Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

hartltrans


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

Trebuie sa incepi de undeva, dar sa fii gata oricand sa accepti sa fii calcat in picioare si injosit.

Taci si accepti imputarea motorinei, taierile de salar , mirosul de nespalat al colegului titular si bancurile lui pe seama ta.

E ca un fel de ucenicie cum se facea pe vremuri.

Dupa 6 luni daca nu te promoveaza ca titular, te desparti amiabil de ei si-ti cauti de lucru la alta firma fara alte comentarii.

Ramai cu o experienta pe care nu o vei uita toata viata. :)

crezi ca chiar necesar sa induri toate astea? nu sunt deloc de acord cu tine , crezi ca cei experimentati in prezent cand sau angajat prima data au stiut ceva ,nu cred ,au fost la fel ca toti ceilalti dornici de a invata meserie nu sclavie.Daca se va mai continua mult asa un incepator nu va mai avea nici 1% sanse de a se angaja sau va munci cu lunile neplatit.Crezi ca diferenta dintre un incepator si un ,,veteran'' e prea mare? Este numai in mintea patronilor care vor sa se imbogateasca peste noapte si a colegilor ,,veterani'' care vor sa ia bani mai multi pe seama ta.Pe comunitate daca tu singur nu inveti (sau sa-ti notezi eventual) de unde sa_ti iei vignetele,toll colet,sa stii unde sa fii atent la boboxuri cand piuie si de cate ori,eventuale benzinarii impuse de firma,anumite trasee etc. dupa asa zisul veteran poti sa astepti mult si bine ca nu-ti va da detalii ca-l obosesti sau vorba colegului de mai sus va face glume pe seama ta fara nici-o retinere ca doar e ,,veteran'' , nu? mai bine stai in banca ta cu astfel de firme ca nu te ajuta cu nimic cele 3-4-5 luni care ti le trec ei pe cartea de munca incheiata cu fel si fel de litere ca pe cale amiabila e mai greu sa pleci, le incurci anumite curse,dureaza pana gaseste altul sa accepte aceasta sclavie.Nu se vede ca aceasta meserie este intro cadere libera din punct de vedere financiar? Oare din ce cauza?Nu probabil din cauza ca acceptam sa lucram pe bani de nimic,auzi 450e+600ron,pai frate 300e ii cam maninci tu la familie ce mai aduci,poate nici restu' de 300e daca te mai amendeaza pt nustiu ce.Si ajungi sa muncesti o luna pe comunitate pt 1000-1200 ron ,spalandu-te in cabina cum poti iar patronu' tau pan' nu stiu ce insule tropicale.Din partea mea faceti cum credeti dar sa stiti ca ofertele se mai si refuza nu neeaparat sa le accepti cu capul plecat ca in alta parte nu ti-ai gasi,macar sa se intample asta cateva luni si o sa-i vedeti pe faimosii patroni cum or sa vina sa va roage pe voi incepatorii , ca bani de dat la pretentiile veteranilor n-or sa aiba.MAI VORBIM , DRUMURI BUNE VA DORESC LA TOTI !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 368
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator Anonymous

Salutare! Maine dimineata o sa merg si eu la hartl sa vad ce acte imi trebuie sa incep la ei. Vad aici numai lucruri nasoale despre firma dar sincer va spun ca imi caut un loc de sofer de aproape 1 an si nineni nu ma accepta pentru ca nu am experienta. Am permisul de 3 ani, am si card tahograf, si tot nu am reusit sa ma angajez.

As avea o intrebare: Cati bani ar costa per total dosarul de angajare?

Si o rugaminte :-s Daca este cineva din Timisoara cu putin timp liber sa am ajute macar sa ajung la ei la firma ca habar nu am unde sa merg :-s sau daca pot primi aici o indrumare asa mai pe larg ...incepand de la gara :P

Va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Si o rugaminte :-s Daca este cineva din Timisoara cu putin timp liber sa am ajute macar sa ajung la ei la firma ca habar nu am unde sa merg :-s sau daca pot primi aici o indrumare asa mai pe larg ...incepand de la gara :P

Va multumesc anticipat.

De la gara iei troleibuzul 11 spre centru si mergi 4 sau 5 statii. Trebuie sa cobori la sensul giratoriu Punctele cardinale. Intrebi si tu.

Pe harta te orientezi . Ti-am facut traseul Pct B e gara si Pct A e adresa.

