Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Bring / ex- Blomquist Trucking


Postări Recomandate

  • Members

o MICA adaugare.....Perioada petrecuta acasa nu se plateste cu absolut nimic(Zero 0).....Ultima zi petrecuta pe camion inaintea plecari spre casa si prima zi la revenirea de acasa ....se cam pierd in calcule si nu se platesc......Zilele petrecute pe drumul spre casa si din spre....cam 2 pe un sens nu se platesc si soferului i se vor mai retine in jur de 60 de euro(poate a mai crescut suma)contravaloarea transportului catre casa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
rectificam,in fiecare an se opreste 124 sau ceva de genu asta,dar,nu depaseste 130 euro asigurare marfa,asta insemna ca cel putin teoretic in cazul in care apare probleme cu marfa(paleti rasturnati)plateste firma de asigurare.da se mai ciuguleste din salarii mici sume de pana in 50 euro(gen mers cu magnet=15euro pe luna)dar pt sumele mai mari oprite intotdeauna exista o explicatie(sa fim seriosi ce firma te iarta cand gresesti?)aceste probleme se rezolva la firma,iar daca nu e vina ta in 90%din cazuri se recupereaza banii,problema este ca deobicei soferii pica la mijloc intre transportator si expeditie si este destul de complicat sa iti dovedesti nevinovatia chiar si eu acum am o factura de plata de 600 euro pt o gresala,nu imi convine,dar am gresit si asta este.stimati colegi eu stiu ca este greu sa recunoastem atunci cand gresim dar totusi putina sinceritate nu strica niciodata.cati soferi au scris ca au fost vreodata dati afara din vina lor(accidente,intarzieri la beneficiari,furt motorina,neantelegerea unei limbi straine,probleme cu marfa si exemplele pot continua)?nu vreau sa le fac reclama in mod deosebit dar adevarul este undeva la mijloc.nu uitati ca este o firma care au angajat soferi cu 0 experienta,iar acesti bani(mai multi sau mai putini)intra in cont la cel tarziu 17 ale lunii,in comparatie cu alte firme unde banii intra pe 25 sau 30 ale lunii e destul de ok.drumuri bune

astfel de remarci as vrea sa citesc despre firmele de transport.la orice firma pot fi soferi care spun ca e bine si soferi care spun ca e rau.depinde ,zic eu de experienta traita la acea firma. eu unul nu am vazut nici un comentariu in care un sofer sa recunoasca faptul ca a fost dat afara si cu ajutorul lui(furt,greseli grave,si altele).eu imi caut de munca si am fost sunat de patroni care se plangeau ca au soferi care nu pot sa bage o adresa in gps(unul chiar a facut vreo 150 km) sau care umbla cu sticla de votka in portiera.ceredti ca acei soferi vor vorbi de bine firmele respective dupa ce vor fi dati afara?nu vreau sa credeti ca tin partea patronilor doar ca atunci cand spui nasoale despre o firma trebuie sa vi si cu argumente.drumuri bune la toti colegii care pe unde o-ti fi.

Argumente SOLIDE.....Toti colegi care inca lucreaza in aceasta firma vorbesc atat de frumos de aceasta firma si chiar nu inteleg...DE CE?????......DE CE ??? Mintiti oameni care poate au nevoie de un loc de munca ca de aer!Pacatele voastre!....La fostul Blomquist actualul Bring Sk...da,salariul este de 55 euro pe zi....dar ziua petrecuta strict la munca,nu pe Bus in drum spre casa nu acasa!Cat se sta acasa salariul e zero(Zero 0) iar ultima zi inainte sa pleci acasa si cea in care ai revenit de acasa se cam pierd in calcule ca na....oricum nu a fost luna intreaga,nu se vede!drumul de acasa dureaza o zi din romania pana in slovacia la birouri unde se ajunge dimineata si se pierde o gramada de timp pana tarziu in seara cand se schimba Busu si se pleaca inca o noapte si o zi uneori pana la punctul de unde se ia Camionul....(o parcare uitata de lume undeva prin Europa de multe ori:))...drum care e platit de catre soferi cu 60 de euro opriti din salariu:D!Acea asigurare de la inceput de an care se opreste tot din salariul soferului...cam 130 de euro...nu as vrea sa spun ca e asigurare de marfa ptr ca aici daca ai rasturnat un palet de marfa vei plati si cuiele de la paletul respectiv;)....(Acum doi ani in Franta la descarcare mi sa refuzat o cutie de marfa congelata pe motiv ca ambalajul de carton era un pic deteriorat,marfa respectiva fiind de asemena in ambalata si in punga de plastic,iar cutia fusese deteriorata la incarcare....La un an de zile mi sa imputat 30 de euro contravaloarea acelei cutii,am intrebat de asigurare si mi sa spus...Te uiti la 30 de euro:)))...In fine....una peste alta eu zic hai sa nu ne mai mintim singuri......la un program standard de 6 sapt la munca si doua acasa avem asa......42 x 55 euro =2310 euro minus 60 transportul =2250 euro,42 zile muncite plus 14 de vacanta=56,...2250 impartit la 56=40,17 euro....cam asta e salariu la Bring!stiu ca cei care deschid usa cu capul pe la Ziar or sa sara ca arsi.....(Dar ce ...Tu vrei sa fii platit si cat stai acasa???....Ok....mai puneti la cele 42 de zile de munca atunci 2 venitul de acasa si doua plecatul si nu uitati sa scadeti din salariu ultima zi cand plecati acasa si prima cand veniti(se pierd in calcule la birou) refaceti socoteala si o sa vedeti ca e cam dezastru de fapt,nimic de recomandat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salutare!!! Au nevoie urgent de soferi;m-a sunat stazi Pavlinec ,I-am spus ca nu am ADR, m-a pasat la colegul lui Robert(+42191742008)care m-a intrebat daca ma deranjeaza daca plec pe frig!!! I-am spus ca nu ma deranjeaza dar ca nu am experienta si ca am am batut palma cu altcineva.

