Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

m-am intalnit cu 2 baieti de la dumagaz care au facut si scoala si mi-au zis ..........cand au facut scoala  nu au platit cursurile,acum se plateste inainte cursurile 500 ron,caminu nu l-au platit ca ereau din craiova ,li sa retinut primu an din salar de baza 350 ron /luna scolarizarea.....in primele 4 lun au primit cele mai proaste curse si nu au depasit 400 euro/luna,cel mai mult au castigat 700 euro ca au stat o luna pe comunitate,in rest media este de 600 euro,deci treaba nu este roz si nu se arata macar a fi roz,ei lucreaza de aproape 2 ani ,sant singuri pe masina ,dar mi-au confirmat ca nu au ce face nu se gaseste in zona ceva mai bun,,,,,,,,,,asta a fost vineriea trecuta si aveau descarcare luni la otopeni si nu le-a dat voie sa mearga pe craiova

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

salutarE!! azi m-au sunat de la dumagas in vederea angajari ... m-au programat la proba pe 2 mai aceleasi informatii la telefon  nimic de curs sau ceva de genul in rest promisiuni frumoase deja ma indoiesc sa ma duc dupa ce am vazut pe aici din 50de comm doar vreo 10 % sunt sa zicem de bine in rest groaza ..o sa ma gindesc bine inainte incerc sa dau de soferi care sunt acolo la ei sa vedem ce ma sfatuiesc si ei ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare colegii,in primul rand as vrea sa spun ca lucrez la Dumagas si prin asta nu as vrea sa incepeti sa ma injurati,asa cum fac uni "colegi" daca ai pot numi asa,sa ne injure doar pentru simplu fapt ca lucram la Dumagas sau ca suntem incepatori sau ca nu stim treaba cu covrigu....etc..

vreau sa explic unor colegi cum sta treaba cu dumagas'ul,si pentru incepatori si pentru toti cei care vor sa lucreze acolo.

Eu sunt angajatul lor de 1 an,incepator,(daca toata lumea cere experienta,trebuie sa incepem de undeva) pot sa va spun povestea mea,ca sa stiti cum merge treaba cu Dumagas'ul,m'am angajat anu trecu in vara,dupa ce am terminat curs'ul de perfectionare la ei,mie unu,mi-a prins bine,la scoala de soferi(Lupu) nu ma invatat decat cum se merge drept si cum sa schimb gama,nimic in rest...am terminat cursul si m'am dus acasa,au ramas sa ma contacteze,la o saptamana primesc telefon sa merg la valcea sa iau o masina in primire de la un coleg care va ramane acasa din diferite motive de sanatate,zis si facut,mi-am luat gentuta cu cateva haine si un Gps,am ajuns la Valcea,am gasit masina,am gasit soferu,acum nu stiam cum sta treaba cu luatu in primire, ma luat "Nea Nicu" asa i se spunea si a inceput sa imi spuna

"Parbrizul este spart(se si vedea)dar este trecut la garaj in procesul verbal,semanlizarea de pe scara sparta dar este trecuta pe PV,capacul de la roata spart dar este trecut pe PV,acum uita-te si tu pe langa masina si daca vezi ceva suspect,rupt,spart,fisurat,imi spui.."

asa am facut,m-am invartit un pic pe langa masina,nu am vazut nimic suspect, si ai zic :

Nea NIcu'le eu nu am vazut nimic rau la masina,mergem pe incredere.

zis si facut...am plecat de la Valcea la otopeni la PM,am descarcat,am incarcat din Berceni retur pt craiova ca sa aduc masina la garaj.(am facut 5 ore de la Valcea la bucuresti)incepator,ce sa faci...nu asta era problema.

Am ajuns la craiova,am descarcat,am lasat masina la depozitul frig,spalata curata,era un 460 dxi'u nou.si a doua zi mi-au dat alta masina in primire,sa ma duc in bulgaria la lesovo sa fac schimb cu un coleg de vagoane,zis si facut,am plecat,am facut schimbul,m-am intors,cand eram pe la giurgiu,primesc un tel...la tel Nea Nicu

Nea N- ce ai facut ma Nivo,ai spart capacu la bateri,nu ai becuri in faruri,ai infundat semiaripa pe dreapta,cum ai facut?

EU- cred ca faci misto de mine :|

N.N-nu,uite acum m-au sunat de la garaj si mi-au spus.

EU- lasa ca ajung eu la garaj si vad despre ce este vorba.

am ajuns la garaj si mi-a zis cosmin,capacul de baterii avea tabla de aluminiu pe el,chiar daca ma uitam la el cand am luat masina in primire,nu il vedeam,becuri avea,era imposibil sa nu aiba ca eu am venit noaptea de la buc.

semiaripa infundata nu lea venit nici lor sa creada ca am fost eu instare sa o lovesc,si daca o loveam,cred ca loveam si vagonu,parerea mea.