Link

Trebuie sa ajungi pe str Constantin Brancusi nr 7

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Are dreptate colegul mary_86 , cand toti vb de rau aceasta firma se gasesc "binevoitori" sa lucreze gratis pe comunitate ...450euro + 600 ron ?!!! dormit si spalat in cabina ?!!! ...hmmm , faceti coada la usa lor si in scurt timp o sa va "laudati" ca firma hartl ori cum se cheama angajeaza fara experienta doar ca sa prindeti experienta , adica fara bani ...ptr amenzi/parcari si alte cheltuieli in traseu veniti cu bani de acasa , dar probabil o sa va mandriti cand apare in CV scris hartl.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

hai..buna seara..am reusit si eu in sfarsit sa scriu,nu imi place sa repet,ce a spus costi este adevarat,acelesi lucruri le-as fi spus si eu,despre prima exerienta ce sa va zic ,am avut noroc de de un coleg titular extraordinar super baiat de la el am invatat multe si mai am de invatat destule,blondu  parca ziceai la tel ca nu vii la hartl ca te duci la fedex sau ceva de genu,lika tie nu ti-am raspuns la tel ca nu mai aveam bani pe tel atunci am vaz numaru tau scuze ptr asta,si ca sa va spun si eu clar pentru incepatori este o firma cu o rampa de lansare super de aici dupa cateva luni poti sa pleci sau sa ramai cum vrei.....normal tre sa vin acasa pe 20 iulie, dar nu se stie daca mai intru sa mai scriu,acum sunt pe vapor trec de la mesina la vila san giovani...apropo mai baieti din bucuresti mai veniti si pe aici ca se pare ca sunt cam singur pe aici..va doresc bafta si mult succes,blondule daca vii anuntama,lika astept un mesaj de la tine sa imi spui ce ai facut..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am nimerit cu un baiat de nota 20.in mare,colegil de mai sus are dreptate.se mai trag si acum bani,am vazut si 400 si ceva euro bani opriti.ca n-a schimbat paleti,ca n-avea cauciucuri antiderapante etc.REMORCI NU SE MAI SCHIMBA ! Cum o ai,o pastrezi,asa tragi de ea.si s-ar parea ca s-au cam muiat,vazand ca le pleaca oamenii.acum,parerea mea,nu neaparat cea mai buna  : nu strica sa vii sa stai macar cateva luni,sa-ti dai seama cu ce se mananca condusul pe tir,lucrul in echipaj si de ce nu,vizitarea atator tari.si de ce nu,adrenalina ce-o simti atunci cand ai sub cur 40 tone ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ptr HORATIU si COSTI975 > Luni 06.06 ma duc la firma la mine sa-mi iua lichidarea si vineri pe 10. iunie vin la Timisoara ! deci ne vedem cat de curand sau daka nu ne auzim pe forum sau pe telefon !!  drumuri line sa aveti colegii !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule misterD crezi ca daca aveam neamuri pe tir,sau aveam cu cine sa plec sa invat crezi ca ma duceam la vreo firma de genu  asta....dar inainte sa ne dati sfaturi si sa ne judecati ,ginditi-va ca noi astia incepatori nu avem alta varianta decat firmele care angajeaza incepatori iar daca am ales sa merg acolo este alegerea mea si a altor colegi(e singura optiune crede-ne si pe noi)

colegu blondu tu ai trimis dosarul si te-au sunat ca as veni si eu la timisoara cu tot cu dosar pe 10 iunie (cardul de sanatate il iau pe 8 iunie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da colegul likka ! pe mine m-au sunat pe 31 mai si mi-au zis sa vin maine 03. iunie ca sa plec , dar am mai amanat putin pana pe 10 iunie. eu zik ca innainte sa dai un telefon sa vezi daka accepta sa vi direct cu dosarul si sa si pleci! eu cred ca or sa fie de acord! numai sa intrebi cu  ce acte sa vii in original sa nu faci 2 drumuri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule misterD crezi ca daca aveam neamuri pe tir,sau aveam cu cine sa plec sa invat crezi ca ma duceam la vreo firma de genu  asta....dar inainte sa ne dati sfaturi si sa ne judecati ,ginditi-va ca noi astia incepatori nu avem alta varianta decat firmele care angajeaza incepatori iar daca am ales sa merg acolo este alegerea mea si a altor colegi(e singura optiune crede-ne si pe noi)