Totusi era dispus sa ma bage sofer 2;aaaaa,plecare era pe 15 august. Sunati!!!!

Sunati.....Suuunati ca e bineeeee!veniti aici ca au astia nevoie de carne de tun! voi veniti sa vedeti ce super e!!!!....Iarna cand e zapada de doua palme in autoband si mergi la garaj la Hamburg si le arati ca ai gume cu profil de vara Iti vor arata si ei undeva mic tiganit stantata pe la vreun service in Slovacia (M+S)....deci...mars in autoband!corespunzi!....veniti sa vedeti numai ce superbitati de camioane au ...Volvo de 500 de caluti,chiar 550 prin Norvegia si Man de 480 care alerga chiar si cu maxim 84 km/h...deh...poluare....Ca tu trebuie sa alergi sa faci km ca sa intelegi ceva de salariul ala....e asta e viata!Veniti sa vedeti cum e sa va hurducaie creieri prin Europa 2 zile minim cand veniti la munca si 2 cand plecati.....si toate astea pe BANI vostri ca firma opreste bani de transport din salariu(in timp ce alte firme asigura transportul cu avionul!)....Voi veniti!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salutare tuturor colegilor! As vrea sa fac niste precizari in legatura cu firma de transport Bring Trucking A/S. Este fosta firma Blomquist Trucking A/S care incepand cu data de 17.07.2013 si-a schimbat denumirea. Sistemul de salarizare este cu plata de 55 euro/zi, indiferent de numarul de kilometri parcursi. Daca se depasesc 10.000 km/luna, soferul e platit cu 16 euro/100 km., asta in primele trei luni; incepand cu a patra luna plata este de 17 euro/100 km. Daca iese mai bine pentru sofer sa fie platit la km., atunci asa este platit; daca nu, oricum primeste 55 euro/zi, inclusiv sambata si duminica, excluzand perioadele in care se sta acasa. In plus, se adauga un bonus reprezentand sporul de fidelitate si care se acorda dupa primele 6 luni de vechime, deci incepand cu a 7-a luna. Primul bonus e de 50 euro/luna, al doilea de 100 euro/luna si al treilea de 150 euro/luna, toate acestea acordandu-se din 6 in 6 luni. Transportul se face cu minibusuri din tara pana in SK, soferul platind o suma modica pentru acesta(spre exemplu, din Tg. Mures in SK se retin 30 euro), iar din SK pana in tara si la locul de preluare al camionului se face tot cu minibusuri, dar plata acestui transport cade in sarcina transportatorului, soferii neavand nici o obligatie. La fel se procedeaza si la venirea in tara. Mai este si varianta ca soferul sa vina cu masina proprie, dar asta e alegerea fiecaruia; in acest caz, nu se deconteaza transportul. Parcul auto cuprinde, deocamdata, camioane DAF, VOLVO si MAN, toate fiind EURO 5 sau EEV si cu transmisie automata. Conform spuselor celor din conducere, vor sa aduca si camioane MERCEDES, urmand ca pana in februarie 2014 sa innoiasca tot parcul auto. Nu sunt probleme cu plata taxelor de drum, a parcarilor cu plata in UK sau oriunde in Europa, nici cu consumurile(ce indica computerul de bord, acela este consumul). Service-ul pentru camioane se face corespunzator(iti anunti coordonatorul despre eventualele probleme si acesta te programeaza la service). Sper ca am fost de folos cu aceste informatii. Drumuri bune si uscate tuturor celor aflati in trafic iar pentru cei care au oprit deja la parcare o seara placuta si o noapte linistita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sweet Angel, nu te obliga nimeni sa mergi cu minibus-ul. O faci doar daca vrei sa economisesti niste bani. Intr-adevar, e cam incomod, avand in vedere ca trebuie sa transporti bagajele cu tine mereu, pentru ca nu stii exact in ce locatie preiei camionul, aici ai dreptate. Dar cu banii opriti pentru eventuale probleme cu marfa, te contrazic. In 30.09. 2013 am avut refuzate 4 cutii de pe un palet, deoarece paletii erau suprapusi si s-au presat in timpul transportului. Am facut poze, clientul a scris motivul refuzului si al returului pe CMR(am facut poza si CMR-ului), am anuntat disponentul, i-am trimis pozele prin e-mail si totul a fost ok. Daca insa dauna e din vina transportatorului, altfel se pune problema. Nu spun ca nu sunt firme care platesc mai bine sau poate ofera alte avantaje, dar cred ca nici aici nu este atat de rau. Nu fac lobby pentru Bring, imi exprim doar punctul de vedere cu privire la aceasta firma, cu care am avut contact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