M-am dus frumos la D_na Carmen si i-am povestit ca habar nu am de unde sunt toate astea,ma intrebat de procesul verbal,i l-am dat si iam spus ca l-am facut mai mult pe incredere,soferu celalalt "Veteran" eu habar nu aveam cum sta treaba,si mi-a spus o vb buna D_na Carmen : "in firma asta sa nu mai mergi niciodata pe incredere" si asa am facut de atunci.in final dupa cursa de bulgaria mi-am luat si eu masina in primire,un 450 premium,blestemat parca si o semiremorca Kogel mai blestemata si aia,cu cricheti rupti,prelata rupta de pe bara de intindere(semiremorci de la Rico,pt cine stie)in fine,am tras cu ele ceva timp,cateva luni de zile bune,pana la urma am pus vagonu la punct,dar capu tractor nu,plateam motorina,din decont mai primeam ceva resturi sa zic asa,nu prea bateau socotelile mele cu ale lor,dar asta este,la ultima cursa cu 450'u am platit 200 litri motorina,salariu fix din 770 lei ne mai oprea "cursu" 250,300 lei,depindea de luna,nu imi facusera decontu timp de 3 luni de zile,pe motive ca nu are timp,ba este in concediu si ai tine alt cineva locul dar respectivu nu stia nimic de decont....pana mi-am luat si eu inima in dinti si le-am spus ca nu mai plec cu marfa la descarcare pana nu imi mai face decontu,pana la urma mi-la facut am mai primit 100 euro dupa ce mi-a oprit bani de motorina si mai stiu eu ce,acum dupa ce am prin putina "coaje" am primit si o masina mai bunicica,un 430 premium automat,vagon nou...imputati nu am avut niciodata la masina cea veche,adica lovituri,sparturi,crapaturi,in schimb am platit motorina,acum am un an experienta,cel mai mult am iesit la 700 euro/luna+salariu fix,conditiile sunt bune in sensul ca nu te alearga nimeni,ai motorina,cat sa nu duci grija ca ramai fara,asa cum este la unele firme,si aici cand este bine ma refer la incepatori,eu si dupa un an tot incepator ma consider.

Ca si concluzie

Pt incepatori este un pas inainte,la alte firme nu ai angajeaza nimeni fara experienta,daca nu ne angajeaza nimeni nu o sa facem niciodata experienta,niciodata experienta,niciodata angajat....

Ca bani,cat de cat,poti sa pui si deoparte ceva daca vrei,daca nu vrei sa pui,nu te plangi,ai bani de mancare,de baut , ETC .Ai bani constant,treaba este sa va faceti bine socotelile si sa fiti atenti sa nu va traga decontistii in piept,cam atat dragi colegi,desi mai pot povesti multe.pentru alte detalii puteti sa scrieti si voi ceva,,,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

prietene  sant sofer cu experienta .........si am recomandat tuturor incepatorilor sa inceapa cu dumagaz,lazar,dunca etc chiar daca treaba nu este asa roz ,dar trebuie sa incepeti si voi de undeva cum am inceput si noi,,,,,,dar raspunsu celor fara experienta a fost ,,,,,eu sa platesc scoala dupa ce am mai facut o scoala,etc ,,,,,bravo tie si celor care au facut ca tine ,,,,,,,,,cu voi o sa ma intalnesc poate la anu si ami spuneti ca aveti experienta si santeti angajati la o firma buna cu un salar decent iar cei care nu sau facut frate cu dracu o sa ma cert aici pe site

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

SI PE MINE MAU SUNAT DE LA DUMAGAS

AU OFERIT530RON SALARIU PE ROMANIA SI APOI 8EURO LA SUTA DE KM PLIN ,SI 4 EURO LA GOL.

CICA SE FAC CAM 10000KM PE COMUNITATE...................

AU DOAR MASINI RENAULT SI AVEAU NEVOIE DOAR LA PRELATA PE COMUNITATE.

LE-AM DAT PAS............DUPA CALCULELE MEL AMI MULT DE 1100 DE EURO NU SCOTEAI,IN CAZUL IN CARE AU DREPTATE LA CE MI-AU OFERIT

SUCCES

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si eu trebuie sa merg, colegu' dar nu stiu ce sa fac, am auzit numai de rau de firma asta si de conditiile de acolo...

