Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

ma ajuta cineva???


Postări Recomandate

  • Members

Cum trebuie sa procedez la plecarea cu camionul de 7,5 T daca eu inca nu sunt angajat la firma respectiva si nu am folosit pana acuma cardul ,la aceasta cursa din localitatea X pana in localitatea Y este 50 km destinatia este ARR pentru verificarea de aparat taho (presupun) +licienta

camionul este adus recent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu am primit amenda pe franta in februarie pentru ca am schimbat cardul,si cand a scos bon era o eroare care specifica inceperea programului fara o pauza de 9 ore...am sa pun poze despre acea eroare care apare tot timpul prima cand scot bon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca am lucrat pe un camion dotat cu tahograf analog si am pauza pe ultima diagrama,la introducerea cardului nu mai este necesara pauza.luk68 tu ai schimbat cardul.Este alta treaba decat ce intreaba tm cristi.Tu nu ai justificat activitatea prestata pana in momentul introducerii cardului.tm cristi,verificarea tahografului nu se face la ARR ci la service specializat.Eventual,se fac verificari pentru omologarea camionului la RAR.Sunt institutii diferite cu activitati diferite.Nu poti conduce acel camion daca nu ai asupra ta un contract de munca sau un contract de colaborare inregistrate conform legii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
eu am primit amenda pe franta in februarie pentru ca am schimbat cardul,si cand a scos bon era o eroare care specifica inceperea programului fara o pauza de 9 ore...am sa pun poze despre acea eroare care apare tot timpul prima cand scot bon

Îmi pare rău că te-au făcut băieții, dar eu întrebam unde este scrisă regula aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Cum trebuie sa procedez la plecarea cu camionul de 7,5 T daca eu inca nu sunt angajat la firma respectiva si nu am folosit pana acuma cardul ,la aceasta cursa din localitatea X pana in localitatea Y este 50 km destinatia este ARR pentru verificarea de aparat taho (presupun) +licienta

camionul este adus recent

cam tirziu raspunsul, dar sper sa ajute alti colegi,, tu nu esti angajat la firma,,camionul nu este inscris in circulatie,,aparatul tahograf nu are verificare,, tu de ce vrei sa folosesti cardul? Se specifica clar ptr cine se aplica reg.561 sau AETR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Daca nu ai ai folosit cardul ,normal trebuie sa incepi activitatea cu o pauza de 9 ore .adica sa introduci cardul cu 9 ore inainte de a incepe activitatea,cu conditia sa fi angajat al firmei

Am o intrebare din cite stiu io camioanele de7.5 nu toate sunt doate cu pat colegu unde face pauza i-) de 9 ore pe scaun ? #-o:-w la volan?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members
Daca nu ai ai folosit cardul ,normal trebuie sa incepi activitatea cu o pauza de 9 ore .adica sa introduci cardul cu 9 ore inainte de a incepe activitatea,cu conditia sa fi angajat al firmei

Am o intrebare din cite stiu io camioanele de7.5 nu toate sunt doate cu pat colegu unde face pauza i-) de 9 ore pe scaun ? #-o:-w la volan?

Chiar daca nu toate camioanele de 7,5 , nu sunt dotate cu pat , nu trebuie sa faci pauza de cel putin 9 ore? Oare nu este obligatorie pauza? Ori exista o dispensa pentru camioanele nedotate cu pat ? :ymdaydream:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.