,,,,,,,,fratilor daca nu vreti sa munciti stati acasa...dar nu vb in necunostiinta de cauza...eu unu am aproape 2 ani in firma asta si nu mi s-au oprit bani pe nimic(aici cu o exceptie,o amenda luata pe elvetia din cauza mea)gresesti voluntar platesti.dar ca modalitate de plata parerea mea e ca e cam printre putinele firme care inca respecta ceea ce vb cu ei la angajare.si daca camioanele sunt limitate la 83/84km/h cu ce va deranjeaza?sa vrei sa muncesti ca km ai de unde sa faci ;)sfatul meu pentru cei care vor sa aiba un job bunicel si stabil sa vina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Buna ziua Domnilor. Va rog dati-mi si mie o relatie, in legatura cu aceasta firma . Eu locuiesc in Spania, si as vrea sa lucrez si eu la ei. Au cumva si curse spre Spania, sau filiala in Spania. Multumesc.

salutare...nu au nici o fiiala prin nici o alta tara decat in Sk.sunt speditii care au curse de Spania.problema e ca fiind incepator nu o sa ai nici o sansa pe cursele lungi din cauza VIP-urilor ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegul marcu_mihai, iti pot oferi un nr. de telefon de contact din SK: 00421907898014 si persoana se numeste Jan Kotrik. Daca il contactezi, vei comunica cu el in engleza sau germana. Parerea mea este sa accesezi intai pagina lor de web (firma si-a schimbat denumirea din Blomquist in Bring) si acolo obtii mai multe detalii referitoare la modalitatea de contact. Bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc D-nule Doctor Max pentru indrumari. Am 20 de ani de TIR pe Comunitate. Imi pare rau dar nu voi telefona pentru simplu motiv ca nu cunosc, limba Germana sau Engleza. Cunosc Spaniola si Franceza. urmaream de mult sa lucrez la aceasta firma , dar acesta este un impediment pentru mine. Oricum iti multumesc pentru informatia data. Drumuri Bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • Members

MAi domnul SweetAngel tu ai ceva cu Bringul? eu lucrez la Bring si nu este nimic adevarat despre ce vorbesti tu cu camioanele si cauciucurile,daca ti-a tras bani ti-a tras dintr-un anumit motiv eu sunt pe norvegia si am cauciucuri de se sperie neamtu' si masinile sunt noi au adus si Mercedes Actros..e plina firma de povestitori dastia de genu'care plang firma.. si ei sunt de 6 ani in firma sa fim seriosi..banii la zi,masini noi... se mai fac si km ce mai vrem? ca vii 2 zile cu minibusul poti veni cu masina personala cum vin si 60 % din firma..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salut toti colegii de la bring , am intrat pe site-ul lor sa vad ce documente am nevoie si as vrea sa stiu exact ce acte imi trebuie sa am eu pentru angajare , ADR , PERMIS , PASAPORT , CARD TAHOGRAF , CONT , imi trebuie si card European de sanatete , iar cu vizitele medicale si avizul psihologic ce imi puteti spune se fac in tara la noi si trebuie sa le ai facute in caz ca te cheam sau cum se procedeaza , va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salut toti colegii de la bring , am intrat pe site-ul lor sa vad ce documente am nevoie si as vrea sa stiu exact ce acte imi trebuie sa am eu pentru angajare , ADR , PERMIS , PASAPORT , CARD TAHOGRAF , CONT , imi trebuie si card European de sanatete , iar cu vizitele medicale si avizul psihologic ce imi puteti spune se fac in tara la noi si trebuie sa le ai facute in caz ca te cheam sau cum se procedeaza , va multumesc

Salut toti colegii forumisti si pe cei de la Bring,un an mai bun va doresc.Pentru TruckerMarius,in loc de pasaport merge si Card de Identitate,Card European de sanatate primesti de la firma,dupa semnarea contractului.Da,trebuie si vizita medicala anuala facuta in tara.Daca te cheama,inca merge bine,deci poti sa vi cu inima deschisa,citeste si mai sus,fa-ti o parere personala avind in vedere cele scrise pro si contra.NU se opresc bani nejustificat,doar daca ai facut ceva...Succes,si Salutari si drumuri bune "tutulor".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.