Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

PilotOn - intrebari frecvente si feedback


Cristi GPS

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 238
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • Members

Buna ziua. Desi inca nu sunt un client al dvs, poate ma ajutati cu o lamurire. Am un aparat GPS SIRIOUX de 5 inch (nu-l am acum la indemana si nu va pot spune modelul) care are instalate doua softuri,IGO PRIMO si IGO8 ambele cu setari pt camion. Buba e ca uneori, nu foarte des, ce-i drept, se mai blocheaza sau se restarteaza. Poate fi o problema a aparatului sau o problema a softului? Multumesc, Bogdan G.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Comerciant

@Rapiduletul,

exista topic dedicat pentru probleme de acest gen....aici

raspunsul este:

90% din cauza softurilor...10% din utilizare incorecta (setari)

Sunt instalate de catre tine sau asa l-ai cumparatde la cineva?

LE: rog un moderator sa mute aceste ultime 2 posturi in sectiunea mentionata mai sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna seara!

Ma intereseaza produsul acesta, insa am trei intrebari:

1. IGO Primo se poate seta pe mod de taxi? Banuiesc ca da, dar pentru siguranta...

2. Produsul acesta foloseste pt receptie sateliti GPS, si nu modul A(ssisted)-GPS. Corect?

3. Actualizarea hartilor se face tot la dvs. "pe tot restul vietii"? Puteti garanta acest lucru? (mentionez, ca in urma cu 5 ani am cumparat cu aceasta precizare un GPS din magazin, la care deja i-mi este greu sa caut hartile actualizate, pt. ca furnizorul aparatului nu mai exista din pacate).

Multumesc anticipat!

Cu stima,

Levi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Comerciant

Buna seara,

o sa incerc sa va raspund cat mai exact la intrebarile Dvs.

1. se poate seta si mod taxi.

2. In Romania conceptul de modul A-GPS este prost inteles!

Modulul A-GPS este si va fi intotdeauna mai bun decat un modul GPS dintr-un simplu motiv.

Scurtarea timpului de receptie a semnalului atunci cand este asistat!

De exemplu: suntem in aceeasi locatie cu 2 aparate..unul cu modul GPS si altul cu A-GPS.

Daca folosim modulul A-GPS fara sa il asistam aparatul cu A-GPS va lua in acelasi timp semnal cu cel cu GPS.

Daca il mai si asistam pe deasupra va receptiona mult mai repede semnalul decat aparatul care are doar modul GPS.

Cu alte cuvinte....nu este necesar sa il folosim in mod A-GPS dar folosit in mod A-GPS ia semnal mai repede decat un aparat cu modul GPS.

Nu trebuie sa ma credeti pe cuvand....doar dati un search pe net.....

3. Update pe viata se refera la durata de viata a aparatului si nu depindeti de noi....faceti update direct pe site!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dintr-o eroare a ajuns si la mine "scula" asta careia Cristi ii zice "GPS". Eu i-as zice direct tableta, pentru ca asta e de fapt. Si inca una foarte misto. Pe masura ce mai trece timpul o sa revin cu feedback.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va cred pe cuvant, ca A-GPS-ul e mai performant, insa am intrebat din alt motiv. A-GPS-ul era folosit la inceputuri pe smartphone-uri, si genera automat prin pozitionare daca bine i-mi amintesc cost suplimentar prin trafic de date. Acest lucru am vrut sa-l elimin, pt ca de ex. in roaming nu ne priieste costul traficului de date.

Oricum, aparatul acesta m-a convins prin parametrii sai, pretabili cum a zis si colegul pentru o tableta. Ramane sa rup fonduri pt. a aduna banutii si va trimit datele prin PM dupa aceea.

Multumesc de raspunsuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Comerciant

@Marse,

astept copie la Qualcomm.

@DonCarlos,

este corect ceea ce stiati dar este valabil la telefoanele de generatie vechie, telefoane care nu aveau un chip GPS performant si aveau nevoie de conectare la internet pentru pozitionare.'

Smartphone-urile sau tabletele e generatie nou au chip-uri GPS f performante si nu mai depind de acel ajutor.

Dupa cum am spus anterior folosind in mod GPS aveti aceleasi rezultate ca si un aparat PNA normal...cu atat mai mult folosit A-GPS aveti performante mai bune decat un PNA normal

Avand in vedere ca modelul acesta nu are 3G are doar WiFi nu cred ca trebuie sa va faceti griji in ceea ce priveste costurile suplimentare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna seara! As vrea sa va intreb daca acest aparat este o tableta cu functie de GPS sau un GPS cu functii de tableta. Adica... comparand-ul cu GPS-ul de 800 Mhz, este mai bun sau mai slab pe partea de navigatie (rutare si receptie semnal)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Comerciant

@piston,

putem spune ca este un GPS cu functii de tableta sau daca vrei o tableta cu GPS (diferentele sunt infime).