colegule , incepator sau veteran cum te cred ei ,le cari in spate marfa de de sute de mii de euro,partea lor cateva mii,tu cu ce te alegi??? 450e+600ron sau poate nici aia,sau cum zicea colegu de mai sus ca a vazut amenzi si de 400e,din ce le platesti palea, te intreb??????? si stai linistit cu invatatul mersului pe camion de 40t,daca ajungi pana  in vama la Nadlac fara niciun eveniment rutier inseamna ca ai inceput sa pricepi cu ce se mananca tir-ul, pt ca de la vama in colo intri in civilizatie ,in adevarata legislatie rutiera, nu in jungla asta romaneasca, mai ales drumurile ei. Trebuie sa te inveti cu gabaritul si articulatia lui,sa-i prinzi limitele pe sosea mai ales in curbele stranse , iar apoi iti va fi mult mai usor.Eu cred ca inveti mult mai repede singur in ale tir-ului decat sa tipe veteranu' din dreapta la tine ca-i lasi familia fara stalpu' casei (idiotu' dracu',inloc sa tipe putea sa te avertizeze din timp daca stia).

pacat ca se intampla astfel de lucruri, drumuri bune va doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ce e asa de greu de inteles ca....NU AVEM ALTA VARIANTA SI AM ALES SI NOI CE A FOST MAI PUTIN RAU DIN 2 RELE

si ca sa va suparati si mai rau ...nu stiu ce ati patit voi la HARTL dar.....maninc si corcoduse din padure si tot ma duc sa pun mina pe volan si sa merg calare pe 40 T

colegi (se simt ei) ..poate nu sunteti nascuti pt meseria asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

unii cred ca s-au nascut direct cu un salariu de 2500 e ! Dar cred ca nu au stat niciodata in tara pe 1000 lei ! Oare cum o fii atunci ptr ei ? Or pleca la munka si pe 600 e???? Si fara sa fii vazut interiorul unei cabine de tir?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va  spun sigur  din propria  experienta  ,cu  600 de  euro pe  luna  pe  comunitate  o  sa  munciti pentru a le  face caru  mare  la  patroni.Probabil pentru cei care  mor  de  foame  in casa  aici le  e  locul  vor  muri de  foame  prin parcari,insa  va  fi  greu  pentru  familie  ,copii  ,nevasta  sa  le  trimiti  10  milioane  pe  luna  acasa  stiind ca  esti sofer comunitar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

vino tu colegule si munceste aici in tara pe 1000 ron si sa vi incepator sa cauti si nu te angajeaza nimeni si sa ai si copii si sa maninci seara piine goala sa lasi mincarea pe miine pt copii...daca ai ajuns bine acolo unde esti in italia te rog eu vezi de treaba ta si lasa-ne pe noi in pace sau vrei sa ma chemi sa-mi dai de munca la firma unde muncesti ....ce zici ma iei si pe mine la tine in italia sa muncesc (in timpul liber sunt pescar...deci..imi plac si RAMELE)...o zi buna sa ai si sa te gandesti si la noi astia din tara care nu am avut norocul tau Domnule Coleg Experimentat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cred.....pai fisa medicala e cu analizele pe care le faci sa vezi daca esti apt medical,clinic sanatos......si cealalta se completeaza si cu datele angajatorului,ca mi se pare k aia cuprinde si fisa de identificare a factorilor de risc profesional...park eu asa am facut :-\....daca gresesc mi cer scuze  :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mai colegule likka... cand am inceput am inceput la fel ca si tine.. nu ma luat nimeni de mana sa ma duca nicaieri am batut pe la toate portile pe la toate usile dar am ramas acelasi cu aceeasi coloana vertebrala... tu azi te duci si mananci corcoduse de buna voie , maine le vei manca fortat ptr. ca ceea ce faci tu nu ca faci rau la toti dar iti faci si tie rau indirect.. fa ce vrei dar sofer nu e singura meserie care exista , poti face altceva pana gasesti sa faci ce iti place ca sa ai ce da de mancare la copii. in italia nam ajuns scriind pe forum.. in italia am ajuns plecand din Romania la varsta de 17 ani cu geanta in spate. sa ai drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

si ti-e iti urez bafta maxima si tot binele din lume si dumnezeu sa te pazeasca de rele si daca ai familie si copii sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei .....drumuri bune sa ai si fara evenimente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.