Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

am uitat sa pun pe pauza


Postări Recomandate

  • Members

buna, sunt un membru nou. am tot citit pe forum dar nu am fost inregistrat. acuma chiar ma confrunt cu o problema si as vrea sa imi dati niste sfaturi, daca puteti. lucrez pe un camion, am ajuns din cursa ieri dimineata 11.12.2014 ora 08:00 in romania, oradea si am parcat. am inchis programul sau cel putin am selectat end place - Romania dar am uitat sa mut pe pauza/ odihna. a ramas pe ciocane pana azi cand am mers sa iau ceva din masina. am scos rapoarte pe azi si ieri si am pus pe pauza. cam ce s-ar putea face, sau la un control iau amenda? pe raport se vede ca nu e miscata masina, 0 km. va rog sfaturi. multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Tu ai mai multe greșeli, nu doar ''uitatul'' selectării activității respective. Tu NU ai făcut pauza în cabină, deși cardul a stat în taho de exemplu...

cam ce s-ar putea face, sau la un control iau amenda?

La un eventual control poți încerca să explici exact cum au stat treburile și anume că ai uitat să selectezi pauza în taho. În nici un caz să nu specifici că NU ai stat în cabină, sau mai rău, să prezinți vreo foaie de concediu (sau factură de hotel etc).

În principiu situația este credibilă, datorită timpului îndelungat de staționare al vehiculului, dar tot nu poți scăpa basma curată 100% (poți fi amendat pentru folosirea improprie a instrumentelor de bord, care în Germania era 35€).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Din păcate nu poti face nimic , doar sa te rogi sa ai parte de agenti intelegatori la eventualele controale ce poti avea . Mare atentie pe viitor .

Sau poti efectua repausurile cu cardul scos dupa care iti faci introducerile manual ( inteleg ca esti la baza sau domiciliu , in rest nu ) . Dar si acolo trebuie sa fi atent la simbol activitate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca pe imprimantele ce le-am scos as scrie pauza in intervalul acela orar si as semna, scrie seria permis sau ce mai e nevoie, ca si cum tahograful a fost defect(ca asa parca am citit ca trebuie sa faci daca ti se strica , pana il repari ), nu am putut selecta nimic , nu funcționa. Si cum acuma is acasa, am fost la service si l-am reparat. Sau a fost un mecanic/inginer la masina si l-a reparat. Nu merge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Daca pe imprimantele ce le-am scos as scrie pauza in intervalul acela orar si as semna, scrie seria permis sau ce mai e nevoie, ca si cum tahograful a fost defect(ca asa parca am citit ca trebuie sa faci daca ti se strica , pana il repari ), nu am putut selecta nimic , nu funcționa. Si cum acuma is acasa, am fost la service si l-am reparat. Sau a fost un mecanic/inginer la masina si l-a reparat. Nu merge?

Orice interventie facuta la tahograf de catre service se inregistreaza in tahograf iar la un control cand vor baga stick-ul in tahograf sa descarce datele din tahograf se va vedea ca nu s-a facut nici o interventie de catre nici un service la tahograf. NU MERGE !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.