Comparativ la fel de bun cu cel de 800 de MHz la semnal.

Diferenta este data de sistemul de operare, WiFI, camera DVR 720px, camera frontala, acces la Magazin Play si partea de multimedia care este mult mai ok decat la WindowsCE.

Daca vrei un aparat GPS performant clar optezi pentru cel pe WindowsCE cu procesorul la 800MHz...daca vrei si net si restul...atunci optezi pentru aparatul cu SO Android.

Inainte sa apara aparatele GPS cu 800MHz...clar ti-as fi recomandat pe acesta cu Android dpdv al rapiditatii...

Acum cel de 800MHz se misca ca si o tableta...calculeaza un traseu de 12.000 de Km in mod camion in 14 secunde.

Deci....alegerea nu sta in functie de semnal si rapiditate (sunt asemanatoare la ambele aparate) ci in daca vrei sau nu functii si facilitati extra (WiFi, DVR, etc.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Comandat, primit, multumit. Cel putin dupa prima zi de folosire exclusiv urban, 300 km. Tableta-gps se misca foarte bine, se simte puterea procesorului. Nu este un IPad, dar la pretul acesta nici nu poate fi. Face mult mai multe, decat ma asteptam. Semnalul gps este incredibil de rapid, intr-adevar, am si wi-fi-ul activat in oras nonstop, si ajuta si asta la localizare. Sincer, Mio-ul p560 ce am cumparat pe vremuri cu 15 milioane, pot uita, in cea ce priveste partea cu gps-ul la procesare.

Intr-un cuvant, banutii i-si merita din deplin. E o minitableta, cu puternice proprietati in cea ce priveste localizarea prin gps. Am simulat o rutare din Cluj pana in Madrid in 7 sec. 98% pe ruta pe care as fi folosit si eu in mod normal.

Prelucrarea carcasei nu e la standardele Apple, dar nici nu ne trebuie asa ceva, la pret inzecit.

Per total, nota

9,5 pt. functionalitate

7 pt. prelucrarea carcasei

10 in cea ce priveste parte gps si localizare

10 pentru conlucrarea cu dnul Cristi, care a fost, prompt si politicos.

Per total, eu recomand.

Cu stima,

Levi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Comerciant

@DonCarlos,

in primul rand doresc sa va multumesc pentru aprecieri si pentru analiza obiectiva facuta produsului achizitionat.

In ceea ce priveste rapiditatea semnalului GPS este normala si nu are absolut nici o legatura cu WiFi chiar daca il aveti activat.

Ca sa aiba influenta ar trebui sa fiti conectat si la o retea WiFi.

Overall am incercat ca la un pret mediu sa aducem un device ok punand accent in primul rand pe receptia semnalului GPS si pe functionabilitate.

Nu am dorit sa avem "un gard vopsit frumos" si inauntru "leopardul" :).

Inca odata tin sa va multumesc frumos pentru feedback-ul obiectiv postat!

Va doresc un sfarsit de saptamana cat mai placut si...drumuri bune!

Cu deosebit respect,

Cristian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Comerciant

Buna ziua, desigur stimate domn,

se poate testa cu aplicatia TCPMP Player, aplicatie care va arata viteza exacta a procesorului.

Acest model de aparat are procesor SiRFatlasVI la 800MHz, procesor care in urma testarii cu aplicatia mai sus mentionata a dat o viteza reala de 830MHz.

Probabil aveti cunostiinta de faptul ca in acest moment procesoarele SiRFatlas sunt cele mai bune procesoare din lume in domeniul aplicatiilor GPS iar SiRFatlasVI este cel mai bun procesor din aceasta gama!

Nu trebuie sa ma credeti pe cuvand, internetul este plin de informatii.

Aveti mai jos si poza care demonstreaza acest lucru si desigur se poate face testul si in fata Dvs., pe loc, daca sunteti din Bucuresti.

De asemenea, fiind membru al forumului beneficiati de transport gratuit si un accesoriu suplimentar (parasolar, husa, suport bord sau card memorie) gratuit, la alegere.

PS: imi cer scuze pentru calitatea pozei...este facuta seara cu un telefon....

6kq1.jpg

20130718_195804.jpg

Si sa nu uitam....aparatul are si TMC!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.