Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

hartltrans


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 368
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

na ca s-o umplut o saptamana de munca la hartl.am plecat la tm,acolo am facut ceva fisa de medicina muncii,gratuita.am semnat o caruta de hartoage,nu e nimic sa ne lege pe o anumita perioada.inclusiv contract de munca pe perioada nedeterminata.firma are 4 microbuze,din cate am vazut eu,cu care vin si pleaca baietii din si spre austria.banii...te pune sa faci 2 carduri,unul lei si unul euro,la aliantz tiriac.pe ala cu lei iti baga salariu minim pe economie,care bineinteles ca sunt trasi din cei 600 euro.primesti 150 euro avans la plecare.in austria am inteles ca s-au schimbat destul de multe.in primul rand,nu mai schimbi remorci.baietii zic ca s-a schimbat si Bernard,datorita faptului ca-i pleaca titularii.dimineata cand am ajuns s-a facut repartizarea pe masini.sunt cateva daf-uri xf mai vechi,in rest manIuri tgx 18.440.automate.7 noi le-am gasit aici,tipla.am inteles ca urmeaza sa mai ia 40 (?) daf-uri noi.conteaza cu ce baiat nimeresti pe masina,sa te mai invete cate ceva.se lucreaza numai la program.am vazut sudul italiei,franta si germania intro saptamana (continuarea mai jos)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

continuare...

intru de pe telefon si incarca greu paginile.whatever...aproape de garaj e Lidl si Hopfer,preturi acceptabile.pentru fumatori,cu o investitie de max 20 euro - tutun vrac,masina si filtre.spor :)) / apropo,mai apare lista cu amenzi si consum...amenzi pt paleti neschimbati,curele rupte,amenzi,vignete.am vazut si 400 si ceva de euro...consumul ti-l baga pe gat direct de la tm,31 l/100.nu mai apare "cacat" pentru cei ce-l depasesc.si sunt care au si cate 36/100.chiar si cu 26l/100 (???) per ansamblu,e ok deocamdata.o rampa de lansare,un sut in cur si saltul inainte.sunt si baieti care au 10 c / 100,dar rari de tot.normal,stiu din auzite,nu se lauda nimeni cu asta.nu fata de prospaturi.baiatu de-s cu el are 7 la suta.si nu stiu ce sanse are sa creasca prea curand.la garaj,conditii acceptabile.4-5 module transformate in baie,bucatarie.ceva televizor.ca si titular,trebuie sa cari totul acasa.butelie,haine etc.acsa se pleaca de obicei dupa o luna,o saptamana acasa.se poate si dupa 2 luni,cu 2 saptamani / continuare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

continuare...

In principiu,cam asta ar fi,in mare.cum spuneam,tot raul cu binele lui.trecand peste faptul ca esti plecat atata timp de acasa,ca dormi tot timpul in cabina,te speli la bidon etc,per ansamblu e o sansa care nu trebuie ratata.pentru cei ce vor sa capete experienta...va urma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cine merge vineri acuma 03.06.2011 la Timisoara ptr a pleca in Austria ? 

  Si cine merge pe 10.06.2011 ?  Astept raspunsuri sa vad cu cine fac ,,gasca,, pe microbuz. !!!  Succes !!

tu mergi si pe 3 si pe 10? :D

bernard a trimis un titular acasa,ii venise aluia nush ce ruda si l-a luat cu el in camion,si pe colegu lui incepator l-a scos in drum cu bagaju.ala a dormit intro camaruta acolo,numa el stie cum.acu,nu stiu daca ala a plecat de tot sau numa in vacanta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Hatrl trans este o firma care tepuieste si isi bate joc de soferi fie ei incepatori sau avansati nu conteaza.Am lucrat la ei pana dupa sarbatorile de pasti, si sa va spun si din punctul meu de vedere cum se prezinta firma. In primul toata lumea e interesata de bani, banii si salariul sunt in felul urmator :

-ca incepator ai 450 de euro si 600 de ron in tara salar

-titular variaza de la 7 la 10 euro la 100 de km (cu 10 foarte putini mai sunt si vor  sa scape si de aia )

Cei mai multi sunt cu 7 euro la 100 de km 8,9 raritati de obicei vip-urile care au mai ramas.