@nivo, poti sa ne mai zici ceva, faci numai extern sau si intern, si colegii mai de departe, cum e cazul meu, cum fac, lasa masina la garaj sau le cauta curse pe langa casa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegii care vreati sa mergeti la dumagas . mergeti si vedeti ce se intampla in fata nu prin vorbe de forumuri sau parcarii . am inteles ca la duma gas nu vei mai putea vinde motorina pentru ca au pus pe masini INFOMAX si gata cu ciordelu dar nici ei nu mai pot sa te ciordeasca :) restu ramane de voi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da ti  un search pe forum.....si  veti vedea cu ochii vostri ce inseamna DUMAGAS  99.9% din utilizatori soferii.ro  spun DUMAGAS = DE..... iar  0.1 % (adica  astia cu pile la DUMAGAS)  DUMAGAS= CEA MAI SERIOASA FIRMA

te rog sa ai grija la exprimare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da, Domnu Virigil dar Dumagas ii intrece pe toti, adica is neseriosi...multi de-acolo din Craiova nici nu au alte alernative, se umilesc la ei, ce sa faca...dar nu se merita, e o bataie de joc acolo....si asa e..nici o firma nu e de laudat, dar parca unii sunt care intrec masura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

vorba lu colegu . exista firma buna si serioasa pe acest forum ?

avem la o mana 5 degete si nici unu nu seamana deci nu are cum sa ne plaa la totii o firma ( ma intreb cum de stau unii cativa ani buni de zile la ei ? oare atati soferii sunt atat de incapabili sa isi gaseasca o firma mai buna ?) sa ne spuna lucruri concrete cineva care este in activitate la ei si de cati ani este la ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

se mai schimba treaba si la dumagaz .....iar cu plata .... din aprilie ai 2 optiuni : 8e plin 4E gol daca masina consuma mult,caz in care mergi cu infomaxul luna de luna sau 9E plin  5E gol daca incadrezi masina. consum 25% gol +0.4 tona transportata pentru cele manuale, iar pentru automata 24% gol ,eu lucrez la ei de 2 ani, nu e roza situatia dar sunt si lucruri bune. desigur trebuie sa fi tare in gura ... altfel mai mult de 4-500 euro nu vezi in firma asta.daca reusesti sa iti faci calculele cum trebuie te invarti undeva la 800-900 euro,dar trebuie sa te certi cu decontistul de fiecare data cand ajungi la garaj..... si iti primesti banii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

se mai schimba treaba si la dumagaz .....iar cu plata .... din aprilie ai 2 optiuni : 8e plin 4E gol daca masina consuma mult,caz in care mergi cu infomaxul luna de luna sau 9E plin  5E gol daca incadrezi masina. consum 25% gol +0.4 tona transportata pentru cele manuale, iar pentru automata 24% gol ,eu lucrez la ei de 2 ani, nu e roza situatia dar sunt si lucruri bune. desigur trebuie sa fi tare in gura ... altfel mai mult de 4-500 euro nu vezi in firma asta.daca reusesti sa iti faci calculele cum trebuie te invarti undeva la 800-900 euro,dar trebuie sa te certi cu decontistul de fiecare data cand ajungi la garaj..... si iti primesti banii

pai si asta e firma serioasa? oricum eu fusesem la inceput sa ma angajez si cand am vazut ce militarie au acolo, am renuntat, am facut experienta si fara ajutorul lor, fara sa le platesc curs etc...Chiar nesimtita firma asta. I-am vazut mereu cand faceam Turcia pe-acolo spre Istambul, Bursa, pe comunitate cam slaba prezenta lor, dar nici nu se mai merita, ca pe Turcia se face treaba, daca is baieti seriosi, dar din partea lor nu prea ma astept la multa seriozitate. Oricum alta solutie nu au cei de prin zona lor si n-au decat sa incerce si acolo, dar din punctul meu de vedere este o firma care nu reprezinta nici un interes si mai ales la ce pretentii fac ar trebui noi ca soferi sa maturam cu ei pe jos, pentru ce conditii ofera. Drumuri bune colegii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca te referi la bani ..... da sunt putini .... dar nu uita ca in parcari fiecare spune ce vrea .....fiecare spune ce e rau la firma la care lucreaza.ar trebui sa incerci sa vezi si ce e bine.gandeste-te... sunt soferi de 5-6 ani ...chiar si 8. te-ai intrebat vreodata de ce au stat atat daca e atat de rau ?ca sofer nu conteaza de unde e firma. cam tot atat stai plecat.acum gandeste-te, de ce stau altii atatia ani?de ce nici mie nu imi trece prin cap sa plec in alta parte ?desi sunt de la 250 km departare de craiova.inseamna ca ceva e diferit, si nu e vorba de salariu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pai si atunci de ce nu incercati sa schimbati imaginea Dumagas ca sa nu mai fie privita si catalogata cea mai neserioasa firma din RO? asa stiu multi care stau si pe la Lazar Company de 10 ani, dar sunt soferi vechi care is VIP-uri acum si aia o duc bine, insa incepatorii sunt bataia de joc a tuturor acolo...la fel ca si prin Dumagas, cu cursurile lor si ce mai au...daca e ceva diferit, ar trebui sa-l mentionati, lucrul care nu-l face nici un sofer vechi dintr-o firma, doar el sa o duca bine, restul sa-si manance amarul si nervii cu prostii de la conducere. Eu nu am apucat sa lucrez si nici nu regret, is bine unde sunt si de-ar fi ultima firma , nu as veni la Dumagas pentru nimic, in primul rand acum 3 ani cand am venit la ei, am fost primit asa cu disgratie, erai tratat ca o carpa..castigata la loterie, numai ca nu i-am scuipat in fata, dar am plecat si am zis ca nu o sa mai dau pe acolo cat o sa mai traiesc. Bafta care lucrati in cadrul Dumagas si va place, va convine si va e bine, ma bucur...dar ar trebui sa incercati daca tot e ceva ok sa schimbati ceva sa nu mai aibe lumea aceeasi mentalitate, dupa cum vezi si ar trebui sa vada si prostii aia de la conducere ca imaginea firmei a scazut destul de mult, nu mai e cine a fost odata Dumagas, asta pentru ca femeia de serviciu a devenit cine stie ce functionara pe la birou, mecanicu sau vreun sofer vechi sunt acuma mari sefi de parc etc..contabili si ce-or mai fi pe-acolo. Drumuri bune si bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

