Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

INFORMATII DESPRE FARTUD SI RAVITEX


Postări Recomandate

  • Members

Salutare

 

In legatura cu firmele fartud si ravitex va spun din experienta propie cum sta treaba pe o parte.

Fartud

Am lucrat la ei 6 luni pe masini de 7,5 si 12 T,pe tara si pe extern.

In legatura cu plata,se face la timp dar incearca in mare parte sa te fure,gen pentru consum intarzieri sau defectiuni la masina pe care tu nu leai produs,s.a.

Salarul pe tara este fix de 1500 lei pe extern 4 la suta ca ajutor si 6 ca titular.

Pe  acceste masini de 7,5 si 12t esti sclav sa zic pe romaneste,in proportie de 70% tu incarci si descarci camioanele cu manutele tale si acceasta treaba nu este platita extra+ faci transbordari de marfa dintr-o masina in alta care esti platit cu 10 euro si asta numa daca vrea seful de coloana.Pe extern e un pic mai usor daca pot sa zic asa.dar pe tara daca vor sa te angajeze sfatul meu e sa nu mergeti indiferent daca sunteti incepatori in meserie sau nu.Pe partea cu tir0ul de 24t nu pot sa zic cum ee,doar din auzite de la alti colegi este ca se baga la vremea respectiva mult pe magnet si al 2lea card dar in anul cand am lucrat eu la ei incepuse sa aduca camioane e6 man,dar si asa este posibilitate de OUT si al2lea card.cam atat va pot spune despre fartud.

P,S: dupa parerea mea nu merita sa va angajati la ei,tin sa precizez ca acceasta recizie a mea este pe perioada 2014.

 

Ravitex

Am lucrat si la ei 1an si un pic,am avut pe o masina de 7,5t cursa fixa  a fost totul bine stiam ce sa fac, cum, cand si ce de salar pe munca care o prestam eram multumit.

Plata pe masini de 7,5t nu cunosc nam lucrat,apoi am trecut pe tir(24t) platit cu 35 euro pe zi ca ajutor si titularul ia 50euro.

Salarul il primesti minim pe economiie

Sunt profund dezamagit de banii care ii faceam lunar,ma tinea multe zile acasa sau daca stateam mai mult  prindeam multe zile pe tara si pe tara esti platit cu 25e zii,deci la sfarsitul luni pentru munca si meseria acceasta nu ma alegeam cu  cat ar fii trebuit.Si nu sunt singurul care a fost sau mai este in acceasta situatie.Cand vroiam sa vin acasa nu se putea si apoi la birou zicea ca mie nu imi place sa munccesc dar dupa 3-4 saptamani acasa sa stai 3 zile si sa pleci din nou mie mi se pare absurd.Cat despre colegi aveti mare grija daca va angajati la ei ca e plin de PUPINCURISTI,sifonarii,papagali,oameni fara caracter,si nu mai continui ca ii pot numi in multe felurii,cand sunt cu tine pe camion sunt cei mai buni colegi si cand ajungem acasa si se duc la birouri scuipa tot + inventii si bineinteles ca seful de acolo il crede pe titular nu pe ajutor,astai lege in ravitex,indiferent dacai adevarat sau nu ce zice titularu,pe scurt daca vrei so duci bine in ravitex trebe sa pupi in fundulet sefii de coloana si dispecerii si daca ei iti spun sa faci  ceva sa nui refuzi niciodata ca teai ars.Pedeapsa la ei este sa te tina acasa sa nu faci banii....

Un rezumat ar fii ca nui de facut cariera la ravitex.

 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members

Salut colegii! Revin dupa 4 ani sau mai mult fiind cel care a comentat despre fartud sub numele Seby9234 laudand firma cu nu se mai putea mai bine

Ei bine dragii mei ce pot spune despre fastfood, ce-a mai jegoasa si de ( rahat ) firma din lume dupa parerea mea, dispecerii sunt niste jeguri de oameni fara suflet nici nu stiu

cum sa ii descriu, tatal meu inca rezista de vreo 4-5 ani nu am habar cum de continua sa lucreze pentru jegosii astia, care vreti sa va angajati la ei doar mergeti acolo ca va asteapta cu bratele deschise la ce nevoie au de soferi, deoarece este ca intr-o gara soferii vin si pleaca, doar ce am luat si eu permisu si aveam nevoie de bani si am zis hai sa incerc, m-au luat pe microbuz cu prelata de 3.5 t prima zi toate bune si frumoase am plecat la 10dim pana la continental pe la 6seara am venit acasa, a 2-a zi a inceput distractia eram doar vreo 4 soferii pe tara ma refer la microbuze, si bagam brasov incontinu, la un momendat l-am intrebat pe dispecerul responsabil cu microbuzele cand ma lasa acasa, vineri? nu, sambata? nu, duminica? nu stiu vedem, bobby asa ii ziceau colegii de dispecerat, ( ELiminat )  am rezistat 2 sapt la ei :))) cand am plecat si eu mai era 1 sofer parca pe microbuz pe tara ceva incredibil, deci cei care vreti sa nu mai dati pe acasa deloc va puteti angaja la fartud!

In concluzie ce-a mai de ( rahat)  firma, nu vi-o recomand!

Numai bine colegii si drumuri bune sa aveti!

 

 
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.