    Acuma sa va spun si din experienta mea ce poti sa poti gatesti le ei dupase te angajezi , bineinteles iti cere o gramada de acte aiurea parerea mea doar ca sa-ti strici banii pe care ii ai si sa te puna pe drumuri, dupa ce te angajezi iti spune data de plecare si ora se pleaca deobicei cu microbuzele din fata firmei.La plecare din Timisoara pentru prima oara iti dau 150 de euro bineinteles sunt trasi la sfarsit din cei 450de euro a doua oara nu iti mai da nimic avans pe motivul ca ai luat salar si ai pe card bani!, odata ajuns in Vomp esti repartizat la titular si iti iei bagajele si pleci in cursa imediat cum ajungi (au fost cazuri cand titulari la care au fost repartizati incepatorii nu erau la firma si au trebuit sa ii astepte chiar si 3-4-5 zile in firma) . Se schimba inca remorci la greu, cursele care le faci  de obicei cele mai multe  sunt Germania Italia si Anglia la greu. Ti se spune ca stai 4 saptamini cu una acasa ,minciuni , de obicei cand ar trebui sa pleci acasa cu 2-3 zile inainte te trimite in cursa departe de firma ca sa nu ajungi sa pleci si te mai amana o saptamana poate doua , si cand pleci acasa nu te lasa altadata nici o saptamana ,de exemplu de pasti toti care am plecat ne-au obligat sa semnam demisia cu data de 26 aprilie deoarece daca nu ne intorceam inapoi pur si simplu erai dat "afara" de fapt iti dadusesi demisia singur si am plecat acasa in data de 21 , am ajuns in timisoara in data de 22 si pe data de 25 la ora 5 dimineata a trebuit sa plecam  inapoi ca pe data de 26 sa fi fost toti acolo,bataie de joc am stat 2 zile acasa . Poti sa stai si 3 luni plecat ca tot o saptamana te lasa acasa asta daca esti norocos si nu te cheama mai repede, mai poti sa faci si urmatorul lucru cand ajungi acasa sa-ti inchizi telu si sa stai o saptamana linistit dar daca faci asta si ei te suna mai repede si nu raspunzi te pun absent nemotivat si iti trag din salar zilele care le lipsesti si mai exact 50-60 de ron la zi ca incepator depinde cati bani ai mai avea de luat. Bani se mai trag si pt amenzi vignete parcarea necorespunzatoare in parcarea firmei daca ai hartii sau alte lucruri pe bordul masinii , iti trage pe motiv ca nu e curat si multe alte motive doar de ei nascocite pt a trage banii. De exemplu daca titularul uita sa cumpere vigneta si tu esti la volan si esti pentru prima oara pe traseu amenda se face bineinteles pe numele tau si ti se trag tie banii la salar. De exemplu vigneta se cumpara pt Benelux (Belgia, Luxemburg si Olanda) amenda este de 250 de euro si acuma va dati seama cu cati bani mai ramaneti daca titularul uita sa o cumpere si nu este el la volan  :(  ati lucrat  pur si simplu degiaba, ca incepatori trebuie sa visati  sau mai bine spus sa va documentati din inainte ce si cum unde se cumpara vignete si bla bla bla nu veniti asa la firma ,deci in concluzie trebuie sa vi gata invatat la firma ca daca nu inveti pe banii tai! De mancat mananci cand poti de dormit la fel de obicei sa conduce la program dar se mai fac si exceptii si te obliga sa sari programul nu va riscati parerea mea , de facut dus cand apuci luati-va servetele umede la voi sa aveti. As mai avea multe de spus despre aceasta firma dar nu vreu sa va dezamagesc dar trebuie sa stiti pt cei care vor sa mearga la HatrlTrans ca nu e o alegere potrivita. Pentru alte intrebari si discutii in legatura cu HatrlTrans puteti sa ma intrebati va raspund cu placere si as vrea sa va dau si raspunsuri pozitive dar din pacate nu cred ca exista in legatura cu aceasta firma!!! 

