carduri am uitat sa imping cardul in slotul 2 si am mers asa pana am observat.ne.am oprit totusi la 15 ore de la incepere programului.poate sa imi spuna cineva ce fel de grozavenie am facut? .multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Salut.

Condusul în echipaj (activitățile zilnice) au loc OBLIGATORIU între două repausuri (zilnice, sau un repaus zilnic și unul săptămânal). Cu alte cuvinte, desfășurat, treburile stau cam așa:

șofer 1 + șofer 2 = repaus (zilnic sau săptămânal, împreună sau separat);

șofer 1 + șofer 2 = activități zilnice (în prima oră poate fi prezent un singur șofer, dar ulterior ambii sunt prezenți la bord);

șofer 1 + șofer 2 = repaus (zilnic sau săptămânal, împreună sau separat).

Doar dacă desfăşurarea evenimentelor are loc așa cum am descris, abia atunci se poate spune că s-a efectuat conducere în echipaj. Deci fără repausul inițial și cel de după terminarea activităților zilnice, nu există conducere în echipaj.

Ce ai făcut tu, se numește:

1. fie utilizarea improprie a instrumentelor de bord;

2. fie lipsă repaus zilnic/săptămânal la sfârșitul perioadei de conducere în echipaj.

Determinarea exactă o va face organul de control, dacă ai urmat procedura corectă la schimbarea cardurilor (dacă ai scos cardurile fără să marchezi sfârșitul activităților zilnice și ai înregistrat manual minutul(ele) lipsă) atunci ai șanse să scapi cu prima variantă (35€ din câte am auzit). Altfel, e cu mult mai mulți bani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.