colegii fara experienta din judetul Olt ,care vreti sa mergem la Dumagas?Eu sant din Caracal ,am masina pe gpl si impartim cheltuiala cu naveta, in situatia in care trebuie sa facem cursurile la ei.Toti trebuie sa incepem de undeva pentru ca am chetuit destui bani cu permis si atestate.La orice fima ai lucra tot plecat esti de acasa,dar la Duma macar ai sansa sa incepi, chiar daca pe bani putini.Experienta e tot ce conteaza deocamdata.Eu am CE din 2010 si m-am cam saturat de asteptat.DRUMURI BUNE LA COLEGII CARE MUNCESC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca te referi la bani ..... da sunt putini .... dar nu uita ca in parcari fiecare spune ce vrea .....fiecare spune ce e rau la firma la care lucreaza.ar trebui sa incerci sa vezi si ce e bine.gandeste-te... sunt soferi de 5-6 ani ...chiar si 8. te-ai intrebat vreodata de ce au stat atat daca e atat de rau ?ca sofer nu conteaza de unde e firma. cam tot atat stai plecat.acum gandeste-te, de ce stau altii atatia ani?de ce nici mie nu imi trece prin cap sa plec in alta parte ?desi sunt de la 250 km departare de craiova.inseamna ca ceva e diferit, si nu e vorba de salariu

colegu am o intrebare :traseu iti dau dispecerii sau ti-l faci singur?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

o intrebare pentru colegii fara experienta care s-au angajat la Dumagas:Dupa cursuri a-ti plecat singuri in cursa s-au sofer 2?Eu am fost cu un prieten in cursa in Germania in 2010 am condus doar de la iesire din tara pe autostrada si putin pe nationale,am prins care e treaba cu jumatatile de viteza dar nu am bagat la rampa si nu mai retin exact cum se platesc taxele in fiecare tara.Fiind prima data la volan pe 40t m-a interesat mai mult sa ma obisnuiesc cu vitezele si gabaritul.Oricum sant multe de invatat si se invata doar cand te lovesti de ele nu de pe net,sant constient de asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnilor a-ti plecat cu totii si am ramas doar eu pe aici, tocmai acum cand am reusit sa ma inregistrez si eu pe forum, de nu mai posteaza nimeni cateva informatii recente si sigure despre conditiile de la Dumagas? Ma refer la angajare fara experienta :ex. te obliga la cursuri? trebuie sa platesti ceva inainte?dupa cursuri te da sofer 2 o perioada?cum a-ti procedat,a-ti aplicat cv on line si v-au sunat ei,s-au a-ti mers  direct la Podari la sediu? Cum am zis in postarile anterioare eu am o cursa facuta cu un prieten in 2010 vreo 1500 km dar nu pot sa spun ca sigur m-as descurca la o proba.Mentionez ca masina era un Volvo care dupa cum stiti are 12 viteze,6 pe usor 6 pe greu fata de  restu care au 16 viteze, si cred ca iti ia ceva km pana i-ti formezi mana si urechea.Inca odata: daca mai este careva din zona Caracal si vrea sa mergem la Duma postati aici.   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.