   

  Va doresc drumuri bune la toti colegii  si dumnezeu sa va binecuvanteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu zic ca ..( nu).. este adevarat ce zice colegul danuzt dar de la paste pina azi cind ai anuntat stirea e cale lunga deja uni colegi incepatori sunt acolo iar alti sau pregatit cu acte,dosare si mai greu pot da inapoi...si pina la urma trebuie sa incepem si noi de undeva si daca nu e bine la hartl (financiar vorbind ) facem si noi un pic de experienta ca de asta se cere in ziua de azi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa e ,avem nevoie de experienta,tui experienta vietii :-\si firmele care angajeaza fara experienta le cam numeri pe degete,sau nici macar n-ai nevoie de atatea degete!dintre 2 rele sper si vreau sa cred ca il alegem pe cel mai mic,ori asta ori statu akasa si continuat cautatul si cu speranta in san ca va veni de undeva izbavirea :-\mie unu mi-a cam ajuns cautatul asta de 1 an jumate :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Colegilor eu nu va spun sa nu mergeti mai ales la cei ce au bagat dosarul deja si au cheltuit o groaza de bani eu v-a atrag atentia la ce puteti sa gasiti in firma asta iar pt cei ce doresc sa faca experienta le doresc numai de bine si mult noroc dar daca aveti cat de cat experienta mergeti in alta parte ma gandesc ca mai sunt si alte firme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Asa e ,avem nevoie de experienta,tui experienta vietii :-\si firmele care angajeaza fara experienta le cam numeri pe degete,sau nici macar n-ai nevoie de atatea degete!dintre 2 rele sper si vreau sa cred ca il alegem pe cel mai mic,ori asta ori statu akasa si continuat cautatul si cu speranta in san ca va veni de undeva izbavirea :-\mie unu mi-a cam ajuns cautatul asta de 1 an jumate :(

Si cu experienta asta e discutabil. Dupa cum se vede la firma asta ramai cu experienta vietii. E cam cum era la armata cand am facut-o eu (1980) in ciclul intai cand eram pufan la o unitate cu profil scoala de soferi si faceau caporalii cu noi conducere de noapte pe sub paturi cu valiza.

Iti dai seama ca daca pleci de la ei trebuie sa fii impecabil adica cel la care te angajezi poate sa ceara referinte de la ultimul loc de munca si daca in dreptul numelui tau scrie CACAT iti dai seama ca ramai asa toata viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Pai da frate si atunci,oricum a-i da-o tot nu e bine....tot ar avea o scapare solutia.....atunci ce faci....ca daca o iei asa nu mai faci nimic iti schimbi orientarea si te apuci de agricultura de exemplu  ???

Trebuie sa incepi de undeva, dar sa fii gata oricand sa accepti sa fii calcat in picioare si injosit.

Taci si accepti imputarea motorinei, taierile de salar , mirosul de nespalat al colegului titular si bancurile lui pe seama ta.

E ca un fel de ucenicie cum se facea pe vremuri.

Dupa 6 luni daca nu te promoveaza ca titular, te desparti amiabil de ei si-ti cauti de lucru la alta firma fara alte comentarii.

Ramai cu o experienta pe care nu o vei uita toata viata. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da asa este colegule !! Multi dintre cei care sunt nascuti pana in 1980 au prins si armata la diferite arme Sa-mi spuna ii rog cati au uitat perioada de ciclu de 3 luni sau altii mai rau 6 luni ???

  cred ca multi si-o aduc aminte si dupa 20  de ani !!! deci in concluzie trebuie sa nu uitam momentele ,,importante ,, din viata noastra !!!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.