Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

7.5 necesare


avam

Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua , in primul rand imi cer scuze pentru ca nu stiu sigur daca am postat in topicul in care trebuia.
Am nevoie daca ma poate ajuta cineva cu un sfat in ceea ce priveste tot ce are nevoie un camion de 7.5 in el pentru sofer.
Adica o lista cu tot necesarul de care are nevoie soferul, la drum. 
Multumesc si imi cer scuze daca exprimarea nu este cea mai buna :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Salut:

Obligatorii, în funcție de situație...

1. Buletin, permis de conducere, atestat calificare transport marfă (+ ADR și/sau agabaritice dacă e cazul), cartelă tahografică, legitimație de servici/CIV, înregistrările taho din ultimele 28 de zile/semnătura pe certificatul de atestare a activității (la sediu)/nici una nici alta în funcție de situație, certificat de înmatriculare autovehicul + talon revizii (idem pt. remorcă/semiremorcă dacă e cazul), dovada asigurării RCA (hârtie sau electronic), copie CIV + dovada dreptului de operare (dacă e cazul), copie CUI, copie conformă a licenței comunitare/certificat de transport, certificat + autocolant metrologie tahograf, CMR (+ DDT, inclusiv fișa de siguranță ADR/aviz de însoțire a mărfii, în funcție de caz), certificat agreere nivel zgomot (dacă e cazul), agreere suprastructuri (dacă e cazul), autorizații de transport speciale (agabaritice, deșeuri etc) dacă este cazul, ordin de deplasare/marșrută, foaie de parcurs/FAZ, kit legislativ (trusă medicală, triunghiuri, vestă reflectorizantă, stingător), echipament de lucru (bocanci, cască, ochelari, căști de protecție etc etc)

Opționale...

1. Sistem de navigație GPS, telefon mobil (+ unul de rezervă cu tot cu SIM), 1 sau 2 căști handsfree, ochelari de soare, 2-3 pixuri + un capsator și niște mape de plastic, o mini trusă de biți și tubulare, un patent, un cutter și bandă adezivă, o pelerină de ploaie, un rucsac, șervețele/prosoape de hârtie (și umede și uscate, cât mai multe), apă plată (din care 1 bax e rezerva strategică împreună cu câteva conserve) etc etc

Musai...

1. Chef de muncă, tupeu, curaj, izmene și ciorapi de schimb și microbul necesar în sânge!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.