Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sa nu bei si sa conduci!


Postări Recomandate

  • Members

NU TI FIE GREU SA CITESTI!!! '' Mama, am iesit cu prietenii mei si am mers la o petrecere. Si mi-am amintit cuvintele tale:Sa nu beau. M-ai rugat chiar fiindca trebuia sa conduc. Asa ca am baut doar racoritoare. Am fost mandra de mine, fiindca ti-am ascultat sfatul. In comparatie cu ceilalti prieteni am facut alegerea cea buna. Sfatul tau a fost corect. Cand s-a terminat petrecerea, toti si-au luat masina fara insa sa fie in masura sa conduca in siguranta....Eu insa eram sigura ca sunt constienta. Nu puteam mama sa-mi inchipui ce urma sa ma astepte. Acum sunt culcata pe asfalt si aud politistul sa spuna...Sangele meu e peste tot pe asfalt si eu incerc din toate puterile sa nu plang! Aud doctorii spunand ca nu voi reusi sa supravietuiesc...Sunt sigura ca celalalt copil care conducea nu si-a dat seama cat de mult gonea...In concluzie, el sa hotarase sa bea si eu trebuia acum sa mor...De ce fac asta,mama? Daca stiu ca vor distruge vieti...?! Durerea pe care o simt este ca si cand m-ar intepa mii de cutite. Spune-i sorei mele sa nu se teama si lui tata sa fie puternic. Cineva trebuia sa spuna acestui copil ca nu trebuia sa bea daca conduce. Poate daca ai lui ii spuneau, asa cum ai facut si tu, acum sa fi fost in viata...Respiratia mea se face din ce in ce mai slaba...si incepe sa-mi fie frica, mamaaaa!!! Acestea sunt ultimile mele clipe si sunt atat de disperata! As vrea atat de mult sa te imbratisez si sa iti spun ca te iubesc...Te iubesc mult, mama...Adio....'' Aceste cuvinte au fost scrise de o reportera care a fost prezenta la accident. Fetita in timp ce murea murmura aceste cuvinte...Reportera scria socata...Si ea insasi a inceput o campanie impotriva conducerii sub influenta alcoolului. Daca nu transmiti acest mesaj pierzi ocazia, chiar daca nu bei, sa ii faci pe ceilalti sa inteleaga ca viata ta si a copiilor tai e in pericol!!

Accident petrecut pe 26 septembrie 2011 [img width=600 height=254]http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/310704_280229325338282_100000536512123_1087867_357008646_n.jpg

dontdrinkanddrive.jpegcampanie-4tuning-sa-nu-bei-si-sa-conduci-93eb78ef7e903c659-550-0-1-95-1.jpgimages?q=tbn:ANd9GcTmVJUTqPb-PMvUPNTg9Thk0PHD7FNJxgoapKRNmPDLGU9OKyBbnw

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Prima poza ma facut sa ma gandesc mai bine la viteza si la viata mea,nu credeam ca o masina poate ajunge in starea aia....Multi beau din cauza nepasarii si a inconstientei care in ziua de azi ii predominanta asupra tinerilor si eu am 19 ani si am permis de 1 an si ceva dar am avut ocazia de nenumarate ori sa beau,dar nu am facuto...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

8) Mda.. suna furmos :P

dar nu are cum sa fie o poveste reala.

Nu pentru aia am facut postul, doar sa stai si sa-te gandesti inainte sa urci la volan dupa ce ai consumat alcool! Atunci sa iti amintesti de acest post fara sa iti pui intrebarea daca este sau nu adevarat!

Vrei sa vezi ceva adevarat si foart trist? Doar daca ai stomac rezistent sa-te uiti la acest clip:

Astept sa imi spui acum ce mai simti si crezi!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu zic ca ar trebui schimbata legea:cei care sunt prinsi la volan cu o alcoolemie peste.....0.2-0.3,ceva de genul asta.Adica sa poti bea un pahar de vin la masa de exemplu,sa fie condamnati la inchisoare fara judecata fara nimic,doar pe baza rezultatului alcooltest-ului(sa nu mai cheltuie statul bani cu ei),si sa nu mai aiba voie sa conduca niciodata nici un fel de autovehicul.Cred ca asa in cativa ani s-ar mai rezolva din problema asta ca vad in ultima vreme din ce in ce mai multe cazuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu pentru aia am facut postul, doar sa stai si sa-te gandesti inainte sa urci la volan dupa ce ai consumat alcool! Atunci sa iti amintesti de acest post fara sa iti pui intrebarea daca este sau nu adevarat!

Vrei sa vezi ceva adevarat si foart trist? Doar daca ai stomac rezistent sa-te uiti la acest clip:

Astept sa imi spui acum ce mai simti si crezi!?

Nu ai inteles si eu sunt contra alcoolului la volan, si nu am condus baut si nici nu o sa conduc. Dar nici nu prea ma impresioneaza povestile astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din pacate din cauza alcoolului la volan se nasc tragedii si nu neaparat pentru cel care se urca baut la volan ci pentru cei care raman in urma lui si trebuie sa traga ponoasele. In data de 14.09.2011 ma aflam in cursa. Mai aveam 20km pana sa ajung la destinatie cand sa intamplat tragedia. La ora 21si30min iesiam din orasul Beclean si mergeam spre Bistrita. Chiar la iesire din oras este o curba destul de stransa cu linie continua. Nu am apucar sa vad decat farurile cand a intrat pe banda mea. L-am evitat cu tractorul dar din pacate a lovit bara de biciclisti si a lovit puternic in prima axa. Nu stiu viteza lui dar axa a fost rupta din suduri si sasiul indoit. Din pacate soferul a decedat cateva ore mai tarziu. De aici au inceput greutatile. Noaptea la 1 ARRmia descarcat cardul pt program si viteza. Programul a fost ok viteza 52km la iesirea din oras. Totusi permisul mi-a fost ridicar si acum merg cu dovada.Acum a venit si rezultatele de la IML pt sange. Eu 0 alcoolemie el 1.55. Si uite asa a ramas un copil de 3 ani fara tata .o familie distrusa si multe drumuri de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.